شناسهٔ خبر: 56435 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بانک مرکزی:

معاملات مسکن پایتخت در چهار ماه ۱.۷ درصد رشد کرد

ساختمان‌سازي بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که حجم معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در چهار ماه نخست امسال ۵۲ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی بود که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱.۷ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی با توجه به آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه امسال را تهیه و منتشر کرد.

بر پایه این گزارش، در تیرماه امسال شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد رسید که نسبت به خردادماه و همچنین تیرماه پارسال به ترتیب ۹.۲ و هفت درصد کاهش را رقم زد.

خردادماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال بود که نسبت به ماه پیش از آن ۷.۱ درصد افزایش یافت.

بررسی توزیع شمار واحدهای مسکونی معامله شده در تیرماه به تفکیک عمر بنا نشان می دهد از مجموع ۱۳ هزار و ۵۱۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۳.۸ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.

این میزان در مقایسه با تیرماه پارسال ۲.۴ درصد کاهش یافت و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شد.

وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام کرد بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی به ارزش چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار وجود دارد.

همچنین مالکان ۲ میلیون واحد مسکونی بیش از یک خانه دارند.

بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خانه غیراقتصادی در ایران وجود دارد؛ در حالی که بیش از ۱۹ میلیون نفر با عنوان «بدمسکن» در کشور زندگی می کنند که شامل ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین و هشت میلیون نفر ساکنان بافت فرسوده می شود.

نظر شما