شناسهٔ خبر: 98654 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان:

بافت فرسوده شهری از طریق طرح جهش تولید مسکن ساماندهی می‌شود

محله هدف باز افرینی اصفهان مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان داشت: ساماندهی بافت فرسوده شهری در طرح جهش تولید مسکن مد نظر قرار گرفته شده است که با این اقدام از بحث الحاق و تجمع در شهر کاسته می‌شود.

علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ در خصوص نوسازی بافت فرسوده با اجرای قانون جهش تولید مسکن اظهار کرد: براساس این قانون دولت مصمم است تا در افق چهارساله، هر سال یک میلیون مسکن در کشور تولید کند.  

وی در حاشیه هشتاد و چهارمین جلسه شورای مسکن استان اصفهان با بیان اینکه ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری در این طرح مدنظر قرار گرفته شده است گفت: دیدگاه ما این است تا جایی که امکان‌پذیر باشد در قالب این طرح به بافت فرسوده شهرها ورود کرده که مسلماً شهرداری اصفهان نیز مکلف است در این راستا قدم‌های جدی بردارد.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان داشت: با توجه به قوانین مرتبط با تسهیلات و دفاتر تسهیلگری، در صورت اقدام جدی از سوی شهرداری می‌توان در راستای تولید مسکن جدید و یا بهسازی و نوسازی این محلات با سرعت عمل کرد.  

وی افزود: یکی از مزایای استفاده از ظرفیت موجود در بافت فرسوده این است که از بحث الحاق و تجمع در شهر کاسته می‌شود.  

قاری‌قرآن در خصوص نتیجه اجرای طرح‌های تولید مسکن سنوات قبل عنوان کرد: در استان اصفهان اختتامیه مسکن مهر برگزار و پرونده آن بسته شد چرا که همه واحدهای مسکن مهر یا به بهره‌برداری رسید و یا به شهرداری و مراجع سازنده تحویل داده شده است.   

وی افزود: طرح جهش تولید مسکن در امتداد طرح اقدام ملی قرار دارد و این قوانین نیز کمک کننده است لذا در حال حاضر برنامه دولت تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال برای کشور است.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اذعان داشت: در راستای اجرای طرح اقدام ملی در این استان برای بعضی از شهرهای کوچک زمین به متقاضیان تحویل شده است تا در مدت زمان مشخص ساخت آن را انجام دهند و در دیگر موارد به تناسب مبالغ واریزی توسط متقاضیان به پروژه‌ها تخصیص داده شدند و در حال حاضر این پروژه‌ها فعال است.  

وی گفت: طرح جهش تولید مسکن براساس اطلاعات، آمار و ظرفیت مورد نیاز در کل کشور برنامه‌ریزی شده لذا مطابق با برنامه‌ای که پیش‌بینی شده برای استان اصفهان به این صورت است که ما در طول چهار سال چیزی حدود ۱۳۰ هزار واحد نیاز به تولید مسکن داریم و بر همین اساس می‌بایست یکهزار و ۳۰۰ هکتار زمین تامین شود.