شناسهٔ خبر: 21342 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

فخریه کاشان در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی:

معرفی پروژه‌های راه‌وشهرسازی به هیات سوییسی/ تشریح شیوه‌های همکاری با بخش‌های خصوصی خارجی/ پیشنهادی که مورد استقبال سوییسی‌ها قرار گرفت

نشست قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور تامین مالی و سرمایه‌گذاری با اشاره به دیدار خود با هیات ۶۵ نفره سوییسی در محل ساختمان شهید دادمان گفت: شیوه‌های همکاری ایران با بخش‌های خصوصی خارجی برای سوییسی‌ها تشریح شد.

اصغر فخریه کاشان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به دیدار خود با هیات سوییسی گفت: گروهی ۶۵ نفره از حوزه‌های مختلف اقتصادی همچون توسعه و تجارت٬ بانکداری٬ امور مالی٬ گردشگری و بهداشت به همراه پی‌یر مودت عضو شورای اجرایی استان ژنو سوئیس به عبارتی وزیر محلی آن کشور به ایران سفر کردند و ملاقاتی با بخش‌های خصوصی و دولتی ایران داشتند.

وی با بیان اینکه هیات سوییسی درباره تسهیل برقراری ارتباط تجاری٬ بازرگانی٬ بانکی و اقتصادی با ایران صحبت‌هایی انجام دادند افزود: شیوه‌های همکاری بخش‌های خصوصی خارجی با ایران و اقداماتی که برای تسهیل همکاری‌ها به ویژه حمایت‌های دولت از سرمایه‌گذاری خارجی٬ فاینانس و تأمین مالی پروژه‌ها انجام می‌شود برای آنها تشریح شد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور تامین مالی و سرمایه‌گذاری یادآور شد: پروژه‌های زیربنایی مُدهای مختلف حمل و نقل ریلی٬ جاده‌ای و هوایی همچون توسعه شبکه ریلی٬ احداث آزادراه و بزرگراه٬ ساخت فرودگاه‌های جدید و توسعه فرودگاه‌های تهران٬ تبریز و مشهد معرفی شدند. اهمیت نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده‌ای در ایران به طور مثال برنامه نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای اعم از اتوبوس و کامیون به اطلاع اعضای هیات سوییسی رسید. در حوزه مسکن نیز پروژ‌ه‌های بازآفرینی و احیای بافت فرسوده و ساخت شهرهای جدید به سوییسی‌ها معرفی شد.

وی افزود: اعضای هیات سوییسی نیز درباره میزان ریسک سرمایه‌گذاری٬ شکل سرمایه‌گذاری خارجی٬ پروژه‌های اولویت‌دار حوزه زیربنایی راه و شهرسازی٬ سهم سرمایه‌گذاری دولت و بودجه عمومی در پروژه‌ها و پروژه‌هایی که در کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب واقع هستند سوالاتی را مطرح کردند که توضیحات لازم به آنها ارایه شد.

فخریه کاشان یادآور شد: در نشست با هیات سوییسی موضوعات همکاری و مذاکرات ایران با کشورهای چین٬ آلمان٬ ژاپن٬ کره٬ ایتالیا و فرانسه در حوزه‌های مختلف حمل و نقلی تشریح شد و به اطلاع آنها رسید که چه قراردادهایی با کشورهای خارجی داریم.

وی با بیان اینکه درباره مکانیزم داوری پروژه‌ها نیز سوال شد٬ افزود: به سوال‌کننده سوییسی توضیح دادم که ایران عضو نهاد داوری بین‌المللی ICC مستقر در سوییس است و مکانیزم داوری آن را می‌پذیرد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور تامین مالی و سرمایه‌گذاری ادامه داد: به این هیات یادآور شدیم تحریم‌ها در ایران علی‌رغم همه مشکلاتی که داشت دارای مزایایی هم بود چون کشور را به استقلال و خودکفایی رساند و بخش خصوصی قوی شد.

وی روش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را وام٬ لیز و BOT خواند و افزود: پیشنهاد دادیم سوییسی‌ها پروژه‌هایی را مبتکرانه‌ برای سرمایه‌گذاری در حوزه راه و شهرسازی ایران تعریف کنند که این پیشنهاد مورد استقبال نیز قرار گرفت./

نظر شما