دانشنامه

 • یخچال خشتی ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۲۰

  آشنایی با اثر معماری یخچال‌های خشتی

  از جمله بناهای قدیمی شهرستان ابرکوه، وجود چهار یخچال خشتی در این منطقه است که کار تولید و انبار یخ به وسیله این بناها انجام می شده است.

 • سرای مشیر ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۶:۳۱

  آشنایی با اثر معماری سرای مشیر شیراز

  سرای مشیر یا سرای گلشن از بازارهای قدیمی شیراز است که در دوره قاجاریه ساخته شده و در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی و در مجاورت در خروجی آن قرار گرفته و معماری آن کم و بیش مانند بازار وکیل است.

 • مسجد جامع (عتیق) قزوین ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۹

  آشنایی با مسجد جامع (عتیق) قزوین؛ یادگار هزاره کهن

  مسجد جامع (عتیق) قزوین با قدمتی هزارساله و معماری متناسب با اقلیم ایران و فرهنگ ایرانی، نمایشگاهی از دوره‌های تاریخی، مختلف معماری ایرانی- اسلامی را برای گردشگران داخلی و بین‌المللی ترسیم می‌کند. گفته می‌شود، مسجد در دوران مختلف مرمت و بازسازی شده است.

 • موزه دفاع مقدس ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۶:۲۵

  آشنایی با اثر معماری باغ موزه دفاع مقدس

  باغ موزه دفاع مقدس در اراضی عباس آباد و با زیربنای ۲۰۵ هزار متر مربع یک مجموعه بی‌نظیر و دیدنی و یک موزه رویدادی متفاوت از موزه‌هایی است که صرفا بناها و اشیای تاریخی را به نمایش می‌گذارند.

 • قطار ايستگاه ۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۱:۲۴

  آشنایی با چند نکته ضروری در رعايت موارد ايمنی در مناطق عبور خطوط راه‌آهن

  زندگی در حاشیه و نزدیک خطوط آهن توجه به نکات ایمنی را برای شهروندان و رانندگان وسایل نقلیه ضروری می‌سازد.

 • خانه زینت الملک ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۵

  آشنایی با اثر معماری خانه زینت‌الملک شیراز

  در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت‌الملک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم به این نام معروف شده است.

 • مسجد امام ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۳:۳۰

  آشنایی با اثر معماری مسجد امام خمینی(ره) - تهران

  مسجد امام خمینی(ره) یا مسجد شاه در خیابان ۱۵ خرداد و جنب بازار بزرگ تهران واقع شده و از بناهای ارزشمند دوره قاجاریه است.

 • شترگلو ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۶:۲۸

  نگاهی به معماری عمارت شترگلو ماهان - کرمان

  عمارت شترگلو که در شرق شهر ماهان و در مسیر قنات وکیل آباد قرار گرفته یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی دوره قاجار است که به لحاظ معماری خاص از جاذبه های منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب می‌شود.

 • مسجد جامع اردستان ۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۱:۵۵

  نگاهی به مسجد جامع اردستان - اصفهان/ عبادتگاهی در قلب کویر

  مسجد جامع اردستان یکی از باشکوه‌ترین مساجد تاریخی حاشیه کویر مرکزی ایران است. این مسجد تاریخی که از نظر معماری در نوع خود بی‌نظیر است در میان باغ‌های انار اردستانی‌ها جای گرفته است.

 • مهدی حجت ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۰:۰۷

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای مهدی حجت

  مهدی حجت، معمار معاصر ایران که همواره با اندیشه‌های معمارانه ایرانی شناخته شده، بنیانگذار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران است. وی همواره به دلیل علاقه وافر خود به مباحث میراث‌فرهنگی، این مهم را از سرلوحه اندیشه و تصمیم گیری‌های کلان خویش قرار داده است.

 • سید محمد بهشتی شیرازی ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۰:۰۲

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای سیدمحمد بهشتی

  سیدمحمد بهشتی معمار، پژوهشگر، فعال و اندیشمند حوزه سینما، معماری و میراث‌فرهنگی که درحال‌حاضر، ریاست پژوهشکده میراث‌فرهنگی را برعهده دارد با فعالیت‌های چند وجهی خود یکی از بنیانگذاران تحول فرهنگ در حوزه‌های معماری، سینمایی و میراثی به شمار می‌رود.

