شناسهٔ خبر: 93520 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

موانع بازدارندگی ترانزیت بین ایران و ارمنستان برطرف خواهد شد/ ایران شریک تجاری ارمنستان می‌شود

سفر وزیر راه و شهرسازی به همراه هیات همراه به کشور ارمنستان وزیر راه و شهرسازی از امضای تفاهم نامه دو کشور ایران و ارمنستان برای رفع موانع ترانزیت کالا خبر داد و گفت: با گسترش همکاری و ارتقای سطح سرمایه‌گذاری به یک میلیارد دلار ایران می‌تواند به فوریت به شریک تجاری ارمنستان تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز سوم خرداد در ادامه سفر خود به کشور ارمنستان با واهان کروبیان وزیر اقتصاد این کشور دیدار و در این جلسه توافقاتی در زمینه حمل و نقل بین دو کشور انجام گرفت.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این دیدار با اشاره به اینکه انگیزه دولت، توسعه همکاری‌ها و ارتقای سطح تبادلات تجاری است، گفت: با ارمنستان توافق شده است تا به سرعت موانع بازدارندگی دو کشور در زمینه ترانزیت برطرف شود و کیفیت تبادلات تجاری کالا افزایش یابد. به همین منظور ابتدا ترانشیپ حذف می‌شود تا کامیون‌های دو کشور بتوانند به سهولت تردد داشته باشند و به شکل متقابل شرایطی ایجاد شود تا با لغو عوارض، جاذبه استفاده از مسیر ترانزیت و تبادلات کالا در صادرات و وارادات دو کشور و هم ترانزیت از خاک ارمنستان به وجود آید.

اسلامی از توافق دو کشور و امضای تفاهم بین مسئولان دو کشور برای رفع موانع ترانزیت و افزایش تبادلات تجاری کالا بین دو کشور خبر داد.  

عضو کابینه دولت دوازدهم ظرفیت‌سازی برای گسترش زمینه‌های سرمایه‌گذاری را محور دوم گفت و گو با وزیر اقتصاد ارمنستان برشمرد و افزود: ظرفیت‌سازی برای گسترش زمینه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد مغری مورد توافق دو کشور بود. در همین خصوص شهرک‌های صنعتی که می‌تواند فرصت‌های مشترک سرمایه‌گذاری را برای دو کشور به وجود بیاورد مورد گفت وگو قرار گرفت.

به گفته وی، شرایط سفر سرمایه گذاران ایران و شرکت های بزرگ ایرانی در ارمنستان فراهم شده است و سرمایه‌گذاران ایرانی از منطقه بازدید و مذاکرات لام را انجام دادند.

اسلامی همچنین از تفاهم دو کشور ایران و ارمنستان در زمینه زیرساخت‌ها هم در بخش راه‌آهن و هم جاده خبر داد و افزود: در وزارت زیرساخت ارمنستان امروز سوم خرداد گفت و گوهای خوبی داشتیم که برای دو بخش راه آهن و جاده، تصمیم اجرایی گرفتیم.

وی توضیح داد: با تصمیمات سه گانه ای که ایران و ارمنستان انجام دادند امید است تا همکاری‌های دو کشور در اندازه و حجم مبادلات افزایش یابد و با سرعت بتوانیم همکاری دو کشور را در زمینه حمل و نقل به یک میلیارد دلار ارتقا دهیم.

اسلامی تصریح کرد: با گسترش همکاری و ارتقای سطح سرمایه‌گذاری به یک میلیارد دلار ایران می‌تواند به فوریت به شریک تجاری ارمنستان تبدیل شود.