شناسهٔ خبر: 92257 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

پرداخت ۶۲ میلیاردتومان بلاعوض به زلزله‌زدگان سی‌سخت/ معرفی مالکان ۲۸۰۰ نفر از واحدهای مسکونی آسیب‌دیده برای دریافت تسهیلات/تیر ۱۴۰۰ پایان اتمام بازسازی مناطق زلزله‎زده کهگیلویه‌وبویراحمد

زلزله سی سخت مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد ضمن اعلام پرداخت ۶۲ میلیاردتومان بلاعوض به زلزله‌زدگان سی‌سخت از اتمام بازسازی‌ها تا پایان تیر امسال، خبر داد.

حسین جنتی مدیرکل بنیاد مسکن استان کهگیلویه‌وبویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده سی‌سخت و اقدامات بنیاد مسکن در آن استان به ارایه توضیح پرداخت.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۴ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در زلزله سی‌سخت آسیب دیدند که یکهزار و ۷۰۰ واحد آن احداثی و مابقی تعمیراتی هستند، گفت: آواربرداری شهر کامل انجام شده است. در عین حال بنیاد کار عملیات اجرایی واحدهای احداثی را آغاز کرده است که هم‌اکنون عملیات اجرایی نزدیک به ۳۰۰ واحد در شهرها آغاز و در روستاها نیز کار شروع شده است.

جنتی با اشاره به اینکه ۵۰ روستا با ۶۸۰ واحد مسکونی در زلزله سی‌سخت دچار خسارت شدند، افزود: در مجموع واحدهای مسکونی تعمیراتی بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و احداثی‌ها نیز در حال انجام است.

وی توضیح داد: نزدیک به ۲۸۰۰ نفر از افرادی که واحدهای آنها در زلزله آسیب دیده بود به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند که بانک‌ها در حال عقدقرارداد با مالکان، هستند.

به گفته جنتی، ۶۲ میلیاردتومان تسهیلات بلاعوض به متقاضیان پرداخت شد که به تناسب پیشرفت فیزیکی واحدها در حال واگذاری است.

جتنی یادآور شد: در شهرها ۱۳۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره همراه با ۵۵ میلیون تومان بلاعوض و در روستاها نیز ۱۱۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره و ۵۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی ضمن تاکید بر همراهی مردم در بازسازی مناطق زلزله‌زده، اعلام کرد: برنامه بنیاد مسکن است که واحدهای تعمیراتی حداکثر تا پایان اردیبهشت امسال و همچنین واحدهای احداثی تا پایان تیرماه سال جاری تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

گفتنی است، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه  چهارشنبه شب ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند. بنا بر اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور این زمین لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹ کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش شد.