شناسهٔ خبر: 94548 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

تقدیر استاندار مرکزی از عملکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در استان مرکزی

داریوش امانی استاندار مرکزی در دیدار با معاون وزیر راه و شهرسازی از عملکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در استان مرکزی درخصوص اقدامات مطلوب بعمل آمده و نتایج تأثیر گذار حاصل از آن تقدیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای که برای بازدید از پروژه‌های این سازمان به استان مرکزی سفر کرده بود، در دیدار با سید علی آقازاده استاندار استان مرکزی گفت: تلاش‌های بسیاری در سال جاری برای ارتقای ایمنی تردد کاربران جاده‌ها در تمام بخش‌های راهداری و حمل ونقل استان مرکزی انجام شده است.

داریوش امانی با تشریح عملکرد سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کشور و استان مرکزی اضافه کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان، بهبود وضعیت روکش آسفالت در راستای ارتقای ایمنی تردد کاربران در جاده‌ها است.

وی با اشاره به تمام مشکلاتی که امروز کشور در زمینه محدودیت منابع و تحریم‌ها با آن روبروست، تصریح کرد: خوشبختانه با همت و تلاش شبانه‌روزی همکاران و همچنین مشارکت بخش خصوصی، روند اجرای پروژه‌ها در بخش راهداری و حمل و نقل رضایت بخش است.

وی همچنین از انعقاد تفاهم نامه با ۲۰ استان کشور خبر داد و‌ گفت: این تفاهم‌نامه به منظور اتمام پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد و رفع نقاط پرحادثه، و توجه ویژه به راه‌های شریانی منعقد می‌شود. بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه یاد شده ۶۰ درصد اعتبارات از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ۴۰ درصد هم از محل اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استان‌ها تامین می‌شود.

استاندار استان مرکزی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از عملکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در استان مرکزی در خصوص اقدامات مطلوب بعمل آمده‌ و نتایج تأثیر گذار حاصل شده در حوزه حمل و نقل و راهداری با استقبال از تفاهم‌نامه مذکور افزود: می طلبد راهداری استان مرکزی در راستای اتمام برخی پروژه‌ها که دارای پیشرفت فیزیکی بالایی هستند اهتمام بیشتری داشته باشد که در این راستا مقرر شد با حمایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهار تقاطع غیرهمسطح در شهرستان‌های زرندیه و آشتیان که دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد هستند در اسرع وقت به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: مجموعه راهداری استان مرکزی در حوزه های مختلف عملکرد خوبی داشته و از تعامل خوبی با مجموعه استان برخوردار بوده است که امید است این تعامل همواره استمرار داشته باشد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در خصوص تخصیص ۱۵ درصد از درآمد معادن به جاده‌ها نیز پیگیری‌های لازم انجام و موارد لازم در شورای معادن مصوب شده است، که بر اساس آن معدن داران مکلفند با نظارت راهداری خرابی راهها را ترمیم کنند.

در ادامه این سفر امانی ضمن بازید از محور‌های مواصلاتی این استان با اشاره به اینکه برطرف ساختن برخی از مشکلات همچون خرابی رویه آسفالتی تعدادی از راه‌ها، مستلزم هم‌افزایی و مشارکت بین دستگاه‌های اجرایی دخیل در این امر است و در این راستا بطور مثال می‌توان به سازمان صمت استان اشاره کرد که به دلیل وجود برخی صنایع وابسته منجمله معادن سنگ در این دو شهرستان که موجب افزایش چشمگیر ترددهای سنگین گشته و در نتیجه به خرابی وضعیت راه‌ها منتج شده است.

امانی در ادامه گفت: امسال اعتبارات راه‌های روستایی، به استان‌ها واگذا شده است و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای صرفا از طریق طرح ابرار در بحث زیرسازی راه روستاهای بالای ۲۰ خانوار می‌تواند اقدام نماید و لذا مابقی امور همچون نگهداری رویه آسفالتی راه‌ها می‌بایست از طریق استان‌ها پیگیری شود.

وی با اشاره به خرابی و لزوم انجام روکش آسفالت در محورهای این استان، افزود: مقرر شد که در کنار اعتبار تعیین شده در سال جاری، اعتبار ویژه‌تری در نظر گرفته شود تا روکش آسفالت راه‌ها بر اساس اولویت تعیین شده انجام گیرد.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در خصوص اصلاح بخشی از محور خمین-محلات در محدوده روستای رباط مراد، گفت: این پروژه مدت‌هاست از محل اعتبارات استانی در حال ساخت است، اما به دلیل ضعیف بودن میزان اعتبارات استانی، هنوز به اتمام نرسیده است لذا با هدف افزایش سطح خدمات راهداری و تامین راهی ایمن برای کاربران راه‌ها با بهره‌گیری از اعتبارات ملی برای تکمیل آن و اجرای واریانت میان رودان، همکاری لازم از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بعمل خواهد آمد.

به گزارش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، گفتنی است در سفر یکروزه رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور به استان مرکزی، رضا اکبری معاون راهداری و منصور فخاران مشاور ریاست و مدیرکل روابط عمومی آن سازمان و مهرداد جهانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی ایشان را در بازدید از پروژه‌های راهداری حوزه نمایندگان مردم شریف شهرستان‌های خمین، محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی همراهی کردند.