نمایش همه
 • مهندسی ترافیک ۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۰۷:۵۷

  ضعف مشهود در سیاست‌گذاری مدیریت شهری تهران

  نیما نامداری*: اداره شهر مانند مدیریت یک پروژه بزرگ نیست بلکه تلاش برای تاثیرگذاری بر عملکرد یک سیستم باز است که اساسا فرمان‌پذیر نیست. اما به نظر می‌رسد تیم فعلی مدیریت شهری در این کار یعنی سیاست‌گذاری ضعف دارد.

 • سید محمدبهشتی ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۰۸:۱۶

  زندگی در شهری كه چراغی ندارد رعب‌آور است

  سیدمحمد بهشتی*: ویلای نمازی در دوره پهلوی دوم توسط معمار، مولف و طراح مطرح ایتالیایی جیو پونتی در باغی بزرگ در محله دزاشیب تهران احداث شد. پونتی در زمره بازیگران اصلی صحنه معماری معاصر جهان است كه در تمامی عرصه‌های طراحی از كوچك‌ترین مقیاس تا بزرگ‌ترین مقیاس صاحب‌اثر است.

 • ایرباس و بوئینگ ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۰۸:۱۳

  خرید هواپیما به مثابه سیاستی راهبردی برای توانمند کردن اقتصاد کشور

  علی دادپی*: پروژه خرید هواپیما یک پروژه برای احیای هواپیمایی کشور نبوده، بلکه یک سیاست راهبردی برای توانمند کردن اقتصاد کشور از کوچک‌ترین روستایش تا بزرگ‌ترین کلانشهرش بوده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۰۰

  نگاهی به امتیازهای ارتباط علمی بین‌المللی ایران در حوزه مخاطرات طبیعی/ همکاری‌های پژوهشی در فضای امروز جهان

  علی بیت‌اللهی*: به نظر می‌رسد مجموعه دانش و تجربیات به‌دست‌آمده اندیشمندان ایرانی در حوزه مخاطرات طبیعی و به‌ویژه زلزله، برگ امتیازآور خوبی برای کشور ما در راستای کسب جایگاه مناسب در نهادهای بین‌المللی و نیز تعامل با بسیاری از کشورهای دنیا باشد.

 • ساختمان ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۰۹:۵۵

  مسکن تنها یک سرپناه ساده نیست

  اسداله نقدی*: مسکن تنها یک سرپناه ساده نیست بلکه معرف منزلت افراد، شاخص دارائی و نیز بیانگر سبک زندگی خانوار نیز است. در طول سالیان گذشته تولید، توزیع و تهیه مسکن در شهرهای ایران دستخوش تغییرات بسیاری شده است. در شهر همدان این تحولات چشمگیرتر بوده است و به دلیل نبود فرصت‌های سرمایه‌گذاری در دیگر عرصه‌ها بخش مسکن یکی از فعال‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت بوده است.

 • غلامرضا سلامی ۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۹:۵۸

  پتانسيل صنعت هوايی ايران در مقابل عقب ماندگی فعلی به دلیل فرسودگی ناوگان هوایی

  غلامرضا سلامی: دراین نوشته سعی بر این نیست كه با ارائه آمار و ارقام حیرت‌آور پتانسیل صنعت هوایی در منطقه، ذهن مخاطب مشوب شود و فقط به این نكته اشاره می‌شود كه دورخیز كشورهای منطقه (تركیه، امارات و قطر) برای سال‌های نه‌چندان دور، جابه‌جایی حداقل سالی ۲۵۰ میلیون مسافر و ۲۰ میلیون تن بار در فرودگاه‌های این كشورها است.

 • دکتر موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۰۳

  نگاه فراگیر به اقتصاد ایران

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: داده‌های آماری اقتصاد کلان کشور ظاهرا چشم‌انداز امیدبخشی را پیش روی آینده اقتصاد ایران گشوده است. تحقق نرخ رشد اقتصادی ۴/۷ درصدی شش‌ماهه سال‌جاری و بیش از ۹ درصد در فصل دوم سال در کنار دستاورد بزرگ تورم تک‌رقمی از منظر اقتصاد کلان و به‌طور کلی بسیار دلگرم‌کننده و امیدبخش به نظر می‌رسد.

 • محمدرضا محمدیان ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۱۱

  مسئولیت‌های حقوقی وکیفری مهندسین ناظر در صدور گواهی استحکام بنا

  محمدرضا محمدیان *: عدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌سازی باعث بروز حوادث بسیاری شده است که شاید اگر در مرحله احداث بنا کمی دقت بیشتری صورت می‌گرفت، این حوادث ناگوار به وقوع نمی‌پیوست. گاهی اوقات برای صرفه‌جویی در هزینه، یک سری اقدامات ضروری برای حفظ ایمنی ساختمان انجام نمی‌گیرد، در حالی‌که پس از وقوع حادثه ۱۰ها برابر این مقدار، هزینه بر جامعه تحمیل می‌شود.

