شناسهٔ خبر: 122334 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم؛

اراضی ۶۳ هکتاری انتهای شهرک قدس جزو نهضت ملی مسکن نیست

آغاز عملیات اجرایی 560 هکتاری قم مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: از آن‌جایی که قیمت زمین‌ در شهرک قدس بالا است، طبق قانون این زمین‌ها شامل طرح نهضت ملی مسکن نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (قم)، محمد صادقی مدیرکل راه و شهرسازی قم اظهار کرد: از آن‌جایی که قیمت زمین‌ در شهرک قدس بالا است، طبق قانون این زمین‌ها شامل طرح نهضت ملی مسکن نمی‌شود.

وی افزود: مجوزهای لازم برای ساخت و ساز در زمین‌های مورد اشاره انتهای شهرک قدس به صورت قانونی صادر شده است اما طبق قانون این زمین‌ها شامل طرح نهضت ملی مسکن نمی‌شود و سند تک برگ این زمین ها به نام دولت صادر شده است.

صادقی با بیان این که بحث ساخت و ساز در زمین‌های انتهای شهرک قدس، توافقی در سطوح کلان ساختار اداری کشور است، تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند بحث معیشت کارکنان نیروهای مسلح را در دستور کار قرار بدهید و به همین خاطر نیز ساخت و سازهای صورت گرفته در این زمین‌ها به جهت تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح و بر اساس توافقی است که وزارت دفاع با وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۷ انجام داده است.

وی با بیان این که این توافق، پیش از طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن انجام شده است، خاطرنشان کرد: در طرح نهضت ملی مسکن، زمین به مدت ۹۹ سال به متقاضی واگذار می‌شود و به همین خاطر نیز قیمت زمین نیز نباید بیشتر یک سوم ساخت باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با تاکید بر این که مجوزهای لازم برای ساخت و ساز در زمین‌های مورد اشاره انتهای شهرک قدس به صورت قانونی صادر شده است، خاطرنشان کرد: از آن‌جایی که قیمت زمین‌ در شهرک قدس بالا است، طبق قانون این زمین‌ها شامل طرح نهضت ملی مسکن نمی‌شود.

صادقی اضافه کرد: هزینه­ این زمین‌ها به قیمت کارشناسی روز دریافت شده و تنها مساعدتی که در این بین صورت گرفته دریافت هزینه زمین‌ به صورت یک پیش‌پرداخت نقدی و مابقی پرداخت در قالب قسط‌های ۵ ساله است.

وی با بیان زمین‌های مذکور واقع در انتهای شهرک قدس، بایر نیست، عنوان کرد: هزینه­ آماده سازی این زمین‌ها _که ده‌ها میلیارد تومن است_ با کسانی است که این زمین‌ها به آنها واگذار شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم همچنین ضمن رد هرگونه شائبه پیرامون غیرقانونی بودن واگذاری زمین‌های انتهای شهرک قدس گفت: این زمین‌ها کمیسیون ماده ۵ و تاییده شورای عالی معماری را دریافت کرده و بر همین اساس پروانه ساخت و ساز در این زمین‌ها توسط شهرداری قم نیز صادر شده است.