شهرداری تهران

کل اخبار:474

 • مجید فراهانی ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۲

  یک عضو شورای شهر تهران:

  قربانیان آلودگی هوای تهران در هر هفته معادل سقوط یک ایرباس ۵۰۰ نفره است

  یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آماری از قربانیان آلودگی هوا در شهر تهران، گفت: در تهرانی زندگی می‌کنیم که قربانیان آلودگی هوا معادل سقوط یک ایرباس ۵۰۰ نفره در هر هفته است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۰۸:۲۲

  عدم تحقق اولین وعده شهردار تهران در افشای قراردادهای بالای یک میلیارد تومان

  اولین وعده شهردار پایتخت بابت انتشار قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری تهران با وجود سررسید زمان وعده هنوز محقق نشده است. محمدعلی نجفی شهردار تهران روز ۱۸ مردادماه سال جاری که برای دفاع از برنامه پیشنهادی خود در جمع اعضای شورای شهر پنجم حاضر شده بود، وعده داد ظرف دو ماه از روز آغاز به کار در شهرداری تهران با هدف ایجاد شفافیت در مجموعه مدیریت شهری، تمامی قراردادهای بالای یک میلیارد تومان افشا شده و در سایت شهرداری تهران در دسترس عمومی قرار می‌گیرد.

 • پورسید آقایی ۱۳۹۶-۰۸-۰۶ ۱۵:۰۸

  پورسیدآقایی اعلام کرد:

  کاهش ترافیک با اتصال خط ۴ مترو به ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد

  معاون حمل و نقل شهرداری تهران گفت: با اتصال خط ۴ مترو به ترمینال ۲ مهرآباد شاهد توسعه حمل و نقل چند وجهی و کاهش بخشی از ترافیک تهران خواهیم بود.

 • بافت فرسوده تهران ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۱۲:۱۸

  تهران شهر پیاده‌روها نیست/ تشریح ۳ اولویت كاری مدیریت شهری در پایتخت

  هوای پاییزی امسال شهر تهران هنوز دچار عارضه اینورژن (وارونگی دما) نشده که آلودگی هوا رخ دهد و نفس پایتخت‌نشینان را بگیرد.هوای خنك این روزها جان می‌دهد برای پیاده‌روی. برای آنكه چند ایستگاه زودتر از بی‌آرتی پیاده شویم و تا محل كار و دانشگاه را قدم‌زنان طی كنیم. اما واقعا چند درصد ما اینگونه همتی داریم؟ اصلا اگر هم بخواهیم نمی‌شود. در پیاده‌روها آنقدر مانع، مصالح و موتورسوار متخلف هست كه باید قید پیاده‌ رفتن را بزنیم و با خودرو مسیر را طی كنیم. بهترین پیاده‌رو در خیابان ولیعصر(عج) است.

 • ساختمان ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۱۱:۳۸

  نسخه شهری برای تعویق مرگ «مال»‌ها در پایتخت/ رقیب مجازی مجتمع‌های تجاری با سرمایه‌گذاران چه می‌کند؟

  بازار جهانی «مال»ها - مجتمع‌های تجاری چندمنظوره - تحت‌تاثیر تحول در سبک خرید، عصر رونق فروش را پشت‌سر گذاشته و وارد سراشیبی سقوط شده است. نتایج دو مطالعه بین‌المللی و شهرسازی نشان می‌دهد در آمریکا، هشدارهای سه سال پیش درباره سرنوشت تلخ «مال»ها، به شکل «تعطیلی» یا تبدیل این مراکز به «انبار کالا» بروز پیدا کرده و تا ۲۰۲۲، از هر ۴ «مال»، یکی از صحنه تجارت خارج می‌شود. رقیب مجازی «مال»ها، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در تهران را تهدید می‌کند. یک نسخه برای مقابله با مرگ تدریجی این بازار وجود دارد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۰۹:۳۱

  بررسی صلاحیت‌ها و وظایف اداره حقوقی شهرداری

  رضا معینی*: اداره حقوقی شهرداری به لحاظ موقعیت خاص خود و همچنین وظایف و اختیاراتی كه دارد و به لحاظ این‌كه در تمامی دعاوی له و علیه شهرداری دخالت مستقیم دارد و همچنین نیاز قسمت‌های مختلف شهرداری به نظرات حقوقی این اداره باعث شده است كه اداره حقوقی با اكثر قسمت‌های شهرداری تعامل و همكاری داشته باشد.