 • هبیتات ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۱

  آشنايی با هفت حوزه اصلی فعالیت‌های جاری هبیتات

  برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (هبیتات) هفت حوزه اصلی کاری خود را با هدف آشنایی و ترویج اهداف خود منتشر کرده است.

 • سعید محمدزاده ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۰:۴۳

  زندگینامه سعید محمدزاده

  سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و معاون وزیر راه و شهرسازی، متولد ۱۳۴۶ و دارای رتبه علمی دانشیاری دانشگاه علم و صنعت ایران است.

 • ایرج اعتصام ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۵:۳۹

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ایرج اعتصام؛ پدر معماری معاصر ایران

  ایرج اعتصام درباره معماری معاصر ایران می‌گوید: همانطور که در معماری ساختمان‌ها فرم، رنگ، اندازه و مصالح را رعایت می‌کنیم اگر این توان و انگیزه وجود داشت تا این رعایت در فن، علم و در عین‌حال زیبایی را در شهر نیز به مرحله اجرا گذاشت آن موقع می‌دیدیم که شهرهای ما مشکلاتی که امروزه با آن دست به گریبان هستند را با این شدت نداشتند و قطعا کیفیت زندگی در شهرها مناسب بود.

 • بازار ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۰:۴۵

  آشنایی با ویژگی‌های معماری بازار بزرگ تهران

  به نوشته صنیع‌الدوله، چهار سوق بزرگ و کوچک بازار در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد. در این زمان مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت، به طوری که به تدریج حدفاصل بین ارک و مسجد جامع به بخش پررونق بازار تبدیل شد و معروف‌ترین و معتبرترین سراها و تیمچه‌ها در این محدوده فعال شدند.

 • علی‌اکبر معمار اصفهانی ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۱

  برشی از زندگی علی‌اکبر اصفهانی؛ معمار شاخص دوره صفویه

  علی‌اکبر اصفهانی ملقب به معمار باشی در اصفهان فعالیت داشت و در عهد شاه عباس کبیر (۹۸۵-۱۰۳۸ ق) بود و طراحی و نقشه‌های درونی و بیرونی بناها و مساجد را خود انجام می‌داد و در ساخت آنها نیز شرکت می‌کرد از آثار مشهور وی مسجد شاه اصفهان است در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس اول بنا شده است.

 • هایپر لوپ ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۰۸:۱۳

  آشنایی با فناوری‌ هایپرلوپ در حمل‌و‌نقل ریلی

  در میان كشورهای جهان، بعضا كشورهایی هستند كه به آرامی و در سكوت خبری، راهی را می‌پیمایند كه شاید چندین سال بعد سایر كشورها آن نوع تكنولوژی‌های برتر را شاخص توسعه صنعت حمل و نقل خود قرار دهند.

 • پارک آب و آتش ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۰۸:۴۶

  نگاهی به بوستان آب و آتش تهران

  بوستان آب و آتش یکی از بوستانهای متفاوت شهر تهران با مساحتی گسترده و امکانات تفریحی مختلف همچون فانوس دریایی، مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشور است.

 • میدان نقش جهان ۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۰۹:۳۵

  نگاهی به میدان نقش جهان اصفهان

  میدان نقش جهان یا میدان امام و هم‌چنین معروف با نام تاریخی میدان شاه، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

 • تهک ۱۳۹۵-۰۵-۱۴ ۰۹:۱۶

  آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  با توجه به رویکرد جدید در طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور، همه فعالیتها بایستی در راستای کاربردی نمودن خدمات و توجه به کاربر نهایی مدون گردد . گروههای کاری داده های هواشناسی بسیار متنوع هستند اما یکی از مهمترین آنها فعالین بخش کشاورزی و تامین مواد غذایی می باشند .

