شناسهٔ خبر: 37779 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بانک مرکزی اعلام کرد؛

کاهش ۴.۳ درصدی بهای مسکن در فروردین‌ماه ۹۶

شهر تهران متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در فروردین‌ماه امسال در بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران، ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال بود که نسبت به اسفند ۹۵ کاهش ۴.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سایت بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین‌ماه سال 1396را منتشر کرد. بر اساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی،یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده در فروردین ۹۶ نسبت به ماه مشابه پارسال ۳.۶ درصد رشد را ثبت کرد.

شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین‌ماه امسال به پنج هزار و ۳۸۴ دستگاه رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۸.۵ درصد کاهش داشت. واحدهای تا پنج سال ساخت بیشترین سهم از واحدهای معامله شده را به میزان ۴۵.۷ درصد از آن خود کردند.

بیشترین قراردادهای مبایعه‌نامه به منطقه پنج تهران با سهم ۱۶.۵ درصدی از کل معاملات مربوط شد. مناطق چهار و ۲ در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال به منطقه ۲۲ (با ۷ / ۱۵ درصد) و بیشترین کاهش متوسط قیمت به منطقه یک (با ۱۳.۸ درصد) تعلق گرفت.

بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران رقم ۸۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال به منطقه سه و کمترین آن با ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشت.

این ارقام در مقایسه با ماه مشابه پارسال به ترتیب ۸.۳ درصد افزایش و ۳.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع (معادل ۲ / ۱۵ درصد) اختصاص یافت.

تحولات اجاره بهای مسکن

ایرنا نوشت: بانک مرکزی اعلام کرد، فروردین‌ماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب ۱۱.۱ و ۹.۲ درصد رشد کرد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که به طور عموم یک ساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (براساس سال پایه ۱۳۹۰=۱۰۰) ۲۸.۴ درصد است.

این گزارش که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، هر ماه توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک‌مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

همچنین، ششم فروردین ماه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۹۶ را نسبت به ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۹۵ به میزان ۹.۵ درصد اعلام کرد.

بر این اساس، تورم فروردین‌ماه در بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها نسبت به ماه پیش از آن ۰.۳ درصد افزایش یافت. تغییر سالیانه تورم این بخش نیز ۸.۹ درصد بود. /

نظر شما