شناسهٔ خبر: 22272 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بت شکن در همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبرداد:

تلاش بانک مسکن برای اخذ مجوز تاسیس صندوق‌های پس‌انداز استانی/ حداقل سرمایه هر صندوق در تهران ۵۰ میلیارد تومان/ پوشش ۴۰ درصدی ارزش یک واحد مسکونی در تهران با تسهیلات بانک مسکن

محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن از تلاش برای اخذ مجوز تاسیس صندوق‌های پس‌انداز منطقه‌ای در هر استان خبر داد و گفت: حداقل سرمایه این صندوق ها که کارکرد اصلی آن اعطای تسهیلات ساخت و ساز در محدوده خاص است، در تهران ۵۰ میلیارد تومان، کلانشهرها ۳۰ میلیارد تومان و سایر شهرها ۱۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد هاشم بت‌شکن عصر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و استانداران در محل دائمی نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران برگزار شد گفت: بخش مسکن با ۷۸ بخش اقتصادی کشور رابطه پیشین و ۵۶ بخش دیگر رابطه پسین دارد و سهم مسکن از سبد خانوار ۳۰درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: تسهیلات بخش مسکن بانک‌ها در سال ۹۰ برابر ۲۰۰هزار میلیارد ریال، در سال ۹۱ برابر ۱۹۵ هزار میلیارد ریال، در سال ۹۲ برابر ۲۰۶هزار میلیارد ریال، در سال ۹۳ برابر ۳۴۱هزار میلیارد ریال و سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد ریال بود که در حال حاضر سهم مسکن از تسهیلات شبکه بانکی ۱۰ درصد از کل تسهیلات بانک‌ها است و بانک مسکن ۴۵ تا ۵۰ درصد تسهیلات بخش مسکن را پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به رکود مسکن در سال های اخیر افزود: از دی ماه ۹۴ تا فروردین ۹۵ میزان پرداخت تسهیلات مسکن در مقایسه نقطه به نقطه در مدت مشابه سال قبل به ترتیب در دی ماه ۹۳ نسبت به دی سال گذشته ۶۰ درصد، بهمن ۹۳ نسبت به بهمن سال قبل ۵۷ درصد و اسفند ۹۴ نسبت به اسفند قبل از آن ۱۸۷ درصد و فروردین ۹۵به فروردین ۹۴ این تسهیلات رشد ۸۶ درصدی در بخش عقود مشارکتی داشته است.

بت شکن با اشاره به کامل بودن سبد تسهیلات این بانک در بخش مسکن تصریح کرد: برای خرید و ساخت مسکن از محل تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تهران به متقاضی غیرزوجین ۸۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد و زوجین ۱۶۰ میلیون تومان با همین میزان سود پرداخت می‌کنیم. ضمن اینکه متقاضیان خرید یا ساخت مسکن می‌توانند از محل اوراق تسهیلات در تهران ۶۰ میلیون تومان با نرخ ۱۷.۵ درصد و زوجین ۱۰۰ میلیون تومان با همین میزان نرخ سود دریافت کنند.

رئیس هیأت مدیره بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی با دوره بازپرداخت ۳ ساله به انبوه سازان تهران و ۶ کلانشهر دیگر که صنعتی سازی همراه با بهره‌وری مصرف سوخت را در پروژه‌ها رعایت کنند یادآور شد و افزود: بانک مسکن در تهران با متقاضیان بازسازی بافت فرسوده ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۰ درصد پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در تهران تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن ۴۰ درصد ارزش یک واحد ۱۰۰ مترمربعی با قیمت متوسط ۴ میلیون تومان برای هر مترمربع را پوشش می‌دهد گفت: این تسهیلات در اصفهان ۵۰ درصد ارزش ملک ۱۰۰ مترمربعی، شیراز ۵۲ درصد و سمنان ۱۰۲ درصد ارزش ملک ۱۰۰ متری را پوشش می دهد.

بت شکن برنامه بانک مسکن در سال جاری را تامین مالی یک میلیون واحد مسکونی دانست و تاکید کرد: ۴۰۰ هزار واحد از این یک میلیون تسهیلات ساخت مسکن جدید یا خانه نو را شامل می‌شود.

بت شکن با اشاره به تاسیس شرکت تامین سرمایه مسکن برای فعالیت در بازار سرمایه و ایجاد صندوق های زمین و ساختمان که تا به حال ۴ فقره از این صندوق‌ها تحویل شده است دیگر فعالیت های این بانک در بازار سرمایه را یادآور شد و گفت: انتشار اوراق صکوک، سفارش ساخت و منفعت از دیگر فعالیت‌های این بانک است. همچنین بازارپذیری اموال غیربازارپذیر شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی که نخستین فعالیت آن تامین سرمایه از شرکت شهر جدید پردیس است در دستور کار بانک مسکن قرار دارد.

مدیرعامل بانک مسکن طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن ویژه انبوه سازان و فروشندگان کلان مسکن و همچنین طرح حساب امانی ویژه پیش فروشندگان و پیش خریداران مسکن را از دیگر خدمات جدید بانک مسکن عنوان و تاکید کرد: اخیرا بانک مرکزی برای موسسات پس‌انداز منطقه ای دستورالعملی تدوین کرده است که عملکرد آن تامین مالی ساخت و ساز در یک منطقه یا استان خاص است.

وی ادامه داد: حداقل سرمایه این صندوق‌ها در تهران ۵۰ میلیارد تومان، کلانشهرها ۳۰ میلیارد تومان و سایر شهرها ۱۰ میلیارد تومان است که کارکرد اصلی آن اعطای تسهیلات ساخت و ساز در محدوده خاص است و استانداران می‌توانند با تشکیل چنین صندوق‌هایی در استان‌های خود که بانک مسکن می تواند ۲۰ درصد سهام هر یک از این صندوق ها را تامین کند به اقدامات دولت برای خروج بخش مسکن از رکود کمک کند.

نظر شما