 • حمید مقدم ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۰۷:۴۷

  معامله با بوئینگ فراتر از یك قرارداد

  حمید مقدم*: در دنیای امروز كشوری موفق است كه منازعات منطقه‌ای و جهانی را با تعامل و در نظر گرفتن منافع ملی خود در اولویت تعاملات بین‌المللی، به قراردادهای بلندمدت تجاری و سیاسی بدل كند.

 • اکبر ترکان ۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۸:۱۱

  غلبه رویکردهای سیاسی و جناحی بر رفتار سازمان صدا و سيما

  علی‌اکبر ترکان*: نگاهی به برنامه‌های صدا و سیما در پوشش رویدادهای ملی و کارشناسی، به ویژه سانحه اخیر تصادف قطار در سمنان و بازتاب گزارش‌های منتشره در این باره، نشان از آن دارد که رویکردهای سیاسی و جناحی بر رفتار این سازمان غلبه دارد و بیم آن می‌رود که منافع ملی قربانی اهداف سیاسی شود.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۰۸:۰۴

  قرارداد بوئينگ؛ نشان‌دهنده درایت مسوولان ایرانی است

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: امضای قرارداد با شرکت بوئینگ آمریکا برای خرید 80 هواپیما، لایه‌های پوشیده عقلانیت اقتصادی برجام را بیش از پیش آشکار کرد. برخی مخالفان برجام همیشه بر این نکته تاکید می‌ورزند که گویا این توافق میان ایران و کشورهای پنج به‌علاوه یک که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد هم رسیده هیچ فایده اقتصادی برای ایران نداشته است.

 • علیم یارمحمدی ۱۳۹۵-۰۹-۲۷ ۰۸:۳۱

  استیضاح آخوندی بی‌اعتنایی به مشکلات ساختاری راه‌آهن

  علیم یارمحمدی*: استیضاح وزیر راه و شهرسازی در شرایط فعلی آسان‌ترین راهی است که می‌توان برای پاسخ لحظه‌ای به برخی سؤالات جامعه در پیش گرفت. اما سؤال اساسی این است که استیضاح یا حتی برکناری وزیر، آیا خواهد توانست از عمق مشکلات وزارتخانه راه و شهرسازی بکاهد؟

 • سیدمحمد بهشتی ۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۰۹:۵۰

  یاد باد آنکه نهانت نظری با ما بود

  سیدمحمد بهشتی*: طرحِ نوسازی و بهسازیِ بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) یا بطورِ خلاصه «طرحِ ثامن» که از سالها پیش در مشهد آغاز شده است و در ظاهر برای عزت نهادن به زوار آن امامِ همام، کلید خورده، با تخریب‌های نابجا و تملک‌های ناشایست و ساخت و سازهای نامتناسب و دخل و تصرف‌های منفعت‌طلبانه در واقع رفته رفته به صورتی موهن در حال تخریب بافت تاریخی و ارزش‌های فرهنگی شهر است.

 • بوئینگ ۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۱۰:۰۰

  اهمیت قرارداد بوئینگ با ایران ایر در تبیین رویکرد عملی دولت آتی آمریکا نسبت به برجام

  مجتبی نادعلی*: قراردادی که بین ایران ایر و بوئینگ برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به نتیجه رسید، فصل دیگری در روند عادی شدن روابط صنعت هواپیماسازی جهان با ایران به شمار می آید؛ هرچند که پیشتر تحویل قطعات یدکی و موتورهواپیما به ایران شروع شده بود و موتور هواپیماهای ایرانی در آلمان نیز تعمیر و سرویس می‌شدند.

 • فرودگاه مهرآباد- باند فرودگاه ۱۳۹۵-۰۹-۲۴ ۰۸:۱۱

  پرواز صنایع هوایی ایران؛ از آشیانه برجام و روی باند تدبیر

  نازیلا مهدیانی*: موفقیت صنعت هوایی ایران روی باند تدبیر در حالی به بار نشسته است که پیش تر طرح ادعای ناکارآمدی برجام در زمینه فروش هواپیما به ایران مطرح بود. گفته می‌شود، با فراهم آمدن زمینه توسعه فزاینده صنایع هوایی کشور، نیازهای حمل و نقل هوایی در عرصه داخلی و بین‌المللی تامین می شود.

