شناسهٔ خبر: 90998 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیات دولت:

نهضت خانه‌سازی در ۱۴۰۰ تدوام می‌یابد/ پروژه‌های مسکن ملی فعال از ۵۱۰ هزار واحد عبور کرد/ بهره‌برداری از واحدهای مسکونی ملی از اردیبهشت ۱۴۰۰

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه بهترین راه خانه‌دار شدن مردم از طریق اقدام ملی مسکن است از مردم خواست نسبت به واریز وجوه خود برای تکمیل به موقع واحدها اهتمام داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز ۲۷ اسفند در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۹ در گفت‌وگو با خبرنگاران، ضمن تبریک سال ۱۴۰۰ و آرزوی سالی خوش برای تمامی هموطنان، با اشاره به اینکه کشور سال سختی را پشت سر گذاشت، اظهار داشت: سالی که روزهای پایانی آن را می‌گذرانیم سال سختی بود که در آن علاوه بر مبارزه با کرونا، تحریم‌های اقتصادی نیز مشکلاتی را ایجاد کرد که خوشبختانه با وجود دشواری‌ها، به لطف خدا کشور به حرکت و سازندگی خود ادامه داد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ نهضت خانه‌سازی که در سال جاری ایجاد شد، تداوم می‌یابد. هم‌اکنون پروژه‌های فعال مسکن ملی از ۵۱۰ هزار واحد عبور کرده است. بخشی از پروژه‌های مسکن ملی که پیش‌تر و با مشارکت مردم آغاز شده بودند به مرحله تحویل رسیده‌اند.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: از اردیبهشت‌ماه به بعد، ماهانه شاهد تحویل واحدهای مسکن ملی به مردم خواهیم بود.

اسلامی در خصوص افزایش قیمت مسکن در سالی که در روزهای پایانی آن قرار داریم، گفت: جریانات و تحولات اقتصادی کشور که در حوزه ارز اتفاق افتاد قیمت همه کالاها و نه فقط مسکن را تحت تاثیر قرار داد. به طور طبیعی این تحولات و این آثار روانی به بخش مسکن بیشتر ضربه زد که در بخش نهادهای ساختمانی نیز افزایش لجام گسیخته‌ای را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم با شرایط اقتصادی موجود در کشور، مجددا آرامش در همه بخش‌های اجتماعی و اقتصادی کشور حاکم شود و از آن طریق مردم بتوانند با محاسبه درست وضعیت زندگی خود، سرمایه‌گذاری و به ویژه مسکن را تنظیم کنند.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن و کمک به خانه‌دار شدن مردم، گفت: در شهرهایی که متقاضی مسکن وجود داشت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن انجام و زمین تامین شد که در برخی از شهرها نیز ساخت واحدهای مسکونی آغاز شده است و برخی نیز تکمیل شده‌اند که به زودی بهره‌برداری می‌شوند.

اسلامی یادآور شد: تعداد زیادی شهرها هستند که عرضه مازاد هم داریم. مطمئن هستیم که با این شیوه اقدام و برنامه‌ریزی، تعادل بخشی به عرضه و تقاضای مسکن به شکل پایداری دنبال شود.

وی بهترین مسیر خانه دار شدن متقاضیان مسکن را از طریق پروژه‌های مسکن ملی دانست و توضیح داد: امیدواریم مردم خود نیز اهتمام داشته باشند و وجوه خود را طبق زمانبندی به حساب مسکن ملی واریز کنند تا ما هم با توجه به هماهنگی‌هایی که انجام دادیم و تسهیلاتی که در اختیار گذاشتم پروژه‌ها زودتر به سرانجام برسد و مردم صاحب خانه شوند.

اسلامی در خصوص نزولی شدن روند قیمت مسکن به ویژه در کلانشهرها، گفت: با همه سیاست‌ها و رویکردهایی که مجموعه حاکمیت در نظر گرفته است هیچ دلیلی ندارد که ما با افزایش قیمت‌ها مواجه باشیم. باید اجازه بدهیم شرایط کشور در شرایط معمول و متعادل حرکت کند. از التهاب آفرینی و جوسازی‌هایی که موجب می‌شود در بازار التهاب ایجاد شود و قیمت‌ها به سمت کاذب سوق دهد، جلوگیری کنیم و این فرضی بر همه است.

وی در خصوص اولویت‌های برنامه‌ای وزارت راه و شهرسازی گفت: اولویت نخست ما در سال آینده پاسداری از پروژه‌های فعال عمرانی و زیرساختی است که باید افتتاح شوند که بخشی از آن‌ها شامل پروژه‌های راه‌آهن، پروژه‌های بزرگ راهی و حفاظت از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن است.

اسلامی تصریح کرد: در سال آینده بحث ساماندهی امور شهرسازی در برنامه قرار دارد. در برنامه است که از سال آینده هیچ شهری بدون طرح جامع و طرح تفصیلی باشد.