شناسهٔ خبر: 40198 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

چگنی خبر داد؛

دریافت مالیات از سازندگان تاثیری بر قیمت مسکن نخواهد داشت

علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: با اجرای مصوبه دریافت مالیات از سازندگان، افزایش قیمت مسکن در شرایط فعلی بازار، ایجاد نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «علی چگنی» مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن درباره دریافت مالیات از تولیدکنندگان مسکن و تاثیری که در بازار خواهد داشت، گفت: دریافت مالیات از تولیدکنندگان مسکن به جای افزایش قیمت مسکن، بیشتر آثار افزایش هزینه ای برای سازندگان مسکن دارد.

وی با بیان اینکه دریافت مالیات از سازندگان مسکن به استناد ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم در طول ۲۰ سال گذشته تغییرات زیادی داشته است، خاطرنشان کرد: پیش از این از سازندگان مسکن در کشور معادل ۱۰ درصد ارزش اعیانی واحدهای مسکونی مالیات دریافت می‌شد.

چگنی یادآورشد: هم اکنون مقرر شده است دریافت مالیات از سازندگان مسکن بر اساس دفاتر سود و زیان شرکت‌ها و تولیدکنندگان با محاسبه هزینه‌ها و درآمدهای آنها اخذ شود و این میزان، مالیات سازندگان مسکن را در کشور افزایش می‌دهد.

مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی به ایرنا، گفت: با این حال دریافت مالیات از سازندگان مسکن همانند سایر اشخاص شده است هرچند که تا آنجا که امکان داشت سعی کردیم در آیین‌نامه، آسیب‌ها را به کمترین میزان کاهش دهیم.

وی افزود: پیش از این تولیدکنندگان و سازندگان مسکن مالیات کمتری پرداخت می کردند اما هم اکنون مالیات آنها افزایش پیدا کرده و این می تواند آثار هزینه‌ای بیشتری را برای سازندگان داشته باشد.

گفتنی است، براساس آیین‌نامه اجرایی ماده ۷۷ قانون جدید مالیات‌های مستقیم که به تصویب هیات دولت رسیده از این پس در کلیه مناطق شهری کشور، همه سازنده‌های مسکن از طیف‌های مختلف شامل سازنده‌های حقیقی یا همان شخصی‌سازها، بساز و بفروش‌ها و تعاونی‌های مسکن و همچنین سازنده‌های حقوقی یا همان شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان مکلفند برای فروش آپارتمان‌هایی که پروانه ‌ساخت آنها از ابتدای سال ۱۳۹۵ به بعد صادر شده، بین ۱۸ تا ۲۵ درصد مالیات بر ساخت و فروش موضوع ماده ۷۷ بر اساس فرمول جدید به ادارات مالیاتی پرداخت کنند.

عده‌ای معتقدند در حالی که بازار مسکن در رکود است دریافت این مالیات در افزایش قیمت مسکن در کشور تاثیرگذار خواهد بود. /

نظر شما