شناسهٔ خبر: 99791 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سفیر هند در بازدید از بندر شهید رجایی عنوان کرد:

بندر شهید رجایی؛ کانون توسعه تجارت دریایی منطقه/ ضرورت توسعه تجارت دریابرد بین ایران و هند/ پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر رجایی و چابهار با بمبئی

بازدید سفیر هند در ایران گفت: دو بندر شهید رجایی و چابهار می‌توانند در قالب تفاهم نامه با بندر بمبئی، خواهرخوانده شوند و در جهت توسعه همکاری‌های دریایی اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گددام دارمندرا در بازدید از بندر شهید رجایی، اظهارداشت: ایران و هند به عنوان دو تمدن بزرگ در آسیا از روابط دیرینه تاریخی و اقتصادی برخوردار هستند و مناسبات تجاری و بازرگانی این دو کشور به خصوص از طریق دریا از گذشته‌های دور تا امروز، استمرار دارد.

سفیر هندوستان، نقش بندر شهید رجایی را در تجارت دریایی منطقه نقشی بی‌بدیل و تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: اطمینان داریم که بندر شهید رجایی با برخورداری از موقعیتی استراتژیک می تواند ترانزیت بین‌المللی بین کریدور شمال-جنوب را قوت بخشد.

دارمندرا با اشاره به توسعه تجارت دریابرد بین دو کشور ایران و هندوستان اظهارداشت: در راستای توسعه همکاری‌های دریایی، هندوستان فعالیت خود را  به ویژه در حوزه کالاى عمومى و جنرال کارگو از مدت‌ها پیش در بندر چابهار آغاز کرده و کشتی‌های فله بر حامل گندم و شکر بیشتر در این بندر پهلودهی می‌شوند.

سفیر کشور هندوستان در ایران با اشاره به موقعیت سیاسی و تجاری ایران و هند و نزدیکی مسیر دریایی بین بندرعباس، چابهار و بندر بمبئی، ابراز داشت: با تعامل بین سایر سفرا در تهران سعی می‌کنیم که این سهم بازار را از کشورهای آسیایی گرفته و از بندرشهید رجایی، چابهار و بمبئی به سمت کریدور شمالی سوق دهیم.

دارمندرا افزود: هند و ایران از لحاظ اقتصادی می‌توانند شرکای استراتژیک در منطقه و حوزه بین‌المللی باشند و ما می‎خواهیم روابط تجاری خود را با ایران هرچه بیشتر استمرار بخشیم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، همچنین علیرضا محمدی کرجی ران؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تبیین سیاست‌ها و افق‌های ترسیم شده در جهت تقویت و تعمیق دیپلماسی دریایی به منظور تعاملات بیشتر با کشورهای همسایه و منطقه عنوان کرد: یافتن نقاط همکاری مشترک و احیای ظرفیت‌های مغفول مانده و گشودن دروازه‌های جدید تجارت مورد توجه است.