شناسهٔ خبر: 49422 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

سیف خبر داد:

کاهش سود تسهیلات بازسازی از ۸ به ۶ درصد / پیش‌بینی اعتبار بیش از ۶۸۰۰ میلیارد تومانی برای بازسازی بافت فرسوده در سال ۹۷

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ درصد رشد نشان می‌دهد و برای بازسازی بافت فرسوده بیش از ۶۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۷ پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ولی الله سیف در مراسم نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد: براساس آمار‌های بانک مرکزی بخش مسکن به ویژه در ماه‌های اخیر تحرک ویژه‌ای داشته است و این علائم مثبت را به اقتصاد نشان می‌دهد و می‌بینیم که در آمار‌های رشد اقتصادی بخش مسکن وضعیت خیلی بهتری پیدا می‌کند.

وی گفت: نظام بانکی کشور باوجود محدودیت‌هایی که دارد برای اثربخشی بیشتر در تحقق رشد اقتصادی تلاش می‌کند منابع محدود تسهیلاتی خود را هدف دار به سمت فعالیت‌هایی که می‌تواند آثار مثبت اقتصادی بیشتر داشته باشد و بخش مسکن که یکی از آن بخش‌ها است مخصوصا طرح‌های که امروز آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی ارائه کرد هدایت کند.

سیف با اشاره به اینکه نظام بانکی هم می‌تواند منشاء تحولات جدید باشد، افزود: موضوع دیگر نوع نگاهی است که برای حمایت از این فعالیت‌ها مطرح است اینکه ما دو شیوه را می‌توانیم مورد توجه قرار دهیم یکی تامین یارانه نرخ سود و دیگری تامین منابع برای نظام بانکی که بتواند به کاهش نرخ سود و نیز افزایش منابع نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات به این بخش کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش بینی شده برای سال ۹۷ و در اولین اقدام ۱۰۰ هزار واحد مسکونی مورد توجه قرارگیرد که تا سال ۱۴۰۰ برای این بخش ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود و می‌تواند آثار مثبتی هم داشته باشد که ایجاد ۲۴۰ هزار شغل جدید، شتاب بخشیدن به رونق بخش مسکن و نیز افزایش ۳۵ درصدی فضای عمومی شهری از جمله آن‌ها است.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در سال ۹۷ پیش بینی شده است افزود: اولویت دولت در اجرای این طرح کمک به تامین اعتبار سرانه هاست و لذا ۲۵۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار از محل وجوه اداره شده در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد و منابع نظام بانکی هم به میزان ۲۵۰۰ میلیارد تومان تزریق خواهد شد ضمن اینکه منابعی هم برای ودیعه مسکن در دوره ساخت در نظر گرفته شده تا آندسته از ساکنان بافت‌های فرسوده که واحد‌های آن‌ها در دوره ساخت در اختیار طرح نوسازی قرار می‌گیرد بتوانند در دوره ساخت سکونتگاه مناسبی پیدا کنند.

سیف گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد متوسط آورده کشوری مالک در بافت‌های فرسوده ۸۰ متر مربع زمین به ارزش تقریبی ۱۴۰ میلیون تومان است که متوسط تسهیلات بانکی به آن‌ها ۴۰ میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد است که با احتساب تزریق منابع صندوق و وجوه اداره شده که صفر درصد است این نرخ به ۹ درصد کاهش می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای دریافت کنندگان این تسهیلات دوره بازپرداخت ۱۲ ماهه در نظر گرفته شده است و پیش بینی شده در پایان طرح به ازای ۸۰ متر زمین بطور متوسط ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی خالص به مشارکت کننده تحویل داده شود که پیش بینی می‌شود ارزش تقریبی آن حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد که اقدام مثبتی است.

وی گفت: متوسط آورده مالک در شهر تهران حدود ۱۰۹ متر مربع به ارزش تقریبی ۳۲۵ میلیون تومان است که متوسط تسهیلات پرداختی نظام بانکی به این واحد‌ها ۵۰ میلیون تومان است.

سیف نرخ تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده را ۸ درصد و خارج از بافت را ۹.۵ درصد اعلام کرد که در این زمان رئیس جمهور بیان کرد: اگر نرخ تسهیلات در بافت فرسوده که ۸ درصد برای کسانی که سپرده گذاری می‌کنند به ۶ درصد کاهش دهیم، این می‌تواند مشوق خوبی برای جوانان بوده و بارسنگینی از دوش آن‌ها بردارد که به نظرم می‌توانیم به این شیوه عمل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی باتاکید بر اینکه سعی می‌کنیم نظر شما را در نرخ تسهیلات تامین کنیم افزود: پیش بینی می‌کنیم کسانی که زمین خود را در بافت فرسوده به ساخت مسکن جدید اختصاص می‌دهند در مقابل ۱۰۹ متر مربع زمین یک واحد مسکونی ۱۵۰ متر مربعی یا ۲ واحد ۷۵ متری دریافت کنند که ارزش تقریبی آن ۳۷۵ میلیون تومان خواهد بود.

وی با اشاره به انجام مقدمات کار گفت: نظام بانکی برای این مدل ساختار مناسب خودش را دارد و در دوره ساخت براساس دستورالعمل‌های بانکداری بدون ربا عقد مشارکت مدنی برای ساخت این واحد‌ها منعقد می‌شود که متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح بانک‌ها تامین مالی می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: البته "توسعه گر" به بانک‌ها مراجعه و تسهیلات را طبق ضوابط دریافت می‌کند و بعد از تکمیل افرادی که صاحب زمین‌ها بودند بدون هیچگونه پرداختی می‌توانند در این مسکن‌ها مستقر شوند و کسانیکه قصد خرید از واحد‌های مسکونی متعلق به "توسعه" گر دارند می‌توانند از تسهیلات ترجیحی نظام بانکی استفاده کنند.

نظر شما