شناسهٔ خبر: 99847 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بخشی از برنامه‌های معاونت مسکن و ساختمان اعلام شد؛

افزایش نوسازی واحدهای بافت فرسوده به ۱۵۰ هزار واحد در سال/تخصیص سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان منابع بانکی به ساخت و نوسازی مسکن

ساختمان وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان در گزارشی به تشریح برخی از برنامه‌های آتی آن معاونت پرداخت و از افزایش نوسازی واحدهای بافت‌فرسوده به ۱۵۰ هزار واحد در سال، خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان در گزارشی به تشریح برنامه‌های حوزه مسکن در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت ناکارآمد و فرسوده، آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان، تفاوت طرح جهش تولید با طرح اقدام ملی مسکن، میزان و انواع تسهیلات خرید و ساخت مسکن با ذکر شرایط آن، پرداخت.

افزایش نوسازی در بافت‌های ناکارآمدی شهری تا سقف ۱۵۰ هزار واحد در سال

 به منظور نوسازی واحدهای مسکونی بافت فرسوده و سکونتگاه‌­های غیررسمی تسهیلات نوسازی تا سقف فردی ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می­‌شود. عملکرد پرداخت این تسهیلات در قالب طرح اقدام ملی مسکن، پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات جهت نوسازی واحدهای مسکونی بوده است.

در مقطع فعلی وزارت راه و شهرسازی در برنامه­‌های آتی خود در صدد افزایش نوسازی واحدهای فرسوده تا سقف ۱۵۰ هزار واحد در سال و همچنین افزایش سقف تسهیلات این واحدها و تخصیص یارانه سود دوران مشارکت و فروش اقساطی به میزان ۹ درصد است. علاوه بر این واحدهای نوسازی در بافت‌های فرسوده مشمول سایر مشوق‌­های قانون جهش تولید مسکن از جمله کاهش تعرفه پروانه­‌های ساختمانی و کاهش مالیات ثابت ۱۰ میلیونی، کاهش هزینه­‌های نظام مهندسی است.

در برنامه­‌ریزی انجام شده برای تولید یک میلیون واحد مسکونی، برنامه­‌هایی برای نوسازی بافت‌های فرسوده پیش‌­بینی شده است. برنامه­‌های وزارت راه و شهرسازی در نوسازی این مناطق، متمرکز بر توسعه مشوق­‌ها برای ساکنان و سازندگان، استفاده از معافیت­‌های مالیاتی، حمایت از فعالیت­ توسعه‌گرها، کاهش هزینه‌های غیرساختمانی، بانک‌پذیر کردن ساکنان در سکونتگاه­‌های غیررسمی و سند‌دار کردن اراضی این سکونتگاه­‌ها با در نظر گرفتن جلوگیری از گسترش آنهاست.

اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان و اعلام دقیق وضعیت کسانی که در ماه­‌های گذشته ثبت­‌نام کرده‌اند اما در سامانه درحال حاضر هیچ اطلاعاتی از این ثبت وضعیت سکونت وجود ندارد، نشان می‌دهد که اطلاعات سامانه بعد از اختلال سایبری اندکی با مشکل مواجه شد. در عین حال، بخشی از اطلاعات دریافتی سال گذشته مراجعین به سامانه موجود بوده و از همان اطلاعات در سامانه استفاده شد. همچنین، اطلاعات دیگری نیز از تقاطع سرویس دریافتی ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان ثبت احوال و سامانه کد رهگیری با کد ملی دریافت شد و در کارتابل برخی افراد، قرار گرفت.

تفاوت طرح جهش تولید با طرح اقدام ملی در ابعاد مختلف

گزارش معاونت مسکن و ساختمان در خصوص تفاوت طرح جهش تولید با طرح اقدام ملی، حاکی است که در طرح اقدام ملی مسکن، زمین به دو شکل، فروش اقساطی و اجاره ۹۹ ساله برای متقاضیان ثبت‌نامی این طرح تامین می‌شد و تسهیلات این طرح نیز با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و ۱۸ درصد به پروژه‌های ساختمانی تخصیص می‌یافت که با توجه به عدم امکان تامین منابع مالی موردنیاز در این طرح، برای تخفیف‌ها و مشوق­‌ها به پروژه‌­ها تخصیص پیدا نمی‌کرد.  

در عین حال با توجه به تصویب طرح جهش تولید مسکن، مجموعه‌­ای از مشوق­‌ها، معافیت­‌ها و حمایت­‌های مالی در بخش­‌های مختلف برای پروژه­‌های مسکن حمایتی که ذیل قانون جهش تولید مسکن احداث و عرضه می­‌شود پیش­‌بینی شده است. از جمله این مشوق­‌ها، معافیت­‌ها و حمایت­‌های مالی، می‌توان به کاهش معافیت ۳۰ درصدی پروانه­‌های ساختمانی و کاهش مالیات پروژه­‌های حمایتی به یک میلیون تومان و کاهش هزینه­‌های نظام مهندسی، ساختارمند شدن تأمین مصالح ساختمانی موردنیاز، اعطای زمین به صورت اجاره بلندمدت ۹۹ ساله با هدف حذف قیمت از قیمت تمام شده و ... اشاره کرد. همچنین با توجه به پیش‌­بینی صندوق ملی مسکن در قانون جهش تولید مسکن، منابع مورد نیاز جهت ارائه مشوق­‌ها و معافیت­‌ها از محل این صندوق تامین و پرداخت می‌شود.

تخصیص سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان منابع بانکی به ساخت و نوسازی مسکن

این گزارش حاکی است، بر اساس جزء (۱۰) بند (الف) قانون بودجه سال ۱۴۰۰، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی برای اعطای تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن در نظر گرفته شده است که در مقطع فعلی سقف فردی این تسهیلات حسب مصوبه شورای پول و اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان و نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد است.  به منظور اجرای تسریع در اجرای طرح‌های مختلف مسکن، وزارت راه و شهرسازی با پیگیری از مراجع مربوطه از جمله بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، درخواست افزایش سقف فردی این تسهیلات و همچنین کاهش نرخ سود آن برای گروه ­های مختلف درآمدی و تامین منابع مالی مورد نیاز در این راستا، از محل منابع صندوق ملی مسکن را پیشنهاده کرده است.

هم‌اکنون، بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز یکم مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات فردی به متقاضیان دارای سپرده در این صندوق با نرخ سود ۶ درصد در بافت فرسوده و ۹ درصد در سایر مناطق شهری پرداخت می­ کند. همچنین این بانک در مقطع فعلی تسهیلات فردی خرید مسکن تا سقف ۵۲۰ میلیون تومان در شهر تهران با نرخ سود ۱۸ درصد نیز بدون نیاز به سپرده‌گذاری و با خرید اوراق پرداخت می‌کند.