شناسهٔ خبر: 99536 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی اعلام کرد

جهش‌ ۷۴ درصدی تزانزیت محموله‌های کانتینری در بندر شهید رجایی/۲۵۳ هزار TEU کانتینر‌ صادر شد

بندر شهید رجایی مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از جهش ۷۴ درصدی ترانزیت کالاهای کانتینری در هفت ماه سال جاری در اولین بندر کانتینری ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا محمدی کرجی‌ران در تشریح عملکرد بخش کانتینری بندر شهید رجایی در دوره زمانی فروردین تا پایان مهر۱۴۰۰، اظهار داشت: در هفت ماه گذشته، ۲۵۳ هزار و ۳۰۸ TEU کانتینر از پایانه‌های اختصاصی این بندر به مقصد کشورهای هدف، صادر شد که آمارها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به کاهش ۶ درصدی واردات کالاهای کانتینری طی مدت یاد شده، تصریح کرد: ۲۲۰ هزار و ۸۶۸ TEU کانتینر در هفت ماه نخست سال جاری از طریق بندر شهید رجایی وارد کشور شده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی میزان ترانزیت کالاهای کانتینری از این منطقه ویژه را ۱۴۱ هزار و ۵۰ TEUکانتینر اعلام کرد و افزود: دراین بخش، شاخص‌های آماری افزایش چشمگیر ۷۴ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

بنابراین گزارش کانتینر یا به تعبیر فرهنگستان ادب پارسی بارگنج در علم حمل و نقل دریایی به محفظه‌ای اطلاق می‌شود که مطابق با معیارهای سازمان بین‌المللی (۶ و ۱۲ متر طول در عرض ۲,۵)، به شکل استاندارد از جنس فلز، فایبر گلاس، پلاستیک و یا چوب ساخته شده و برای بارگیری و حمل انواع کالاهای خشک، مایع ،گاز و یا کالاهای فاسد شدنی (یخچالی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، واحد شمارش کانتینر در ادبیات بندری تی‌ای‌یو (‌TEU Twenty foot container Equivalent Units ) است که به معنای معادل یک کانتینر ۲۰ فوتی محسوب می‌شود. به عنوان مثال اگر در یک کشتی ۱۰۰ کانتینر ۲۰ فوت و ۵۰ کانتینر ۴۰ فوت وجود داشته باشد، آن کشتی حامل ۲۰۰ TEU کانتینر خواهد بود.