شناسهٔ خبر: 85356 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران عنوان کرد

ضرورت بازنگری قانون نظام مهندسی ساختمان

سعید سعیدیان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بیش از ۲۵ سال از عمر قانون نظام مهندسی ساختمان کشور می‌گذرد و در حال حاضر این قانون نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به نقل از روابط عمومی  سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، رییس این سازمان ضمن بیان توضیحات جامع و کامل در مورد سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و اقدامات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، خواستار تعامل و همراهی بیشتر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شد.

 سعید سعیدیان ،تعامل دستگاه‌های ذی‌ربط با یکدیگر را موجب هم‌افزایی و نیز تسهیل در امور مردم عنوان کرد و افزود: امیدوارم برگزاری چنین نشست‌هایی استمرار و تداوم داشته باشد و با همکاری یکدیگر، به نتایج مطلوبی برسیم.

 مقدم راد، رئیس دبیرخانه صادرات خدمات فنی مهندسی و روابط بین‌الملل نیز با توضیحاتی در مورد نحوه تشکیل دبیرخانه، گزارشی از اقدامات این دبیرخانه ارائه نمود و حضور مهندسان ایرانی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و سایر کشورها، از نتایج تأسیس دبیرخانه دائمی صادرات خدمات مهندسی عنوان کرد.

مقدم راد،از تمام افراد ذی‌نفوذ و تأثیرگذار، ازجمله نمایندگان محترم مجلس،وزارت امور خارجه جهت همکاری و حضور سفرا و وزرای کشورهای دیگر و سایر نهادها و سازمان‌ها تقدیر و تشکر کرد.

بهمن مؤمنی مقدم، عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی و مدیر اجرایی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نیز بابیان شرایط فعلی اقتصادی کشور، به کمبود منابع مالی و سرمایه‌های انسانی اشاره نمود و تشریح کرد: در شرایط موجود چاره‌ای جز تقویت بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای نداریم.
وی همچنین به بیان تجربه‌های موفق دنیا در این خصوص پرداخت.

 مؤمنی مقدم همچنین بابیان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیم قراولان سازندگی در کشور، آمادگی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان را به‌منظور همکاری‌های بیشتر با مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.
عضو هیأت رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و هیأت رئیسه شورای مرکزی همچنین با اشاره به لزوم بازنگری قانون نظام‌مهندسی افزود: موفقیت در امور درگروی مشارکت و همدلی تمامی سازمان‌های مرتبط با موضوع است و نظرخواهی از ارکان مربوطه، نظیر وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی به نتیجه، کمک خواهد کرد.

همچنین موضوع لزوم بازنگری قانون نظام‌مهندسی نیز از دیگر موارد مطرح‌شده در این نشست بود و حاضرین در این مورد به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

 رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز به موضوع معیشت مهندسان و فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پرداخت و با اشاره به رکود حوزه مسکن گفت: با یک مدیریت صحیح می‌توان هم از فروش فضای سبز شهری جلوگیری نمود و هم مشکل مسکن را در کشور حل کرد.
 کوچی، همچنین  توان مهندسان را برای ارائه خدمات و صادرات خدمات فنی،مهندسی بسیار بالا عنوان نمود و گفت: در بحث صادرات نظام‌مهندسی وزارت امور خارجه نقش مهمی دارد به‌طوری‌که می‌تواند شرکت‌های صادرکننده را موردحمایت قرار دهند. وی نقش سفرای کشورمان در کشورهای دیگر را مؤثر عنوان کرد و افزود: در حال حاضر سفرای کشورمان در بخش سیاسی متمرکز هستند و باید بخش اقتصادی را هم فعال کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اینکه برخی تصور کنند نظام‌مهندسی ابزاری برای وزارت راه و شهرسازی و یا شهرداری‌ها می‌باشد، اشتباه است و کمیسیون عمران از استقلال نظام‌مهندسی دفاع می‌کند و البته انتظار ما از سازمان نظام‌مهندسی این است که کیفیت ساخت‌وساز را بتواند افزایش دهد چراکه در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در بافت فرسوده و آسیب‌پذیر زندگی می‌کند و سازمان نظام‌مهندسی باید کمک کند تا احیای بافت فرسوده هر چه سریع‌تر و قوی‌تر انجام شود.
دکتر احمد جباری دبیر اول کمیسیون عمران با اشاره به فعالیت انجام شده در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی و آموزش های لازم جهت ارتقاء پایه مهندسان پیشنهاد نمودند که یک کمیته مشترک بین سازمان نظام مهندسی و دبیرخانه دائمی تشکیل و در این کمیته نمایندگان کمیسیون عمران و سازمان حضور داشته باشند تا بتوانند از توان حمایت مجلس در پیشبرد کار و توسعه صدور خدمات مهندسی و توسعه اقدام کنند. همچنین جلسات مشترکی نیز در این رابطه پس از همکاری های لازم تشکیل شود.