شناسهٔ خبر: 23228 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت؛

تشریح و بازنگری روش‌های سهولت دسترسی متقاضیان به تسهیلات بانکی/ تحویل محله‌ای سایت‌های مسکن مهر/ جذب حدود ۱۰هزار میلیارد ریال سرمایه از سپرده‌گذاری متقاضیان در بانک مسکن

گزارش آخر هفته سفر وزیر راه و شهرسازی به ترکمنستان و تاکید وی بر بازنگری در روش های سهولت دسترسی متقاضیان به تسهیلات بانکی، جذب حدود ۱۰ هزار میلیارد سرمایه از سپرده‌گذاری متقاضیان در بانک مسکن، تحویل محله‌ای سایت‌های مسکن مهر در شرکت عمران شهرهای جدید بخشی از مهمترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اهم اخباری که در حوزه مسکن و شهرسازی گذشت به شرح جدول زیر است:

دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛

سفر وزیر راه و شهرسازی به ترکمنستان و دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری و همتای وزیر راه و شهرسازی در ترکمنستان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وزیر راه و شهرسازی در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی وارد عشق آباد پایتخت ترکمنستان شد.

سخنرانی در هفدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما در حال حاضر هزار میلیارد تومان تعهدات انجام نشده در حوزه مناطق روستایی در بحث یارانه‌ها داریم که من همیشه نگران آن هستم که اگر این مبلغ اجرایی نشود، هزینه‌ها افزایش پیدا کند. ما اگر بتوانیم مردم را به سمت پس‌انداز تشویق کنیم در جهت مدل پایدارتری حرکت کرده‌ایم. به عقیده من ما باید بار دیگر این فرایند را از منظر متقاضی و سهولت دسترسی آن به تسهیلات بازنگری و بازخوانی کنیم تا اگر مشکلی در آن وجود دارد رفع کرده و به حل آن بپردازیم.

شرکت عمران و بهسازی شهری ایران؛

سخنرانی معاون وزیر راه و شهرسازی در بیست و سومین نشست مدیران بافت فرسوده کلان شهرها (متن کامل را اینجا بخوانید.)

اینکه ما توانستیم دستگاه‌های گوناگون را مجبور به ارائه برنامه‌های خود در حوزه بازآفرینی و مجابشان کنیم که این برنامه‌ها را در یک چارچوب معین پیش ببرند خود اقدام بسیار بزرگ و مهمی بود که توانستیم با برگزاری این جلسات انجام دهیم.

ایزدی از پرداخت بدهی دولت به شهرداری‌ها خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

طبق بودجه سال ۱۳۹۵ تلاش می‌کنیم مابه‌التفاوت سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده، پرداخت دیون دولت به شهرداری‌ها و اختصاص منابع اهرمی به دستگاه‌ها را محقق کنیم.

جزئیات نشست مروری بر تجارب جهانی بازآفرینی‌شهری (متن کامل را اینجا بخوانید.)

نشست جمع‌بندی محور هشتم سلسله نشست‌های موضوعی شرکت مادر به همراه مروری بر تجارب جهانی بازآفرینی شهری با حضور آقایان دکتر ایزدی، مهندس هاشمی، دکتر حبیبی، دکتر صرافی، دکتر قانعی و دکتر موسوی چلک در محل سالن اجتماعات شرکت مادر تشکیل شد.

وزیر کشور در صحن علنی مجلس از سکونت ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در ۲۷۰۰ محله حاشیه‌نشین خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

مسائل اجتماعی، بازتاب و برون داد تمام رفتارهایی است که در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی بروز پیدا می‌کند و نهایتا می‌تواند موجب قوام، انسجام، اعتماد، امید و رضایتمندی باشد یا به عکس می تواند موجب تخریب سرمایه‌های اجتماعی و نهایتا مشکلاتی گردد که در بعضی از مواقع تبدیل به موضوعات امنیتی شود.

حوزه مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی؛

سخنرانی در نشست هم‌اندیشی بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان باید با شفافیت و بازرسی صحیح، شرایطی را فراهم کنند که خواست وزیر راه و شهرسازی مبنی بر شفافیت سازمان‌ها و عدم دخالت دستگاه‌های مجری و سایر ارگان‌ها محقق شود.

مدیرکل سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی سه وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی در برابر سازمان نظام مهندسی ساختمان را تشریح کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما در حال حاضر در وزارت راه و شهرسازی برای رفع مشکلاتی که ریشه در گذشته داشته و هم‌اکنون خود را نمایان کرده است اقداماتی را درنظر گرفته‌ایم که ارتباط مستقیم با ارکان‌های اصلی سازمان (به روش برگزاری نشست‌های پی در پی و منظم) مانند اعضای هیئت مدیره و بازرسان گام اول آن محسوب می‌شود.

حوزه معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی؛

تامین اعتبار پروژه های معماری، شهرسای و مرمت محورهای مصوب شورای راهبردی طرح مشهد ۲۰۱۷ در گفتگو با مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما در برش استانی فعالیت‌های خود را برای این رویداد فراملی بر اساس همفکری با ستاد ملی دنبال می‌کنیم و در این راستا از همکاری شهرداری و استانداری برای این رویداد فراملی که پیش‌بینی می‌کنیم با تاثیر بر رونق اقتصاد و تاثیرات فرهنگی و اجتماعی همراه باشد، در مجموعه اداره کل راه و شهرسازی استان برخورداریم.

جزئیات نتایج یک مطالعه دانشگاهی شورای عالی شهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

گسترش استفاده از ناسالم ترین درآمد در شهرداری‌ها که حاصل از تغییر کاربری، تراکم و تخلفات ساختمانی سودزا است در حالی در پایتخت و ۴ کلانشهر کشور رواج یافته است که گفته می‌شود این میزان یعنی سهم ۷۹ درصدی معادل بودجه ۵ کلانشهر است.

بانک مسکن؛

جزئیات پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در سراسر کشور (متن کامل را اینجا بخوانید.)

پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در حالی در سراسر کشور از امروز آغاز شده است که گفته می‌شود میزان جذب سرمایه بانک از سپرده‌گذاری متقاضیان در طی یک‌سال گذشته ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است و انتظار می‌رود تا این پرداخت تاثیرات خود را بر بازار مسکن نیز اعمال کند.

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛

بازدید شکرچی‌زاده از باند ۲۹ فرودگاه مهرآباد و بهره‌برداری از آن تا پایان تابستان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن بازدید از اجرای باند بتنی فرودگاه مهرآباد که در شهریور ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد از اجرای روش رویه‌ بتنی به دلیل افزایش طول عمر مفید جاده‌ها و استفاده از مازاد مصرف سیمان در کشور برای بزرگراه تهران- شمال خبر داد.

شرکت عمران شهرهای جدید؛

سخنرانی نریمان در نشست پایانی سلسله نشست‌های علمی- تخصصی شهرهای‌جدید (متن کامل را اینجا بخوانید.)

تلاش ما بر اين است كه همكارى‌هاى خود را با دانشگاه‌هاى بين‌المللى نيز گسترش دهيم تا بتوانيم فناورى هاى نوين صنعت ساختمان را در شهرهاى جديد توسعه دهيم.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛

معاون امور بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اتمام و تحویل ۳۰۴ هزار مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در حال حاضر و در شرایط فعلی، ساخت ۳۰۳ هزار و ۹۸۸ واحد به اتمام رسیده است. ۲۹۱ هزار و ۱۱۴ واحد رسما افتتاح شده و ۲۶۵ هزار و ۵۰۶ واحد هم به مرحله فروش اقساطی رسیده است.

نظر شما