شناسهٔ خبر: 94628 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام کرد:

پیشرفت ۹۲درصدی فاز نخست کانال هدایت سیلاب غرب بندر شهیدرجایی/ مدیریت جریان سیلاب در اراضی بالادست بندر

کانال هدایت سیلاب بندر مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پیشرفت فیزیکی ۹۲درصدی فاز نخست پروژه احداث کانال هدایت سیلاب در اراضی غرب بندر شهید رجایی خبر داد.

علیرضا محمدی‌کرجی‌ران مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با بیان اینکه پروژه کانال هدایت سیلاب غرب بندر شهید رجایی با مساحت ۷۷ کیلومترمربع در حال اجراست، گفت: این پروژه در ۲ فاز تعریف و برنامه ریزی شده که فاز نخست آن با ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی، در مراحل نهایی عملیات اجرایی قرار دارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده به منظور توسعه پس‌کرانه بندر شهید رجایی با آماده‌سازی و الحاق ۲هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی در ضلع شمالی این بندر، گفت: با احداث کانال هدایت سیلاب، مشکلات اساسی در زمینه توسعه بندر که ناشی از موقعیت طبیعی خور وسط اراضی آن بوده، مرتفع و مسیر خور به آخرین محدوده ضلع غربی بندر هدایت می‌شود.

کرجی‌ران تصریح کرد: با بهره‌برداری از این پروژه، به هنگام بارندگی‌های شدید فصلی، مسیر سیلاب در بالادست این مجتمع بندری، مدیریت شده و از ایجاد آبگرفتگی و خسارات جدی به زیرساخت‌ها در اراضی بزرگترین بندر بازرگانی ایران جلوگیری می‌شود.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: فاز نخست این پروژه شامل احداث بند کانال خاکی به طول ۴هزار و ۲۰۰ متر، کانال بتنی مستطیلی به عرض ۱۲ متر و ارتفاع ۳/۲ متر و به طول ۲۰۰۰ متر با ظرفیت ۶۰ متر مکعب در ثانیه و کانال ذوزنقه ای بتنی به عرض کف ۲۲ و ارتفاع ۵.۳ متر، طول یکهزار و ۳۰۰ متر و ظرفیت ۳۲۰ متر مکعب در ثانیه است.