شناسهٔ خبر: 9090 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل فرابورس ایران اعلام کرد؛

پیشنهاد فرابورسی‌ها برای معامله اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن مدیرعامل فرابورس از ارائه پیشنهاد جدید برای معامله اوراق تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: مدت زمان اعتبار این اوراق قابل تمدید نیست زیرا تمدید آن تعهدات بانک مسکن برای تسهیلات‌دهی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما راهکارهای مناسب برای آن پیشنهاد شده است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، امیر هامونی درباره وضعیت اوراق تسهیلات مسکن، افزود: از زمان راه اندازی بازار اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس تاکنون بالغ بر ۵۵۰ هزار نفر توانستند از این وام استفاده کرده و خانه دار شوند که آمار قابل توجهی است.

وی اظهار داشت: این در حالیست که به دلیل رکود حاکم بر بخش مسکن، ارزش معاملات این اوراق در سال جاری با کاهش مواجه شده و در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافته است.

مدت اعتبار اوراق مسکن قابل تمدید نیست

مدیرعامل فرابورس ایران به زمان اعتبار این اوراق اشاره و تاکید کرد: در خصوص اعتبار اوراق اطلاع رسانی های دقیقی به طور مداوم صورت گرفت که کمتر به آن توجه شده است؛ این اوراق در زمان پذیرش در فرابورس، با مدت زمان معین اعتبار، پذیرش شد و بانک مرکزی و بانک مسکن تاکید داشتند که اعتبار این اوراق دو ساله باشد زیرا مادام العمر شدن آن ریسک بانک مسکن را افزایش می دهد.

هامونی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۸۵ تا ۹۰ درصد خریداران این اوراق، از آن استفاده کردند، افزود: از سال گذشته که مدت اعتبار این اوراق منقضی شد، ۱۰درصدمابقی مراجعه کرده و با منقضی شدن اوراق خود مواجه شدند که پیگیری های لازم در این خصوص انجام شد تا اوراق آنها زنده شود ولی چون اطلاع رسانی دقیقی صورت گرفته، بانک مسکن، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نمی توانند مدت زمان اوراق را تمدید کنند، زیرا تمدید آن می تواند تعهدات بانک مسکن را برای پرداخت تسهیلات تحت تاثیر قرار دهد.

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: یکی ازمواردی که دربازار های مالی و اسلامی وجود دارد این است که باید در مدت زمان مقرر از اوراق استفاده شود وگرنه ارزش آن صفر می شود چون این اوراق از زمان انتشار، بلندمدت و مادام العمر بانگاه سرمایه گذاری نبوده و بانک مسکن بازده ای را برای این اوراق تعیین کرده تا متقاضیان بتوانند از آن استفاده کنند؛ لذا کار قانونی جلو رفته است.

وی از ارائه پیشنهادی جدید برای معامله اوراق تسهیلات مسکن خبر داد و افزود: راهکارهایی توسط فرابورس پیشنهاد شده که اجرایی شدن آن منوط به تصویب بانک مرکزی و بانک مسکن به عنوان ناشر اوراق است.

هامونی در پاسخ به این سوال که آیا اوراق تسهیلات مسکن توانست به اهداف اولیه خود برسد و از ایجاد بازار سیاه جلوگیری کند؟ گفت: تا زمانی که بازار اوراق تسهیلات مسکن شکل نگرفته بود، این اوراق در بازار غیررسمی و بنگاه ها با نرخ ها و کارمزد های بالا معامله می شد و هر اوراق ۵۰۰ هزار تومانی با نرخ ۱۱۰ هزار تومان مورد معامله قرار می گرفت.

وی اضافه کرد: بنابراین پس از اینکه بازار این اوراق در فرابورس راه اندازی شد و هر استفاده کننده می توانست به یک تابلوی مرجع مراجعه کند، این اوراق در مدت کوتاه یک ماهه و در بدو شروع بازار ارزشی کمتر از نصف به خود گرفت. علاوه بر اینکه کارمزد اوراق برای وام ۴۰ میلیونی مسکن در بازار فرابورس بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان است در صورتی که قبل از راه اندازی بازار، کارمزد ۴۰۰ هزار تومانی برای اوراق دریافت می شد.

به گفته مدیرعامل فرابورس، سرو سامان دادن به این بازار غیررسمی یکی از مسائلی بود که توانست بازار 'تسه'ها را شکل دهد ولی اعتبار اوراق اتفاقی بود که قطعا باید رخ می داد زیرا بسیاری از مردم از حق خود استفاده نکرده و یا نمی خواستند استفاده کنند و یا بنا به هر دلیلی فرصت استفاده پیدا نکردند و یا تصور می کردند که می توانند در این اوراق بلند مدت سرمایه گذاری کنند، لذا با نگاه بلند مدت این اوراق را خریداری کردند که واقعا نگاه اشتباهی است.

