شناسهٔ خبر: 89653 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

وجود ۲۵ پایانه مرزی فعال در ایران /۶۰ درصد روابط تجاری کشور از طریق این پایانه‌ها/ سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر کشور در سال‌های اخیر/ ۱۰۰۰ کیلومتر تا پایان دولت به آزادراه‌های کشور اضافه می‌شود

نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس آمار واطلاعات در ابتدای دولت تدبیر و امید ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور ساخته شده بود که طی هشت ساله فعالیت این دولت، سرجمع ۱۰۰۰ کیلومتر به مجموع آزادراه‌های کشور اضافه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی رادیویی با برنامه "شکوه ایران" از برنامه‌های رادیو اقتصاد در تشریح وضعیت حمل‌ونقل کشور در همه حوزه، با اشاره به اینکه ۲۵ پایانه مرزی رسمی فعال در کشور وجود دارد، اظهار داشت: این پایانه‌ها غیر از بازارچه‌های مرزی است که مرزنشینان در بازارچه‌های مزبور تبادل کالایی انجام می دهند.

وی اظهارداشت: در حال حاضر افزون بر ۶۰ از درصد روابط تجاری کشور از طریق این پایانه‌ها انجام می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سال گذشته در این پایانه‌ها بیش از ۲۰ میلیارد دلار مراودات تجاری و تبادل کالایی انجام شده است.

وی افزود: امسال میزان مراودات تجاری و تبادل کالایی در پایانه‌های مرزی کشور نسبت به سال گذشته نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر هم خواهد شد.

اسلامی همچنین از وجود ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور خبرداد و اظهارداشت: این میزان آزادراه تا پایان عمر دولت تدبیر و امید به سه هزار و ۱۰۰ کیلومتر خواهد رسید.

وی تصریح کرد: این در حالی است که بر اساس آمار واطلاعات در ابتدای دولت تدبیر و امید دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور ساخته شده بود.

وی ادامه داد: طی هشت ساله دولت تدبیر و امید سرجمع ۱۰۰۰ کیلومتر به مجموع آزادراه‌های کشور اضافه خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بخش خصوصی طی چند سال اخیر بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان فقط در حوزه بنادر کشور سرمایه‌گذاری کرده و خوشبختانه این روند با قوت هرچه تمامتر ادامه دارد.

وی افزود: بطورکلی در حال حاضر صنعت هوایی، صنایع ریلی و حمل و نقل جاده‌ای در اختیار شرکت‌های بخش خصوصی است و تاکنون سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی از سوی فعالان این حوزه انجام شده است.

اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه موتور محرک اقتصادی هر کشوری مردم آن کشور هستند، یادآور شد: دولت‌ها و حاکمیت باید تنظیم سیاست و روابط کنند و همینطور مشوق‌های لازم را برای فعالیت هرچه بیشتر بخش‌های غیر دولتی و خصوصی در کشور داشته باشند.