 • قرارداد ۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۱۰:۰۲

  چهار نکته درباره بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ

  در شرایطی که سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ جهانی علاقه‌مند به ورود به بازار ایران، با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا در این تصمیم خود دچار تردید شده بودند، ورود غول آمریکایی به بازار ایران می‌تواند نقش عمده‌ای در ارتقای اعتماد به‌نفس بازار ایران و نیز آینده برجام ایفا کند. به‌عبارتی شرکت بوئینگ در این حالت، به همراه لابی‌گرهای قدرتمند خود در واشنگتن، در نقش جاده صاف‌کن سایر شرکت‌های بزرگ جهانی و حتی رقیب قدرش، ایرباس، ظاهر شده است.

 • بلند مرتبه سازی ۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۹:۵۲

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛

  بایدها و نبایدهای بلندمرتبه‌سازی در ایران/ تاکید بر مطالعات کافی برای احداث بناهای بلند

  یک استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت انجام ملاحظات کارشناسی در ساخت بناهای بلند گفت: اگر با مطالعات کافی مشخص شود که در مواردی می‌توان بنای بلند احداث کرد طراحی و اجرا، برنامه‌ریزی و مدیریت نگه‌داری باید با حداکثر کیفیت انجام شود.

 • تصادف قطار ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۰۸:۱۴

  واکنش شدید و صریح افکارعمومی به حادثه برخورد دوقطار

  رامیز قلی نژاد*: با وجود حدود یک قرن حضور راه آهن در عرصه حمل و نقل کشور، عمده تلفات انسانی در این زمینه ناشی از تجاوز افراد پیاده و سواره به حریم ریلی بوده و حادثه اخیر برخورد دو قطار در ایستگاه هفت خوان سمنان، اتفاقی غیرعادی و غیرمعمول بوده که باعث واکنش شدید و صریح افکار عمومی به این حادثه شده است.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۰۹:۱۲

  حلقه مفقوده اجرای ساختمان‌ها توسط سازندگان دارای صلاحیت/ آسیب‌شناسی فضای حاکم بر ساخت و ساز کشور

  سیدعلی طالقانی*: با وجود گذشت بیش از ٢٠ سال از تصویب این قانون و افزایش چشمگیر ساخت‌وسازهای شهری، همچنان صنعت ساختمان از فقدان سازندگان دارای صلاحیت، رنج می‌برد و در عمل شاهد هستیم که عمده ساخت‌وسازها بدون حضور اشخاص واجد صلاحیت اجرا می‌شود. نگرش سرمایه‌داری غیرتخصصی به صنعت ساختمان، رعایت‌نشدن قوانین و مقررات از سوی شهرداری‌ها، عملکرد افراد واجد صلاحیت بخشی از آسیب‌های شناسایی شده هستند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۷:۵۷

  ضرورت بکارگیری تدابیر مؤثر در زمان افزایش بحران‌های طبیعی در کشور

  علی سلطانی‌فر*: هر سال با توجه به میزان افزایش خودروها و مهاجرت‌های شهری و بزرگ و پرتراکم‌تر شدن جمعیت میزان بحران‌های طبیعی هم افزایش می‌یابد بی‌آنکه تدبیرها و شیوه‌های مقابله کوچک‌ترین حرکت رو به رشد و بهبودی را تجربه کرده باشد. همیشه در کشور ما سازو کارها گسترده‌تر و پرطمطراق‌تر از خدمات رسانی هستند و متاسفانه کارآیی نهادهای خدمت رسان چنگی به دل نمی‌زند!

 • محسن پورسید آقایی ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۲:۲۰

  پورسید‌آقایی در یک پیام مطرح کرد:

  استعفا نه از سر فشار بود و نه برای جلب توجه

  محسن پورسید آقایی مدیرعامل مستعفی شرکت راه‌آهن در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دلایل استعفای خود را اعلام کرد.

 • حاشیه نشینی در چابهار ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۰۸:۰۳

  فقر، بالابودن بهای زمین و مهاجرت، دلایل اصلی حاشیه‌نشینی در کشور

  یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری با بیان این که حاشیه‌نشینان کسانی هستند که در محدوده اقتصادی شهر زندگی می‌کنند، اما جذب نظام اقتصادی و اجتماعی نشده‌اند گفت: کمی درآمد خانوارها و بالابودن بهاء زمین و هزینه ساخت و ساز و گرانی اجاره بهاء، مهاجرت، فقدان منطقه‌بندی و کاربری نامناسب زمین در شکل‌گیری پدیده حاشیه‌نشینی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

 • حسین ماهر ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۰۸:۰۱

  این برج‌های زخمی/ نقدی بر آثار حسین ماهر

  فریده آفرین*: حسین ماهر، متولد سال ١٣٣٦ در آبادان و فارغ‌التحصیل نقاشی از دانشکده هنرهای تزئینی است. او در حدود چهار دهه کار جدی‌اش طیف‌های مختلف موضوع‌هایش را از درون فرهنگ و اساطیر و معماری ایران بازجسته است. اما به‌تدریج این تأملات سوبژکتیو هنرمند است که بر این موضوع‌ها، بازمی‌تابد.

