شناسهٔ خبر: 90195 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور خبر داد:

آغاز اعلام بار مجازی در کل کشور به صورت غیر متمرکز / اصفهان الگوی موفقی برای اجرای اعلام بار مجازی در کشور

معاون حمل ونقل سازمان معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور از آغاز اعلام بار مجازی در کل کشور به صورت غیر متمرکز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(اصفهان)، مهران قربانی در حاشیه نشست هم اندیشی با تشکل های صنفی حمل ونقل کالا استان اصفهان اظهار کرد: بخش حمل ونقل جاده ای در ایران از جایگاه و اهمیت ویژه ای در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور برخوردار است .

وی گفت : بخش حمل و نقل جاده ای با وجود تمام مشکلات، بدون وقفه در خدمت مردم و اقتصاد کشور است و عملکرد همه فعالین این بخش از جمله حمل و نقل بیش از ۴۵۰ میلیون تن کالا در ده ماهه گذشته با رشدی بیش از ۶ درصد نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ، قابل تقدیر می باشد.

قربانی هدف از برگزاری این جلسه را گفت وگو درباره مسائل روز حمل ونقل جاده ای عنوان کرد و خاطر نشان کرددر این جلسات تلاش می کنیم به مسائل و موضوعات از دریچه نگاه رانندگان و فعالان این بخش بنگریم و راهکارهای مناسبی برای خدمت رسانی بهتر پیدا کنیم.

بر اساس این گزارش با حضور معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ، مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا و مدیرکل دفتر حقوقی و تدوین مقررات این سازمان در جمع اصناف حمل و نقل کالای استان اصفهان ، توقف ناوگان حمل ونقل کالا در مرزها، موضوعات مرتبط با بخش های انتظامی در جاده های کشور، موضوعات مرتبط با بحث نرخ تن بر کیلومتر و سیستم اعلام بار آنلاین ، مهمترین موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: درخصوص مشکل توقف ناوگان در مرزها، راهکار مناسبی در وزارتخانه متبوع مصوب شده و در دست پیگیری است و با اجرای طرح پس کرانه های مرزی و بیرون کشیدن فعالیتهای غیر ضرور از مرزها، مشکلات تا حدود زیادی مرتفع خواهند شد.

وی همچنین از پیشنهادات فعالین بخش حمل ونقل کالا در بهبود امور تعرفه های حمل و نقل کالا بر مبنای تن بر کیلومتر استقبال کرد و گفت: برای ارتقای سیستم نرخ گذاری تن بر کیلومتر و توازن هرچه بهتر آن در مبادی و مقاصد مختلف در کل کشور تلاش میکنیم.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور همچنین در رابطه با اجرای طرح اعلام بار مجازی در پایانه های حمل و نقل کالا اظهار کرد: سیاست اصلی ما در بخش حمل ونقل کالا و مسافر استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات و سیستم های حمل ونقل هوشمند است.

وی با اشاره به اینکه سیستم های اعلام بار مجازی به صورت غیر متمرکز و به صورت استانی در کل کشور آغاز شده است، گفت: این طرح به صورت پایلوت از حدود دو هفته گذشته در شهرستان لنجان و در شهر زرین شهر آغاز شد و خوشبختانه نتایج بسیار خوبی از جمله رضایتمندی کاربران آن به همراه داشته است که تجربه موفقی پس از اجرای طرحی مشابه در بندر بوشهر محسوب می شود. در این طرح ، راننده به راحتی و بدون لزوم حضور فیزیکی در سالنهای اعلام بار ، نسبت به انتخاب بار مورد نظر خود به راحتی اقدام می نمایند.

قربانی با بیان اینکه نظارت راهبردی بر سامانه های اعلان بار مجازی بر عهده سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور و نماینده آنها در استانها خواهد بود، گفت: به تشکل های صنفی شرکت های حمل ونقل کالا و رانندگان نیز به منظور نظارت بر روند اجرای این سیستم دسترسی های لازم ارائه می شود.