شناسهٔ خبر: 92010 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

دستورالعمل بهسازی نسبی ساختمان‌ها در همکاری با شهرداری تهران تدوین شد/ایجاد تحول در مهندسی و مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود/رشد ۱۵ درصدی ارایه خدمات آزمایشگاهی و گواهینامه فنی مرکز در سال ۹۹

سعید بختیاری معاون پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه دستورالعمل بهسازی نسبی ساختمان‌های بلند در همکاری با شهرداری تدوین شد اینکار را تحولی در مهندسی و مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود، برشمرد.

سعید بختیاری معاون پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات در همکاری با شهرداری تهران، دستورالعمل بهسازی نسبی را تهیه کرده است، افزود: دستورالعمل‌هایی که پیش‌تر به ویژه برای ساختمان‌های بلند تدوین شده بود، رویکرد آرمان‌گرایانه‌ای داشت و برای مالکان ساختمان‌های معمولی، سختگیرانه بود.

وی ادامه داد: دستورالعمل جدید به شیوه‌ای تدوین شده که بهسازی نسبی ساختمان‌ها با هزینه‌های کمتر و با کارهای ساده مهندسی قابل انجام است که این دستورالعمل به زودی منتشر می‌شود. مقرر است تا مرکز در همکاری با شهرداری این دستورالعمل را برای عموم مهندسان آموزش بدهد.

بختیاری تاکید کرد: مجموعه دستورالعمل‌های تدوین شده می‌تواند تحولی در بحث بهسازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، ایجاد کند.

معاون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: سال ۹۹ علاوه بر مشکلات ناشی از اپیدمی کرونا، در مجموع در زمینه‌های پژوهش و خدمات مهندسی نسبت به سال ۹۸ رشد داشتیم. به ویژه در خصوص همکاری های پژوهشی و ارتباط با صنعت شاهد موفقیت‌های خوبی بودیم. همچنین با وجود مشکلات کرونا، در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی و گواهینامه فنی، خدمات مرکز نسبت به سال ۹۸، در حدود ۱۵ درصد رشد داشت.

به گفته بختیاری، بالای ۵۰۰ گواهینامه فنی در بخش صنعت ارایه شد.