 • نیره توکلی ۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۰۷:۵۲

  حقوق شهروندی یک‌طرفه نیست/ اجرای قانون، بدون اِعمال سلیقه

  نیره توکلی*: این‌که قوانین رعایت نمی‌شود و نظارت بر قوانین بسیار کمرنگ است درواقع نقض قانون است و نقض قانون به معنای این است که همه در برابر قانون برابر نیستند! و این نقض سبب می‌شود ما بزرگترین حقوق شهروندی را که برابری در مقابل قانون است، نداشته ‌باشیم و خدشه‌دار شود.

 • ساختمان وزارت راه ۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۴

  هفت‌خوان راه و شهرسازی/ اصلاحات نهادی نیاز جامعه امروزی است

  بهروز ملکی*: حادثه قطار هفت‌خوان، داغی بزرگ، نه تنها بر نگین ایران (آذربایجان)، که بر همه ایران‌زمین نشاند. اگر راه‌آهن را نمادی از ساختار متصلب یک نهاد دولتی بدانیم، قابل کتمان نیست که اکثر نهادهای دولتی (منظور فقط قوه مجریه نیست)، به روزمر‌گی‌ بوروکراتیک، خو گرفته و نمی‌توان آنها را نهادی کارآ در راستای توسعه دانست.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۰۸:۲۶

  تجربه اروپا در بهبود کیفیت هوای شهری

  شهرداری‌های شهرهای بزرگ اروپایی با همکاری دولت توانسته‌اند از ابزارهای قانونی تحت اختیار خود به نفع بهبود کیفیت هوای شهر استفاده و هفت طرح ترافیکی برای کاهش ازدحام ترافیکی خودروهای شخصی و در نتیجه تصفیه هوای آلوده شهر اجرا کنند. شهرداری‌های اروپایی این طرح‌ها را با کمک دولت و در قالب تنظیم مالیات و عوارضی که دارندگان خودروهای شخصی باید سالانه به دولت مرکزی و محلی بپردازند، طراحی کرده‌اند.

 • محسن پورسیدآقایی ۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۰۹:۲۱

  چرا استعفا؟

  استعفای مدیرعامل راه‌آهن که پس از حادثه تصادف دو قطار و کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیز رخ داد، در نوع خود در ایران بی‌نظیر بود. نحوه استعفا نیز متمدنانه بود. وی بدون ذکر حواشی و از طریق تلویزیون به موضوع پرداخت و استعفا داد و وزیر مربوط نیز استعفا را پذیرفت.

 • محسن پورسید آقایی ۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۰۹:۳۲

  از عکس تعظیم مدیر ژاپنی تا فیلم استعفای مدیر ایرانی

  حمیدرضا شکوهی*: محسن پورسید آقایی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ایران در برنامه زنده تلویزیونی، از مردم عذرخواهی کرد و استعفا داد تا با استعفای خود نشان دهد مدیران ایرانی هم می‌توانند مسوولیت‌پذیر باشند.

 • مهندسی ترافیک ۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۰۸:۲۷

  ترافیک شهری تهران و دیالکتیک تمدن

  مسعود ریاحی*: ترافیک تهران را می‌توان هم محصول تمدن دانست و هم محصول بی‌تمدنی. گویی رابطه‌ای دیالکتیک برقرار شده است. از آن‌سو حاصلِ تمدن است که مواد تشکیل‌دهنده‌اش خودرو، خیابان و شهر است؛ یعنی عناصری که در نتیجه زندگی جمعی (اجتماعی شدن) و رسیدن به نظم و ساختار به وجود آمده‌اند و از آن‌سو حاصل بی‌تمدنی است که ذهنیت‌هایی بی‌ساختار و غیرعقلانی، موجب پدید آمدن آن شده‌اند

 • تصادف قطار ۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۲۴

  آسیب‌ اظهارنظرهای غیرکارشناسی در سانحه برخورد قطار

  رامیز قلی نژاد*: متاسفانه ما در ایران بدون کمترین اطلاع از موضوعات تخصصی و فنی و به محض وقوع یک رویداد و حادثه سریعا اظهار نظر کارشناسی می‌کنیم آن هم نه با فرضیات بلکه با قطعیت تمام !!!! بروز سوانح در همه شقوق حمل و نقل ، می تواند دلایل متعددی اعم از فنی، انسانی، خرابکاری و ... داشته باشد.