شناسهٔ خبر: 86976 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان:

بزرگراه‌های استان اصفهان سالانه بیش از ۱۱.۳ درصد افزایش می‌یابد

جاده اردستان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه‌یافتگی در هر منطقه وجود شبکه حمل‌ونقل، جاده‌های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم کشور است لذا استان اصفهان با انواع شبکه‌های راه از موقعیت کم نظیری در حمل و نقل برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)، علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار کرد؛ این استان دارای ۳۹۹ کیلومتر آزاد راه، یکهزار و ۶۵۹ کیلومتر بزرگراه، ۲ هزار و ۷۹۱ کیلومتر راه همسنگ بوده که با توجه به بررسی های صورت گرفته رشد بزرگراهی آن به صورت سالانه بیش از ۱۱.۳ درصد است.  

وی افزود: این استان در کریدور شمال به جنوب و شرق و غرب کشور واقع شده و با ۹ استان دیگر همجوار بوده لذا یکی از استان های مهم مواصلاتی بین شمال و جنوب کشور محسوب می‌شود.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اذعان داشت: وجود و وفور منابع مهم صنعتی، گردشگری، توریستی، زیارتی و ... موجب شده تا استان اصفهان یکی از استان‌های پرترافیک باشد.  

وی با بیان اینکه استان اصفهان از موقعیت کم نظیری در حمل و نقل برخوردار است عنوان کرد این استان انواع شبکه‌های آزاد راهی، بزرگراهی، اصلی، فرعی و روستایی کشور را در خود جای داده است.  

قاری‌‌قرآن یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه‌یافتگی در هر منطقه را وجود شبکه حمل و نقل و جاده‌های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم کشور دانست و گفت: این موضوع در گرو ساخت انواع راه‌های مواصلاتی شامل آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها، راه آهن و  مسیرهای دریایی و هوایی است.  

وی تصریح کرد: توسعه زیر ساخت‌ها از الزامات مهم رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی به شمار می‌رود. لذا سرمایه‌گذاری مستقیم در خصوص زیرساخت‌ها باعث فراهم شدن امکانات تولیدی و رونق بخشیدن فعالیت های اقتصادی می‌شود.  

 مدیرکل راه و شهرسازی استان ادامه داد: با کاهش هزینه‌های تجارت و حمل و نقل، زمینه بهبود رقابت پذیری فراهم  و در نهایت به توسعه و رشد اقتصادی کمک می‌شود.  

وی ساخت آزادراه‌ها را یکی از زیربناهای توسعه و از شاخص‌های توسعه‌یافتگی بیان کرد و گفت: کاهش در مصرف سوخت، استهلاک خودروها، آلاینده‌های زیست محیطی، کاهش مسافت و افزایش ایمنی در سفر از مزایای توسعه آزادراه‌ها در کشور به شمار می‌رود. که این امرموجب جلوگیری از اتلاف منابع کشور اعم از مادی و معنوی می‌شود و درنتیجه توسعه اقتصادی را به همراه دارد.   

قاری‌قرآن در پایان گریزی به پروژه آزادراه اصفهان-شیراز زد و گفت: تمام مواد مصرفی طرح ملی آزاد راه اصفهان- شیراز، ساخت داخل کشوربوده و کل عملیات فنی و اجرایی آن به دست کارگران و مهندسان توانمند ایرانی در حال اجراست.  

وی از مزایای این طرح به رفاه مسافر، ایمنی سفر و رونق هر چه بیشتر صنعت گردشگری اشاره کرد و اذعان داشت: نتایج پربار این آزادراه گام موثری برای رسیدن به معنای واقعی پیشرفت و رونق اقتصادی است.