شناسهٔ خبر: 41540 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

جنس تقاضای مسکن رونق‌ساز

حسین عبده تبریزی حسین عبده تبریزی*: در سال‌جاری آنچه می‌تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است که به‌دنبال واحدهای مسکونی متراژ کوچک و ارزان‌قیمت است. تقاضای رونق‌ساز شامل گروه‌های خانه‌اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده می‌شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه‌های لوکس و گران‌قیمت همچنان در رکود است.

هم‌اکنون بازار واحدهای لوکس در رکود به سر می‌برد؛ اما با توجه به تقاضاهای ایجاد‌شده برای واحدهای ارزان قیمت وکوچک، بازار معاملات این واحدهای مصرفی امسال رونق می‌گیرد. وضعیت در بازار واحدهای گران قیمت و لوکس مسکونی و همچنین واحدهای تجاری به گونه‌ای است که فعلا ایجادرونق در این بازارها انتظار نمی‌رود.

در حال حاضر بازار مسکن از ناحیه تقاضای خانه‌اولی‌ها، ساکنان بافت‌های‌فرسوده و سایر خانوارهای بدمسکن قابلیت رسیدن به رونق دارد. لازم است نگاه کلی به بازار مسکن به جزئی‌نگری با معیار دو دسته آپارتمان‌های «لوکس» و «کوچک‌متراژ مصرفی» تغییر کند تا امکان تحلیل دقیق از شرایط بازار و همچنین نوع رونق قابل تحقق در بازار مسکن فراهم شود. همچنین، در مقطع زمانی فعلی امکان رونق در کل بازار مسکن وجود ندارد، بلکه رونق صرفا از ناحیه معاملات مصرفی واحدهای کوچک‌متراژ و میان‌متراژ از سوی خانه‌اولی‌ها، ساکنان بافت‌های فرسوده و سایر خانوارهای بدمسکن وجود دارد.

با توجه به کاهش آهنگ رشد جمعیت و مهاجرت در تهران،انتظار رونق از جنس ایجاد تقاضای هجومی در بازار مسکن در نتیجه این دو عامل منتفی است و جنس رونق قابل تحقق در بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی از نوع خرید واحدهای مصرفی است. مطابق با نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، جمعیت تهران با ۵ درصد رشد از ۸ میلیون و ۲۹۳ هزار نفر در سال ۹۰ به ۸ میلیون و۷۳۷ هزار نفر در سال ۹۵ نفر رسیده است. این درحالی است که نرخ رشد جمعیت در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۵ که جمعیت تهران ۷ میلیون و ۸۰۳ هزار نفر بوده، ۶ درصد بوده است که نشان‌دهنده کاهش یک واحد درصدی نرخ رشد جمعیت در پایتخت است.

همچنین از هر چهار طلاق یک تقاضای جدید در بازار مسکن ایجاد می شود و سالانه نزدیک به ۶۵۰ هزار ازدواج در سطح کشور انجام می‌شود که این رقم نیز رو به کاهش است. همچنین ضرورت توسعه بازار تسهیلات رهنی در قالب وام‌های بلندمدت برای خرید مسکن به‌منظور افزایش قدرت خرید خانوارهایی که قصد خرید مسکن دارند اما به دلیل ضعف بنیه مالی نمی‌توانند اقدام به خرید کنند،موردنیاز است.

*مشاور وزیر راه و شهرسازی- اقتصاددان و صاحب‌نظر حوزه مسکن

نظر شما