شناسهٔ خبر: 99538 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان خبر داد:

در حال حاضر ۲۲ کیلومتر باند دوم در مسیر زابل - زاهدان در دست ساخت است

افتتاح ۵ کیلومتر بزرگراه در محور مواصلاتی زابل- زاهدان مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر ۲۲ کیلومتر باند دوم در محور ترانزیتی و پر تردد زابل - زاهدان محدوده پل شیله توسط این اداره در دست ساخت است.

به گزارش پایگاه خبری راه و شهرسازی(سیستان و بلوچستان)، عطاء اله اکبری مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر ۲۲ کیلومتر باند دوم در محور ترانزیتی و پر تردد زابل - زاهدان محدوده پل شیله توسط این اداره در دست ساخت است.

وی افزود: طول محور مواصلاتی زابل - زاهدان حدود ۲۰۰ کیلومتر است که تاکنون در این مسیر ۱۲۰ کیلومتر بزرگراه احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اکبری ادامه داد: در حال حاضر ۲۲ کیلومتر باند دوم در محدوده پل شیله(دالان طوفان شن و ماسه) در حال احداث است و تنها ۵۸ کیلومتر از کل محور در قالب قطعه ۲ و ۳ در مرحله انعقاد قرار داد برای ساخت می ماند که در تلاش هستیم  تا قبل از پایان سال جاری قطعه سوم این مسیر بطول ۲۷ کیلومتر را به پیمان برده شود. 

مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: همچنین با برنامه ریزی انجام شده در تلاش هستیم در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز باقی مانده بزرگراه زابل - زاهدان در قطعه(۲) نیز سال آینده به پیمانکار واگذار نماییم تا هر چه سریعتر شاهد به اتمام رسیدن احداث بزرگراه در این مسیر مهم استان باشیم.

اکبری هزینه ساخت هر کیلومتر باند دوم در سيستان و بلوچستان را بطور متوسط بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: در حال حاضر علاوه بر محور زابل- زاهدان، احداث بزرگراه در محورهای زاهدان - بم، زاهدان_ خاش و همچنین زاهدان_ بیرجند بطول ۱۰۰ کیلومتر با هشت کارگاه فعال راه سازی و بیش از هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی توسط این اداره کل در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در سند آمایش سیستان و بلوچستان مهم‌ترین مزیت استان ترانزیت و تجارت عنوان شده است، افزود: موقعیت جغرافیایی ویژه و مناسب مرز بین‌المللی میلک به چابهار از لحاظ همجواری با کشور افغانستان و پاکستان، قابلیت‌های اقتصادی بی نظیری را در حوزه بازرگانی ملی و ترانزیت خارجی برای استان ایجاد کرده است که این امر اهمیت توسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها را دو چندان ‌می‌کند‏‎.

مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در ۲ سال اخیر شاهد افزایش اعتبارات و توسعه قابل توجه احداث بزرگراه در این استان بودیم، تاکید کرد: این اداره کل در راستای افزایش ایمنی سفر و همچنین کاهش تصادفات و تلفات انسانی در این استان تمام اهتمام خود را برای بهبود وضعیت راه‌ها از طریق احداث بزرگراه و راه اصلی بکار بسته است.