 • گود ایران زمین ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۰۸:۵۶

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران:

  شهرداری وظیفه‌ای در قبال ایمن‌سازی گودها ندارد

  «گود»های خطرناک تهران هم ازآن دسته موضوعاتی است كه می‌توان از آن به عنوان یادگاری از شورای شهر چهارم نام برد؛ موضوعی كه پرونده آن نخستین بار حدود ٣ سال قبل باز شد. زمانی كه یكی از اعضای شورای شهر در سخنانی در صحن شورا، اعلام كرد كه در پایتخت بیش از ٤ هزار «گود» ناشی از ساخت و ساز وجود دارد؛ گودال‌هایی كه معلوم نیست چه تعداد از آنها خطرناك هستند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۰۸:۲۳

  راه پیاده‌ها سخت شده است

  مهرداد مال‌عزیزی*: هر اتفاقی که در شهرها روی می‌دهد به طرح‌های بالادست ربط دارد. طرح‌های بالادست نخستین راهکارها را در شهرها دیکته می‌کنند و بعد از آن مجری مجبور می‌شود اهداف آن طرح را هدایت کند.

 • حجت اله میرزایی ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۰۸:۱۶

  معاون شهردار پایتخت اعلام کرد:

  تشریح ارقام مطالبات شهرداری تهران طی سنوات گذشته

  به گفته معاون شهردار پایتخت شهردار تهران در جریان یک نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس مجموع رقم مطالبات شهرداری تهران را براساس قانون از ابتدای سال ۸۵ تا شهریور ماه سال ۹۴ را معادل ۱۴ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۹:۰۱

  ۸ تکلیف فوری شهرداری برای پیشگیری از موج زمستانی آلودگی هوا

  احیای هشت تکلیف قانونی عقب‌افتاده و فراموش‌شده مدیریت شهری تهران برای مقابله با آلودگی هوا می‌تواند بدون نیاز به صرف هزینه‌های سنگین یا زمان زیاد، از میزان آلاینده‌های هوای شهر در نیمه دوم امسال به شکل محسوس بکاهد.

 • علیرضا سلامی ۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۸:۰۳

  سه پيشنهاد برای اصلاح نظام مالی شهرداری

  غلامرضا سلامی*: ١. نظام مالی و درآمدی شهرداری‌ها ابعاد مختلفی دارد و برای اصلاح و شفافیت بیشتر می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده كرد.

 • هاشم زایی ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۹:۴۸

  عبدالرضا هاشم زایی خبر داد:

  وجود سه گسل پرخطر در پایتخت/ آمادگی ۲ درصدی دستگاه‌ها برای مقابله با زلزله/ ساخت برج‌های ۲۰ طبقه در کوچه‌های ۶ متری مناطق شمالی پایتخت

  عضو مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به وجود سه گسل پرخطر در پایتخت گفت: آمادگی دستگاه ها تنها ۲ درصد نیازهای ناشی از زلزله را تامین می کند.

 • مجتمع تجاری ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۷:۵۱

  مغازه‌های خالی روی دست شهر مانده‌اند

  دو ‌سال پیش از این روزها اقتصاددانان و کارشناسان شهری پیش‌بینی کردند، توسعه یکباره مجتمع‌های تجاری توازن بازار را بر هم می‌زند و پاساژهای عظیم‌الجثه‌ای که یکی پس از دیگری در پایتخت ساخته می‌شوند، روی دست سرمایه‌گذاران می‌مانند. حالا بسیاری از این مجتمع‌های چند‌منظوره لوکس که روبان افتتاحشان چند ‌سال پیش بریده شده، چشم به راه مشتری‌‎اند اما این چشم‌انتظاری همچنان ادامه دارد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۷:۲۷

  شهرداری در قبال شهروندان مسئول است

  مصطفی ترک‌همدانی*: در ‌سال ١٣٣٤ حدود ٦٠‌سال پیش قانونی تحت عنوان قانون شهرداری‌ها تصویب شده است. با توجه به همین قانون شهرداری‌ها وظایفی در قبال شهر و شهروندان به عهده دارند که باید آنها را انجام دهند. وظایفی که در این حوزه وجود دارد در این قانون مشخصا روشن شده است.