 • مرتضی باقری ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۲:۴۲

  زندگی‌نامه مرتضی باقری

  مرتضی باقری مهر ماه ۱۳۹۲ از سوی وزير راه و شهرسازی به عنوان مشاور و دستيار ويژه وزير انتخاب شد. وی متولد ۱۳۵۹ در تهران و استاديار دانشگاه علم و صنعت ايران، دارای دكتری «مهندسی حمل و نقل» از دانشكده مهندسی عمران و محيط‌ زيست دانشگاه واترلو كانادا و سابقه تدريس و گذراندن دوره تحقيقاتی پسا دكتری در دانشگاه مك‌گيل كانادا است.

 • CSR ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۰:۰۷

  آشنایی با مفاهیم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR

  مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR برای اولین بار در دهه‌ی بیست میلادی مطرح شد، ولی، به‌دلیل رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم، نتوانست به‌ عنوان یک موضوع جدی تا دهه‌ی ۱۹۵۰میان رهبران کسب وکار جایگاهی بیابد.

 • osjd ۱۳۹۵-۰۳-۲۰ ۰۸:۲۰

  آشنایی با سازمان همکاری راه آهن‌ها (OSJD)

  سازمان همکاری راه آهن ها Organisation for Co-Operation between Railways (OSJD) سازمان بین المللی تخصصی است که در جریان اجلاس وزیران حمل و نقل در شهر صوفیه (بلغارستان) تاسیس شد. اعضای این سازمان ، وزارتخانه های حمل و نقل یا ارگان های دولتی مجری حمل و نقل ریلی از ۲۵ کشور جهان می باشند.

 • مسکن مهر شهر جدید پردیس ۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۷

  آشنايی با شهر جدید پردیس، بهشت کوهپایه البرز

  شهر جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری شرق تهران در مسیر جاده ترانزیت ارتباطی تهران به مازندران قرار گرفته و از شمال به سلسله جبال البرز، از غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای کرشت و از شرق به بومهن محدود می‌شود.

 • حاشیه‌نشینی ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۷:۵۹

  آشنایی با تعاریف حاشیه‌نشینی و وضعیت حاشیه‌نشینان در ایران و جهان

  حاشیه نشینی (SLUM) یک مفهوم ذهنی محسوب می‌شود و مصادیق آن از شهری به شهر دیگر و از کشوری تا کشور دیگر متفاوت است. در ساده‌ترین تعریف یک زیست گاه انسانی پر جمعیت (high density) است که مساکن استاندارد نبوده (Low standard) و محلات، کثیف و آلوده(squalor) هستند.

 • ادوارد زهرابیان ۱۳۹۴-۱۰-۱۰ ۰۸:۳۸

  آشنايی با تاريخچه انتخاب آرم هما

  پس از آغاز به كار "هواپيمايي ملي ايران" و ثبت آن به عنوان شركت ملي، نام "هما" از تركيب سه حرف نخست اين سه كلمه بوجود آمد و براي معادل انگليسي، به دليل ثقيل بودن نام Iran National Airline از تركيب ساده تر IranAir استفاده شد.

 • فعالیت پلیس در جاده ها ۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۲۹

  آشنایی با چند پیام‌ آموزشی و توصیه‌‌ ایمنی در رانندگی / ایمنی رفت و آمد در جاده و خیابان‌ها یک نیاز ملی است

  پیامهای آموزشی، توصیه‌های ایمنی و هشدارهای رانندگی با هدف توجه و آموزش شهروندان عزیز در افزایش ایمنی آنها اعلام می‌شود.

 • لندن ۱۳۹۴/۰۶/۳۰

  آشنایی با مقررات ملی ساختمان در کشور انگلستان

  مقررات ساختمان در کشور انگلستان شامل اسناد مصوبی است که جدیدترین نسخه‌های این اسناد از ۱۴ بخش فنی تشکیل شده است.

 • عباس آخوندي ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۷:۵۰

  زندگينامه عباس آخوندی

  عباس احمد آخوندی در سال ۱۳۳۶ در خانواده‌ای روحانی در شهر نجف اشرف دیده به جهان گشود.

 • كاريكاتور كشاورزي ۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۱۲:۱۶

  آشنایی با نقش هواشناسی در رابطه با مدیریت خشکسالی

  خشکسالی یک پدیده طبیعی است ولی تداوم آن مشکل ساز خواهد بود. اتخاذ تدابیر لازم و مناسب از شدت خسارات خواهد کاست.