شناسهٔ خبر: 87016 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بندر انزلی خبر داد

تکمیل راه‌آهن قزوین-رشت و اتصال آن به بنادر انزلی و آستارا در دولت تدبیر و امید/بهره‌برداری از ریل چابهار تا پایان ۱۴۰۰/حمایت جمهوری اسلامی ایران از سرمایه‌گذاران بین‌المللی

درجمع وزیر راه و شهرسازی از تکمیل راه‌آهن رشت-انزلی تا پایان دولت تدبیر و امید خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی که امروز ۲۷ آبان ماه  به بندر انزلی سفر کرده است در حاشیه نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گفتگو با خبرنگاران، گفت: موضوعی که ماه هاست در حال انجام است موضوع اتصال راه ‌آهن قزوین- رشت است که این پروژه در حال انجام است. در عین حال اتصال این خط ریلی با ریل به انزلی و بندر انزلی و بندر آستارا نیز در حال اجراست. 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تکمیل راه آهن قزوین- رشت و اتصال به بنادر انزلی و آستارا در دولت تدبیر و امید به سرانجام می‌رسد. همچنین، پروژه خط ریلی آستارا- رشت نیز بر اساس زمانبندی در حال انجام است.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: برنامه دیگری که در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به کشور افغانستان و همچنین اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور است. در برنامه است تا ریل چابهار در پایان سال آینده به بهره برداری برسد. 

اسلامی در خصوص شبکه راه های کشور و شبکه آزادراهی و بزرگراهی کشور نیز اعلام کرد: شبکه راه‌های کشور نیز به عنوان پروژه‌های پیوسته و در حال حرکت، پیوسته و مستمر در حال تکمیل و بهره برداری است. تکمیل شبکه‌های راه‌های کشور از این جهت که در موقعیت ژئوپلتیک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا، جذابیت ایران را در ترانزیت روزافزون می‌کند، حائز اهمیت بوده و در حال انجام است.  در این رابطه، از یک سو، زیرساخت ها در حال توسعه هستند و از سوی دیگر فرصت های هماهنگی و عضویت در راه آهن های کشور های مشترک المنافع CIS ایجاد شده و در حال پیگیری است. 

وی امضای تفاهم نامه های چهار و پنج جانبه ای از سوی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را اقدامی به جا از سوی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و توضیح داد:  ایجاد هماهنگی و همچنین ایجاد مدیریت واحد و یکپارچگی بین همه دستگاه‌های ذی نفع در تجارت و ترانزیت در دستور کار است تا حداقل توقف در پایانه ها رخ دهد و کشور از این جهت شاهد توقف طولانی مدت کامیون هایی که کالا ترانزیت می‌کنند، نباشد.

اسلامی در خصوص تکمیل پروژه رشت- آستارا و تکمیل کریدور شمال- جنوب کشور نیز اعلام کرد: کار آغاز شده و اراضی دولتی به این امر اختصاص یافته و همچنین اراضی که مالکیت خصوصی داشت از مردم خریداری شده است و در حال خریداری هستیم. امیدوار هستیم این پروژه در زمانبندی به سرانجام برسد. 

وی گفت: آنچه برای ما حائز اهمیت است این است که شبکه ریلی ما از طریق آذربایجان به کشور روسیه و سایر کشورها متصل شودکه دولت آذربایجان نیز به این مهم، علاقمندی و اهتمام ویژه دارد. امیدوار هستیم در چارچوب و زمانبندی مشخصی که اعلام کردیم این پروژه افتتاح شود. این پروژه ۴۸ ماهه است که ۱۰ ماه آن سپری شده است.  

اسلامی ضمن حمایت جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاران خارجی برای تکمیل پروژه های ریلی در منطقه شمالی ایران و در استان گیلان، گفت: در منطقه آزاد کاسپین از سوی مناطق آزاد، تفاهمات مناسبی انجام و زیرساخت ها و هماهنگی هایی ایجاد شده است. در عین حال این مجموعه اقدامات می تواند با حذف برخی تعرفه ها، برای برخی از سرمایه گذاری ها تسهیل گری کرده و آنها را برای سرمایه گذاری ترغیب کند.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران بین‌المللی اعلام کرد: در بنادر ایران و در مناطق آزاد کشور، سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری مطمئنی که ایجاد شده است اقدام کنند که این سرمایه‌گذاری‌ها می تواند هم از جنس تولیدی و هم از جنس لجستیکی باشد. سرمایه گذاران داخلی و همسایگان ما تحت حمایت و پشتیبانی ما هستند تا بتوانند در پروژه های مشترک همکاری داشته باشند.