 • پوستر ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۰۸:۰۶

  در تالار خلیج‌فارس مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد برگزار می‌شود:

  اگر آب‌ها را در تهران جاری کنیم ...؟

  برنامه «اگر آب‌ها را در تهران جاری کنیم...؟» به همت دبیرخانه سلسله نشست‌ها و کارگاه‌های آب‌های تاریخی با همکاری مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، چهارشنبه سوم آبان‌ماه با حضور برخی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی در تالار خلیج‌فارس مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود.

 • هوا شناسی - بارندگی ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۲:۰۷

  خوابِ آب

  شهرداری‌ها در قبال آب‌گرفتگی معابر و خسارات ناشی از آن نسبت به شهروندان مسئول هستند و هرگاه خسارات وارده از سوی شهرداری مربوط به نقص وسایل و امکانات باشد، جبران خسارت بر آنهاست.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۰۸:۴۴

  بررسی و مقایسه ترافیک ۲ کلانشهر؛

  تهران به هم گره خورده است

  به گفته رئیس سابق راهنمایی و رانندگی پایتخت، معابر تهران گنجایش تردد ۸۰۰ هزار خودرو دارد ولی در حال حاضر بیش از ۳میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو با وجود طرح ترافیک و زوج و فرد در معابر تهران تردد می‌کنند؛ این یعنی بیش از چهار برابر ظرفیت! البته این را هم در نظر بگیرید که به تعداد خودروهای تهران روز‌به‌روز افزوده می‌شود ولی در مقابل، گره‌ای از ترافیک سنگین و طاقت‌فرسای آن باز نمی‌شود.

 • همایش ملی قیر و آسفالت ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۰۷:۳۳

  در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود:

  نهمین همایش ملی و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین‌آلات/ سخنرانی وزیر راه و شهرسازی در افتتاحیه همایش

  نهمین همایش ملی و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین‌آلات با سخنرانی وزیر راه و شهرسازی در افتتاحیه همایش به مدت سه روز از دوم تا چهارم آبان‌ماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ و‌ شهرسازی برگزار می‌شود.

 • سردر باغ ملی ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۸:۰۹

  گزارشی از ساخت ساختمان در حریم یکی از بازمانده‌های قاجار در قلب پایتخت؛

  سایه غول‌آسای «شهرداری» بر سر باغ‌ملی است

  معاون میراث فرهنگی استان تهران: شهرداری منطقه ١٢ بدون استعلام در حال ساخت این ساختمان است و این کار غیرقانونی است با وجود پیگیری های فراوان، مسئولان شهرداری درباره ساختمان سازی در حریم میدان مشق، هیچ پاسخی به «شهروند» نمی دهند

 • مرضیه برومند ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۷:۵۲

  محله‌‌ها را از بین بردیم «مـال» ساختیم

  وارد که می‌شوم، خانم «شین» آمده است برای کار نظافت. همین که می‌نشینیم و بساط گفت‌وگو را آماده می‌کنم، مرضیه برومند از او می‌خواهد به‌خاطر کمترشدن سروصدا دورتر از ما کارش را انجام ‌دهد. پیشنهادش شستن تراس است.

 • سید محمدامین قانعی راد ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۷:۴۸

  تهران، شهری ناخواناست

  نسبت شهر و دانشگاه مسئله‌ای است که در طول تاریخ مورد بحث دانشمندان حوزه‌های مختلف از جمله جامعه‌شناسان قرار گرفته است. برخی از اندیشمندان معتقدند كه دانشگاه چشم شهر است و در دانشگاه می‌توان شهر را نگریست.

