شناسهٔ خبر: 99657 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در دیدار سفیر الجزایر با وزیر راه و شهرسازی مطرح شد:

آمادگی ایران برای ارتقای مناسبات اقتصادی با الجزایر

دیدار سفرای ۴ کشور خارجی با وزیر راه و شهرسازی سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با حضور در ساختمان دادمان با وزیر راه و شهرسازی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امروز پنجشنبه ششم آبان به همت مرکز امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی، جلسات کاری فشرده دیدار سفرای خارجی با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. 

در جریان این نشست‌ها، عبدالمنعم احریز. سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. قاسمی در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از تداوم روابط دیرینه. تاریخی و دوستانه جمهوری اسلامی ایران و الجزایر و تاکید بر آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌ها با این کشور در تمام زمینه‌های اقتصادی. سیاسی و فرهنگی گفت: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور با توجه به وجود بسترهای سیاسی متناسب با سطح مناسبات و همکاری‌های اقتصادی نیست. 

وی ادامه داد: با توجه بر تاکید رییس جمهور ایران برای توسعه همکاری‌های بدون محدودیت با الجزایر، امیدواریم با تلاش‌های متقابل مسئولین و بخش‌های دولتی و خصوصی شاهد افزایش سطح تبادل و همکاری ها در تمام زمینه‌ها و به ویژه در حوزه اقتصاد میان دو کشور باشیم.

این عضو کابینه سیزدهم افزود: خوشبختانه در دوره سفارت شما در تهران شاهد برگزاری کمیسیون عالی مشترک و کمیته سیاسی و تبادل متعدد هیات‌های سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی بوده‌ایم. البته در سال‌های اخیر به دلیل تحولات داخلی و شیوع ویروس کرونا سطح مبادلات هیات‌ها به شدت کاهش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آمادگی این وزارت برای برگزاری چهارمین کمیته پیگیری همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور به نفع دو طرف است و بهترین بهره از مناسبات حسنه سیاسی دو کشور، اتخاذ مواضع مشترک در قبال مسائل منطقه و از همه مهم‌تر اهتمام مسئولین عالی‌رتبه دو کشور برای نیل به این هدف خواهد بود.

وی در انتها ضمن تقدیر و تشکر از سفیر الجزایر گفت: امیدواریم با انتقال تجربیات ارزشمند شما در خلال سال های گذشته به سفیر بعدی شاهد تداوم روند ارتقای مناسبات دو جانبه در تمام زمینه‌ها به ویژه اقتصاد باشیم. 

همچنین عبدالمنعم احریز، سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در این دیدار گفت: علیرغم محدودیت ها، بازرگانان ایرانی تلاش کرده اند در بازار الجزایر حضور پیدا کنند و طرف های ایرانی موفق شده اند پروژه در الجزایر اجرا کنند. عموماً پروژه ها کوچک است اما در الجزایر درها باز بوده و بازرگانان ایرانی می توانند پروژه های بزرگ تر (حتی پروژه های کاملا ایرانی) اجرا کنند.

وی ادامه داد: آماده همکاری و ترتیب دادن ملاقات بازرگانان دو کشور هستیم. در ملاقات نخست وزیر الجزایر و آقای رئیسی، رئیس جمهور ایران در حاشیه مراسم تحلیف، دو طرف بر گسترش همکاری تفاهم داشتند که سومین نشست کمیسیون مشترک عالی برگزار شود.

سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با تشکر از کمک و همراهی وزارت راه و شهرسازی با سفارت الجزایر در تهران، گفت: تقریباً به تمام شهرها و مناطق ایران سفر کرده ام. ایران را می توانم در مجموع یک کشور پاکیزه توصیف کنم که دارای مشکلاتی است اما مسئولین در حال تلاش جدی برای رفع مشکلات مردم هستند.