شناسهٔ خبر: 91625 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

نخستین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن کشور در یزد بهره برداری شد

963.jpg نخستین واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب طرح اقدام ملی مسکن کشور روز سه‌شنبه در آیینی به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر راه و شهرسازی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و جمعی از مسوولان یزد، در این استان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (یزد)، نخستین واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب طرح اقدام ملی مسکن کشور روز سه‌شنبه در آیینی در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر راه و شهرسازی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و جمعی از مسوولان یزد، در این استان به بهره‌برداری رسید.

در این آیین ۴۰ واحد مسکونی طرح نواب که عملیات اجرای آن توسط اداره‌کل راه وشهرسازی استان یزد و با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ( ره) ظرف مدت ۱۱ ماه انجام شد، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی در این آیین گفت: در ۲ مرحله ثبت نام در قالب طرح اقدام ملی مسکن در مجموع ۵۳۶ هزار متقاضی واجد شرایط دریافت واحدهای این طرح مشخص شده که فعالیت‌های مربوط به واحدهای مسکونی این متقاضیان طبق برنامه با همکاری بخش‌های مختلف پیگیری می‌شود.

محمد اسلامی افزود: برای سرعت بخشیدن به اجرای این طرح که مورد نیاز کشور و جزو توصیه‌های مقام معظم رهبری است، همکاری همه بخش‌ها در صدور پروانه ساخت و ساز تا اجرا باید افزایش یابد.

وی اظهار کرد: برای ساخت مسکن مناسب و استاندارد باید از دانش روز استفاده شود و رونق در ساخت و ساز نقش مهمی تحرک بخش های مختلف اقتصادی دارد.

همچنین نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در بودجه امسال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کمک ساخت مسکن مورد نیاز در سطح کشور پیش بینی شده که مصوبه شورای پول و اعتبار را نیز دارد .

علی نیکزاد افزود: بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه به ۱.۲ میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز است و تاکنون اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته و برای اجرای تمامی برنامه‌ها به عزمی راسخ نیاز مبرم است.

وی بیان کرد: ساخت مسکن و توجه به این مقوله بهترین راه برای خنثی‌کردن تحریم و فشار اقتصادی است، چون رونق آن موجب تحول در امور مختلف می‌شود.

استاندار یزد نیز در این آیین گفت: ساخت ۴۰ واحد مسکونی در ۱۱ ماه با رعایت تمامی اصول فنی و استانداردها در این استان برای نخستین بار در جریان اجرای طرح اقدام ملی مسکن، اقدامی کم نظیر است.

محمدعلی طالبی افزود: برای سرعت بخشیدن به ساخت و سازها در قالب این طرح در استان یزد، همکاری خوبی بین متولیان امور و متقاضیان وجود دارد و امیدوارم نیاز متقاضیان مسکن از طریق اجرای این طرح تامین شود.

مدیرکل راه و شهرسازی یزد نیز گفت: در جریان طرح اقدام ملی مسکن  ۲۲ هزار متقاضی در این استان ثبت‌نام کردند که ۹ هزار نفر آنان واجد شرایط ارزیابی شدند و در راستای آن در چند سال این  تعداد خانوار صاحب خانه خواهند شد.

رضا یادگاری افزود: از تعداد افراد واجد شرایط ۶ هزار ۵۷۲ نفر نسبت به واریز وجه اقدام کرده و روند ساخت طرح‌ها از پیشرفت مطلوبی برخوردار است و همکاری دستگاه‌ها و متقاضیان در سرعت بخشیدن به طرح ضروری است.

وی از بهره‌برداری فاز اول پروژه ۵۰۰ واحدی طرح اقدام ملی مسکن مهریز به شرط تامین آورده متقاضیان تا شهریورماه امسال خبرداد و گفت: این طرح در سه فاز تعریف شده که فاز اول شامل ۱۷۴ واحد است.

همچنین مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) یزد گفت: ساخت ۴۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن در استان یزد به عنوان نخستین طرح در کشور در زمان کم نشان دهنده همت و همکاری مسوولان برای کمک به مردم است.

علی‌اکبر محمدی پناه افزود: ساخت مسکن برای افراد نیازمند و اقشار آسیب‌پذیر با همکاری دستگاه‌های مسوول توسط این ستاد پیگیری و اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌گیرد.  

در این آیین با حضور وزیر راه و شهرسازی در نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ، عملیات ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکن اقدام ملی و بهره برداری از ۳۰ واحد مسکن محرومان آغاز شد.

متقاضیان ثبت نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از  اول فروردین ماه ۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند و  به عبارتی فرم ‹‹ج›› آنها در استعلام از سامانه مربوطه سبز باشد.

شرط دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن فرد  است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند و حداقل پنج سال افراد سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را نیز داشته باشند.