 • بلند مرتبه سازی ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۳:۳۸

  واکنش معاون فنی‌و‌عمرانی شهرداری تهران به ابلاغیه بلندمرتبه‌سازی در بافت فرسوده:

  بلندمرتبه‌سازی دستوری نتیجه‌ای جز مسکن‌مهر ندارد/ نمی‌توان در بافت‌های فرسوده افزایش تراکم بیشتر داد

  معاون فنی‌و‌عمرانی شهرداری پایتخت، می‌گوید: هر طرحی که در مطالعات همه ابعاد آن دیده شود و مسیر تصویب در مراجع قانونی را به‌درستی طی کند نتیجه مثبت خواهد داد؛ اما وقتی دستوری می‌شود، نتیجه‌ای مثل مسکن مهر خواهد داشت.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۰:۲۳

  شهردار تهران مطرح کرد:

  سرمایه‌گذاری خارجی، اولویت شهرداری پایتخت

  شهردار تهران جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین صدها پروژه اقتصادی جذاب با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان اولویت پیش روی شهرداری تهران برای تحقق رشد فراگیر اقتصادی نام برد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۰۹:۴۵

  علت حضور شهردار تهران در گردهمایی سئول را بررسی شد؛

  راه مهار دو قطبی و تغییرات اقلیمی در شهرها

  سومین نشست «شهرداران قهرمان عضو سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی (OECD) برای رشد فراگیر» و به دنبال آن همایش «تغییرات اقلیمی ۲۰۱۷» در سئول برگزار شد.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۱۱:۰۵

  فرمان ايست به ديوارکشی جلوی خانه تاريخی ‌ملت

  ديوارکشی اطراف محوطه ساختمان مجلس و بخش تاريخی مجلس شوراي اسلامی، پس از چند روز کش‌وقوس و اعتراض و واکنش کارشناسان، مردم و برخي اعضای شورا بالاخره روز گذشته با پيگيری ميراث‌فرهنگی استان تهران متوقف شد.

 • تهران قدیم ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۳۰

  تهران، چگونه تهران شد

  سمیرا دردشتی*: تهران پایتخت پرازدحام، مضطرب و در عین حال پررونق ایران، سال‌هاست که در دوگانه فقدان هویت و برخورداری از یک هویت دیرینه تاریخی دست و پا می‌زند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۷:۲۸

  فرصت ۶ ماهه شورا به شهرداری تهران برای ارایه لیست برج‌های ناایمن/ الزام شهرداری تهران به بررسی تک تک برج‌ها شهر

  کلیات طرح الزام شهرداری به ارائه لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه شهر تهران اعم از مسکونی و غیرمسکونی و رفع خطر احتمالی با کسب اکثریت آرا به تصویب رسید.

 • ایرج راد ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۷:۲۷

  رانندگی در خیابان‌های تهران صبر ایوب می‌طلبد

  ایرج راد*: حضور توأمان این میزان اتومبیل در پایتخت آنقدر مشكل ایجاد كرده و شرایط را چنان بغرنج كرده كه بعید به نظر می‌رسد بتوان با راه‌حل‌های مقطعی این مسئله بنیادین را حل كرد. در این میان، مسئله حضور عزیزان موتورسوار در بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و البته پیاده‌روهای شهر به‌شدت به مشكلات موجود دامن زده است.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۸:۱۴

  پیروز حناچی به شهرداری تهران رفت

  محمدعلی نجفی شهردار تهران طی حکمی پیروز حناچی را به عنوان معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران انتخاب کرد.

 • فتح اللهی ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۸:۰۸

  عبدالله فتح اللهی:

  تشکیل ستاد ملی بازآفرینی از اقدامات قابل تقدیر وزارت راه و شهرسازی است

  دولت نوسازی بافت‌های فرسوده را با جدیت دنبال می‌کند اما به‌رغم مصوبه دولت مبنی بر اعطای سالانه ۳۰۰هزار وام به ساکنان بافت‌های فرسوده با محوریت تولید مسکن، طی ۴سال گذشته تنها حدود ۳۸هزار وام اعطا شده ‌است به‌طوری که در تهران قریب به ۶هزار نفر بیشتر از یک‌سال است که در صف بانک‌های عامل برای اخذ وام نوسازی منتظر مانده‌اند.