شناسهٔ خبر: 89102 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وزیر اقتصاد و امور دارایی:

صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی راه‌اندازی شد

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و داریی با اشاره به پیگیری‌های دو دهه‌ای دولت‌ها برای راه‌اندازی صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، راه‌اندازی این صندوق را تجربه‌ای موفق برای صنعت بیمه برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند طی سخنانی در این جلسه که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، هدف از تشکیل این صندوق را، جبران بخشی از خسارت‌های مالی ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، طوفان، صاعقه و سرمازدگی آسیب‌دیدگان این گونه حوادث طبیعی ذکر کرد.

وزیر اقتصاد گفت: تقریبا حدود دو دهه بود که دولت‌ها پیگیر تشکیل این صندوق بوده‌اند و به امید خدا از امروز این هدف تامین می‌شود.

دژپسند یادآور شد: با توجه به قرار گرفتن کشورمان بر روی نوار بحران‌های طبیعی از جمله سیل و زلزله و سایر حوادث طبیعی، تشکیل این صندوق از نیازهای جدی اقتصاد کشور بود.

وی عنوان کرد: ایجاد صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی منجر به ایجاد اطمینان‌خاطر و آسودگی شهروندان و ساکنین مناطق مختلف کشور که در معرض حوادث طبیعی هستند خواهد شد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، تمام فعالان صنعت بیمه و فعالان حوزه مدیریت بحران می‌دانند، وقتی یک بحران و حادثه در کشور حادث می‌شود، فشار زیادی به بودجه عمومی وارد می‌آید، تصریح کرد: این صندوق می‌تواند عامل نجات بودجه دولت باشد.

وی یادآور شد: در حال حاضر نیز دولت هزینه‌های زیادی برای مقابله با بحران ها انجام میدهد اما این فشار زیادی به بودجههای عمومی وارد میکند.

وزیر اقتصاد گفت: صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی رویهای پایدار و تثبیت شده دارد و با راهاندازی آن هم به دولت کمک میشود و هم در صورت بروز حادثه، به صاحبان واحدهای مسکونی برای جبران خسارات خود، اطمینان خاطر میدهد.

دژپسند گفت: در حادثه سیل ابتدای سال ۱۳۹۸ نیز شاهد بودیم، جبران خسارات برای استانهایی که منازل و محصولات کشاورزی آنها بیمه شده بود، بطور متمایزی، بار کمتری بر دوش دولت گذاشت، زیرا بیمهها متکفل پرداخت خسارت به آسیب دیدگان بودند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: باید توجه داشت، عضویت در این صندوق، بر خلاف سایر بیمه ها اختیاری نبوده و اجباری است که این تاثیرگذاری آن را بیشتر می‌کند.

وی گفت: ساختار قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی بگونه ای است که عمده دستگاه های مرتبط اعم از وزارت کشور، مسکن و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی را، درگیر و وارد ماجرا کرده است.

وزیر اقتصاد افزود: جامعیت ترکیب هیات امنای صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی حاکی از اراده دولت و مجلس است که می‌خواهد این اتفاق به سرعت شکل بگیرد.

دژپسند گفت: این صندوق خوشبختانه، به شکلی هدفمند، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، را مشمول حمایت‌های خود می‌کند.

وی با اشاره به شکل‌گیری سریع، تایید اساسنامه و تعیین مدیرعامل صندوق در نخستین جلسه هیات امنا افزود: امروز در مورد چگونگی تامین مالی صندوق نیز بحث شد و قرار شد نماینده سازمان برنامه و بودجه با کمک اعضاء؛ این موضوع را پیگیری کنند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه امروز آرزوی دیرینه صنعت بیمه برای تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی محقق شد، اظهار داشت: مقرر شده است، هیات امنا بطور فوق العاده، ظرف یکماه آینده، همه کارهای مربوط به صندوق را پیگیری کنند.

دژپسند با اشاره به انتخاب مدیر عامل صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی در جلسه امروز با رای قاطع بخش اعظم هیات امنا، این اتفاق را نشانه عزم جدی دولت برای تحقق اهداف تاسیس صندوق عنوان کرد.

گفتنی است، در این نشست اعضای هیات امنای صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، به اتفاق آراء رضا کاظمی تکلیمی را به عنوان مدیر عامل این صندوق انتخاب کردند.