شناسهٔ خبر: 105538 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد:

خیزش گردوخاک در مرکز، شرق، جنوب‌شرق، جنوب و البرز مرکزی/وزش باد، باران و رعدوبرق در ۱۳ استان کشور/کاهش دمای ۴ تا ۶ درجه‌ای در شرق

باران کارشناس سازمان هواشناسی با اعلام وزش باد، باران و رعدوبرق در ۱۳ استان کشور از کاهش دمای ۴ تا ۶ درجه‌ای در شرف کشور خبر داد.

کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، تازه‌ترین وضعیت جوی کشور را برای امروز دوم اسفند و روزهای آتی اعلام کرد.

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: امروز در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان‌جنوبی، گلستان، مازندران، یزد، سمنان، اصفهان، کرمان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و خوزستان، بارش باران، وزش باد شدید موقتی، گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است که بارش‌ها در مناطق سردسیر به شکل برف خواهد بود.

رفیعی ادامه داد: فردا فعالیت سامانه بارشی فعال در کشور به شکل پراکنده در شمال‌شرق و ارتفاعات البرز مرکزی تداوم دارد.

وی با اعلام اینکه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بیشتر مناطق کشور جو آرام پیش‌بینی شده است،  اعلام کرد: از روز جمعه سامانه بارشی جدید از سمت شمال‌غرب و غرب وارد کشور می‌شود. همچنین امروز در بخش‌هایی از شرق، مرکز، جنوب، جنوب‌شرق و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی به سبب وزش باد شدید احتمال خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی وجود دارد.

کارشناس سازمان هواشناسی توضیح داد: امروز در نیمه شرقی کشور کاهش دمای ۴ تا۶ درجه رخ خواهد داد. از امروز تا پایان هفته در بیشتر مناطق کشور افزایش نسبی دما پیش‌بینی شده است.

به گفته رفیعی، آب‌های خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز، امروز مواج و متلاطم است. سه‌شنبه علاوه بر خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز، دریای عمان نیز مواج و متلاطم می‌شود.

وی افزود: امروز در تنگه هرمز و مناطق ساحلی و دور از ساحل هرمزگان افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۲.۵ متر نیز می‌رسد که فعالان دریایی باید نسبت به این وضعیت آگاهی داشته باشند و از فعالیت دریایی خودداری کنند. همچنین، سردترین مرکز استان ارومیه با ۲ درجه زیر صفر گزارش شد.