وی یادآور شد: پس از تغییرات فاحشی که سال گذشته در قیمت این اوراق افتاد، محدودیت سقف کد خرید برای خرید اوراق ایجاد شد تا هر کد معاملاتی نتواند بیش از ۹۰ برگه خرید کند. زیرا عده ای با دید بلند مدت در این اوراق سرمایه گذاری کرده و چندین وام می گرفتند تا در آینده بتوانند از افزایش نرخ اوراق کسب بازدهی کنند که این کار نه به صلاح جامعه و نه به صلاح استفاده کنندگان بود؛ لذا با این محدودیت توانستیم جلوی آن را بگیریم و از نگاه سفته بازانه برخی افراد جلوگیری کنیم.

نرخ اوراق رکود مسکن را نشان می دهد

هامونی درباره اینکه آیا نرخ اوراق منطقی است، گفت: درحال حاضر قیمت 'تسه' ها براساس شرایط فعلی اقتصاد تعیین شده و واقعیت های صنعت ساختمان را نشان می دهد، زیرا ارتباطی بین معامله این اوراق با وضعیت مسکن وجود داشته و قیمت آن کاملا تحت تاثیر بخش واقعی مسکن تعیین می شود بنابراین رکود حاکم بر مسکن در اوراق قابل مشاهده است.
تاثیر وام مسکن بر قیمت اوراق

مدیرعامل فرابورس در پاسخ به این سوال که اگر تسهیلات جدید مسکن به تصویب برسد، قیمت این اوراق با مشکل مواجه نمی شود؟ گفت: وام جدید ۸۰ میلیون تومانی که اخیرا به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، ارتباطی به تسهیلات مسکن فعلی ندارد بنابراین مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار تاثیر مستقیمی روی ' تسه'ها نداشته و کاملا مستقل از یکدیگر هستند.

وی اضافه کرد: این در حالیست که اگر عرضه تسهیلات و وام در کشور زیاد باشد، قطعا می تواند بازار را از لحاظ قیمت تحت تاثیر قرار دهد اما قبلا که وام مسکن ۲۰میلیون تومان بود، هر شخص نهایتا می توانست ۴۰ برگه خریداری کند که شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات را به ۳۵ میلیون تومان افزایش داد، در این راستا از سوی بانک مسکن پیشنهاد شده که بازار دیگری راه اندازی شود تا این نماد معاملاتی صرفا برای اوراق ۱۲۰ برگه ای و وام ۶۰ میلیون تومانی باشد.

هامونی افزود: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات بانک مسکن از ۱۵ به ۱۶ درصد رسیده که با خرید این اوراق به نرخ ۷۰ هزار تومان، رقم ریالی که برای اوراق پرداخت شده است، از مبلغ وام کم شده و با محاسبه قسط هایی که بابت بازپرداخت وام لحاظ می شود، کمتر از ۲۰ درصد سود توسط سرمایه گذار پرداخت می شود اما در زمان قیمت ۱۰۰ هزار تومانی، این اوراق به صرفه نبود و با نرخ ۱۰۰ هزار تومانی نرخ اوراق برای کسانی که متقاضی دریافت وام بودند بهره ۲۱.۶ درصدی تعلق می گرفت.

وی یادآور شد: هم اکنون وام جدید ۶۰ میلیون تومانی کاملا با این بازار رقابت می کند، چون این بازار متشکل از دو بخش است، ۱۶ درصد سود تسهیلاتی که به بانک مسکن پرداخت می شود و مابه التفاوت ۲۰ درصد که اوراق خریداری می کند.

هامونی درباره اینکه تاکنون چه میزان تسهیلات مسکن وارد فرابورس شده و چه میزان تقاضای واقعی برای این اوراق وجود دارد، گفت: در سه ماه گذشته ۲۴ هزار و ۸۰۰ نفر مراجعه کرده و یک هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان وام گرفته اند.

وی درباره میزان اوراق ابطالی نیز گفت: در سه ماهه ابتدای امسال معادل ۲۲۶ میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن ابطال شده که ارزش آن صفر شده و به حساب بانک مسکن نرفته است.

به گفته هامونی، در حال حاضر ۷۰ درصد از استفاده کنندگان این اوراق، وارد فرابورس نمی شوند زیرا این افراد سپرده گذار بانک مسکن بوده بنابراین اوراق خود را در فرابورس به فروش نمی رسانند و از این سازو کار اطلاعی ندارند یا اینکه از اوراق خود استفاده کرده و اصلا به فرابورس مراجعه نمی کنند که بخواهند معامله ای انجام دهند، اما بودند کسانی که در فرابورس معامله کرده و اوراق آنها به تاریخ انقضا رسیده و ارزش معاملات آنها صفر و نماد معاملاتی مربوطه بسته شده است. /

برچسب‌ها:

نظر شما