شناسهٔ خبر: 86350 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

اعلام تخفیف‌ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان‌کالا و سرمایه‌گذاران بخش‌ خصوصی در بنادر کشور؛

تشریح بسته ۴ گانه مشوق‌های تعرفه‌ای و سرمایه‌گذاری در بندر شهیدبهشتی چابهار/ تخفیف صد درصدی برای تمامی شناورهای ساخته‌شده در مجتمع‌های کشتی‌سازی/ تخفیف صد درصدی عوارض برای تمامی کالاهای صادرتی و ترانزیتی در بنادر کشور

بندر چابهار معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، بسته تخفیف ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان کالا و سرمایه گذاران بخش خصوصی در بنادر کشور را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرهاد منتصر کوهساری درباره تخفیف ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان کالا و سرمایه گذاران در بنادر کشور، اظهار داشت: در راستای حمایت از بخش خصوصی؛ ۱۶ بند مدنظر قرار گرفته که اولین بند آن مربوط به صنعت بانکرینگ است، تمامی واحدهای شناور سوخت رسان که منحصرا به امر سوخت‌رسانی مبادرت می‌کنند صددرصد در حقوق و عوارض و هزینه لایروبی مشمول تخفیف می شوند.

وی ادامه داد: تمامی شناورهای رو-رو در بنادر شمالی کشور؛ ۸۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه، تمامی شناورهای زیر GT۱۰۰۰ با مالکیت ایرانی در جنوب کشور؛ مشمول ۵۰ درصد تخفیف در حقوق و عوارض، تمامی شناورهای ساخته شده در مجتمع‌های کشتی‌سازی مشمول صددرصد تخفیف در حقوق و عوارض، تمامی شناورهای کانتینربر در بنادر شمالی و جنوبی کشور؛ مشمول ۲۵ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه توقف و نیز تمامی شناورهای ایرانی متردد به بنادر شمالی و جنوبی کشور؛ مشمول ۱۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه می شوند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشتی‌های مسافری، بار-مسافر و کروز اعم از ایرانی و خارجی با سفرهای داخلی و بین‌المللی؛ مشمول ۹۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه می‌شوند، بیان کرد: کالاهای صادراتی در تمامی بنادر کشور؛ مشمول صددرصد تخفیف در عوارض و ۲۵ درصد تخفیف در هزینه ها هستند و برای کالاهای ترانزیتی نیز صددرصد تخفیف در عوارض و ۵۰ درصد تخفیف در هزینه ها مدنظر قرار گرفته شده است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، کوهساری با بیان اینکه برای تمامی شناورهای حامل کالاهای اساسی و کاپوتاژها در بنادر مبدا و مقصد؛ تخفیف ۵۰ درصد در حقوق، عوارض و هزینه ها لحاظ شده است، گفت: برای شناورهای متردد بین بندر شهیدکلانتری و شهیدبهشتی به منظور بارگیری کانتینرهای صادراتی و ترانزیتی صددرصد تخفیف در هزینه شیفتینگ (هزینه جابجایی) لحاظ شده است.

وی افزود: مدت معافیت کالاهای مواد معدنی در بندر شهیدبهشتی چابهار به مدت ۳ ماه از تاریخ ورود به بندر در نظر گرفته شده است و میزان تخفیف برای هزینه THC (هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر) و خدمات جانبی ۱۰ درصد خواهد بود.

کوهساری؛ همچنین با بیان اینکه کانتینرهای یخچالی در بنادر شمالی و جنوبی وارداتی مشمول ۲۰ درصد تخفیف در THC هستند، اظهار داشت: همچنین کانتینرهای یخچالی در بنادر شمالی و جنوبی صادراتی در مجموع مشمول ۴۵ درصد تخفیف در THC هستند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: بسته مشوق های تعرفه ای و سرمایه گذاری در بندر شهیدبهشتی چابهار شامل تخفیف ۸۰ درصدی در بخش حقوق و عوارض، تخفیف تا سقف ۸۰ درصدی در بخش هزینه توقف، تخفیف تا سقف ۶۰ درصدی در بخش هزینه راهنمایی و یدک کشی و نیز تخفیف تا سقف ۹۰ درصدی در بخش هزینه THC است.