شناسهٔ خبر: 28452 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بانک مرکزی اعلام کرد:

جزئیات آخرین تحولات بازار مسکن تهران در شهریور ۹۵/ افزایش ۱۰.۹ درصدی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران

شهر تهران گزارش تحولات بازار معاملات مسکن توسط بانک مرکزی اعلام و تشریح شد که نشان‌دهنده افزایش ۱۰.۹ درصدی معاملات آپارتمان‌های مسکونی در پایتخت است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه امسال که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد. این گزارش که در ۶ بخش تهیه شده است شامل حجم معاملات مسکن، تحولات قیمت مسکن، تحولات بازار معاملات مسکن در ۶ ماهه نخست سال، سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن، تحولات اجاره بهای مسکن و جمع بندی است.

آمارها نشان می دهد در شهریورماه گذشته تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می دهد.
در این ماه، متوسط خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

 رشد ۱۰.۹ درصدی حجم معاملات مسکن

در این ماه تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۲۸۷ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می دهد.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در شهریورماه گذشته حاکی است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۱.۵ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران نیز نشان می دهد از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۱۶ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است و مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به ترتیب با سهم ۱۰.۹، ۹.۸ و ۶.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

در مجموع، ۷۲.۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران فقط مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۴، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۱۵، ۷، ۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه دیگر فقط ۲۷.۷ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

 ۴۲.۷ میلیون ریال متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران

در شهریورماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه پارسال ۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد.
بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به منطقه ۲۲ (معادل ۱۲.۶ درصد) و بیشترین میزان کاهش متوسط قیمت به منطقه ۳ (معادل ۲.۲ درصد) تعلق دارد.
در این ماه، از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۹.۲ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

تحولات بازار مسکن شهر تهران در نیمه نخست ۹۵

در نیمه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۸۳.۲ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۴.۷درصد افزایش نشان می دهد.
در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحدمسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه امسال حاکی است، واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۲.۵ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و دامنه های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال با سهم ۱۲.۲ درصد و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال با ۱۱.۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که در حدود ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۴۲.۷ میلیون ریال) معامله شده اند.

همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه گذشته نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۹ درصد اختصاص داشته است.

واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و نیز ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم های ۱۴ و ۱۳.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۲.۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

در شهریورماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد نشان می دهد در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش یک تا ۱.۵ میلیارد ریال با اختصاص ۱۳.۷ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است.

واحدهای دارای ارزش ۱.۵ تا ۲ میلیارد ریال ریال و نیز ۲ تا ۲.۵ میلیارد ریال نیز به ترتیب با اختصاص ۱۲.۷ و ۱۱.۴ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.در مجموع در این ماه، نزدیک به ۵۱ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از سه میلیارد ریال اختصاص داشته است.

رشد اجاره بهای مسکن متناسب با نرخ تورم

در شهریورماه گذشته شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب ۹.۷ و ۹.۳ درصد رشد نشان می دهد.ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که اغلب یک ساله تنظیم می شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی (بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴ درصد است.

جمع بندی

حجم معاملات انجام شده در نیمه نخست امسال نشانگر استقبال متقاضیان خرید مسکن در ماه های اخیر است؛ با توجه به چشم انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم، تداوم این روند در ماه های آتی دور از انتظار نیست.

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در شهریورماه نیز تاییدکننده تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است./

نظر شما