شناسهٔ خبر: 87387 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس خبر داد

جابه‌جایی بیش از ۲۱ ميليون تن کالا توسط ناوگان حمل‌و‌نقل فارس در ۸ ماهه نخست امسال

علیرضا سیاهپور-مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس از جابه‌جایی بیش از ۲۱ ميليون و ۵۷۳ هزار تن کالا در ۸ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

علیرضا سیاهپور، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(فارس) با اعلام این خبر افزود: این میزان حمل کالا در قالب یک میلیون و ۵۷۴ هزار سفر تحت صحابت بارنامه توسط ناوگان فعال کالای حمل و نقل جاده ای فارس به مقاصد مختلف درون و برون استانی جابه جا شده است.

وی با اشاره به اهمیت، قابلیت و  توانمندی‌های بخش حمل ونقل جاده‌ای کالای فارس با استفاده از امکانات موجود به‌ویژه آمادگی موثر ناوگان تحت‌پوشش شرکت‌های حمل و نقل کالای استان و افزایش قابل‌توجه صدور بارنامه‌ها  علی‌رغم محدودیت‌های اقتصادی ناشی از فشار تحریم‌های استکبار جهانی و همچنين تبعات ناشی از گسترش بیماری کووید-۱۹ تأکید کرد: فارس با بیش از ۳۶ هزار دستگاه انواع وسائط نقلیه سنگین باری و حمل فرآوردهای نفتی فعال (۶/۱۰درصد) رتبه نخست کشور  را در این زمینه داراست؛ ضمن آنکه از حیث فعالیت مستقیم بيش از ۵۵ هزار راننده حرفه‌ای حمل و نقل جاده‌ای کالا (دارای کارت هوشمند) نیز در جایگاه اول کشور قرار دارد.

 سیاهپور عنوان کرد: عمده کالاهای حمل‌شده استان فارس در ۸ ماهه گذشته به مقاصد مختلف برون‌استانی به ترتیب به مقصد استان‌های هرمزگان، یزد، تهران، اصفهان و بوشهر انجام شده است. بیشترین کالاها و تولیدات حمل شده نیز شامل، انواع سیمان، اوره، خاک نسوز، گندم و گازوئیل بوده که با برنامه‌ریزی‌های مناسب و نقش فعالانه ۲۶۸ شرکت حمل و نقل کالای استان انجام گرفته است.

وی افزود: با هدف افزایش سطح بهره‌وری در بخش حمل و نقل  جاده‌ای کالای استان، شناسایی مشکلات، معضلات و موانع موجود در ارتقاء سطح  فعالیت‌ها و خدمات مرتبط از جمله مباحث مربوط به «طرح پیمایش ناوگان بر اساس تن کیلومتر» و نيز تلاش در جهت تحقق نيازهاي فعالان بخش به ویژه  رانندگان زحمتکش، برگزاری جلسات برنامه‌ریزی و هماهنگ‌شده هم‌افزایی درون و برون بخشی به ویژه با تشکل‌های فعال صنفی کارفرمایی و رانندگان حمل و نقل جاده‌ای کالا و فرآورده‌های نفتی استان در دستور کار جدی این اداره‌کل در سال جاری  قرار داشته و دارد.

سیاهپور تصریح کرد: ناوگان فعال استان فارس در تحقق شعار ارزنده سال که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نام‌گذاری شده از آمادگی کامل در جا‌به‌جایی به موقع کالاها از مبادی به مقاصد مختلف در سطح کشور برخوردار است.

این گزارش حاکی از آن است که بیشترین تناژ کالای حمل شده به ترتیب از شهرستان‌های شیراز، مرودشت، آباده، نی‌ریز، فیروزآباد و کوار و کمترین حجم جابه‌جایی از مبدا شهرستان‌های خنج، مهر و رستم بوده است.