شناسهٔ خبر: 90191 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه هنر

مراسم کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه هنر به منظور توسعه و تحکیم همکاری ها و فعالیت های علمی و تحقیقاتی و در جهت استمرار آن، به ویژه در موضوع توسعه پایدار شهری تفاهم نامه امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در این تفاهم‌نامه که میان محمدمهدی مظاهری دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران و سیدحسن سلطانی، رییس دانشگاه هنر به امضا رسید، بر اهداف و برنامه‌های فراگیر ملی و بین‌المللی درباره محور توسعه پایدار شهری و عملیاتی کردن اهداف SDG11 در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با رویکرد دانش و نوآوری تاکید دارد.

همچنین تعریف، اجرا، مشاوره، داوری و نظارت پروژه‌های پژوهشی، کاربردی و توسعه‌ای مشترک مورد توافق در سطح ملی و بین المللی، برگزاری دوره‌های مشترک کوتاه مدت علمی، مهارتی و کاربردی درسطح ملی و بین المللی، بهره برداری از امکانات زیر ساختی وتوانمندی‌های طرفین و برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و همایش‌های مرتبط با موضوع‌های مورد تفاهم طرفین درسطح ملی و بین‌المللی در دستور تفاهم‌نامه طرفین قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، کمک به بهبود ارتقای کیفی طرفین با تبادل متخصصین کمیته ملی و دانشگاه حمایت و بهره‌مندی از امکانات کمیته ملی و دانشگاه در زمینه تدوین و تألیف اسناد و مدارک علمی- پژوهشی و انتشار آن‌ها به صورت مشترک و هدایت درباره پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به سمت موضوعات مرتبط با اهداف طرفین از دیگر مواردی است که در این تفاهم‌نامه به آن اشاره شده است.

گفتنی است برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) برای زندگی شهری بهتر تلاش می‌کند. رسالت هبیتات ترویج و ارتقاء توسعۀ اجتماعی و زیست‌محیطی اسکان بشر و دست‌یابی به هدف مسکن درخور برای عموم است. هبیتات می‌کوشد تا با پیشگامی در فرایند شهری‌شدن و ترویج تغییر سیاست‌ها، روش‌ها و نگرش‌های مقابله با نیازهای توسعۀ شهری، رشد شهرها و مناطق روستایی را به فرصتی برای توسعه تبدیل کند؛ فرصتی فراگیر برای همۀ شهروندان. کمیته ملی اسکان بشر ایران نیز با تمرکز بر موضوع کاهش آثار خطرات و بلایای طبیعی و بر اساس موافقت‌نامه‌ای بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و دولت جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد و در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران جایگاه ریاست شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد را برای دوره ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بر عهده دارد.