شناسهٔ خبر: 60637 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

اسلامی خبر داد:

ضرورت انجام تولید مسکن توسط تشکل‌های دارای صلاحيت/ پیش‌بینی جایگزینی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در۲۷۰ محله

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت: باید مطمئن باشیم که تولید مسکن توسط تشکل های واجد شرایط و دارای صلاحیت انجام می شود و مردم باید بتوانند اطمینان حاصل کنند که مراجعی معتبر مسکن شان را تامین می کنند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از ايرنا «محمد اسلامی» امروز (چهارشنبه) در خاتمه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: این برنامه جدی ماست و در هفته های آینده ساز وکار آن را ابلاغ خواهیم کرد.

وی گفت: برپایه قانون، وظیفه تامین مسکن مردم بویژه اقشار کم درآمد را بر عهده داریم و وظیفه قانونی ماست تا شرایط ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن را فراهم کنیم.

به گفته این مقام مسئول، براساس برنامه ای که به مجلس تقدیم شده، ساز وکار تولید مسکن را توسط مردم و بخش خصوصی فراهم کردیم، به گونه ای که تولید مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط تبدیل به یک جریان دائمی شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: موانع پروژه های نیمه تمام اعم از مسکن مهر، مسکن اجتماعی و غیره را برطرف می کنیم تا کار به سرانجام برسد.

وی در خصوص مسکن مهر اظهار داشت: باید مردم و متقاضیان نیز کمک و همراهی کنند تا با هماهنگی دستگاه های مرتبط بویژه دستگاه های تامین کننده زیرساخت های آب، برق، گاز و غیره بتوان به پروژه ها سرعت داد.

اسلامی بیان داشت: مسکن مهر، پروژه ای مردمی است که عده زیادی در آن ثبت نام کرده اند، اما شرایط قراردادی، فنی، حقوقی و جانمایی های صورت گرفته در آنها با دقت انجام نشد.

وی تاکید کرد: مهم این است که با رایزنی با دستگاه های مختلف برای تامین زیرساخت ها، مشکل را برطرف کنیم و در این راستا مردم نیز باید کمک کنند.

بافت های فرسوده

این مقام مسئول در ادامه درخصوص بافت های فرسوده یادآور شد: یک بخش شامل بافت های فرسوده تاریخی است که ارزشمند بوده و باید احیا شوند تا ارزش افزوده به خود گرفته و در مدار خدمت به مردم قرار بگیرند.

وی گفت: بخش دیگری از بافت های فرسوده هم باید جایگزین شوند و بر اساس تفاهم نامه «عباس آخوندی» وزیر پیشین راه و شهرسازی با سازمان برنامه و بودجه، امسال جایگزینی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در۲۷۰ محله پیش بینی شده است.

اسلامی خاطرنشان کرد: در این زمینه سیاست و برنامه اصلی، سرعت بخشیدن به طرح ها به صورت شهرستان محور و محله محور است، به طوری که در هر محله بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد مسکونی جایگزین شود.

خدمات رسانی به زائران اربعین

وزیر راه و شهرسازی با تقدیر از دولت و دستگاه های اجرایی که عاشقانه در خدمات رسانی به زائران اربعین همکاری کردند، افزود: ستاد اربعین، ستاد عشاق الحسین(ع) است، اقدام های خوبی انجام شده اما باید بدانیم در مورد چه حد و حدود کاری داریم صحبت می کنیم.

وی یادآوری کرد: بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در چند روز گذشته به عراق سفر کردند و کنترل عبور و مرور، پشتیبانی و پوشش خدمات رسانی به آنها کاری بزرگ است.

اسلامی خاطرنشان کرد: در این زمینه، تکمیل جاده ها، پایانه ها و گسترش فضاهایی که بهتر بتوانند به زائران خدمات بدهد را در دستور کار داریم.

وی بیان داشت: در سال های گذشته، بطور طبیعی وقتی موکب داران در شهر مهران موکب برپا می کردند، کسب و کار و زندگی مردم را به نوعی تحت تاثیر قرار می داد، اما امسال ستاد اربعین با هدایت موکب ها به حاشیه شهر اجازه نداد که زندگی مردم شهر مختل شود.

«این موضوع، رضایت مردم مهران و همچنین زوار اربعین که به عبور و مرور از این شهر پرداختند را تامین کرد.»

این عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: تا حرکتی آغاز نشود، ضعف ها نیز مشخص نمی شوند؛ در این پیوند، ستاد اربعین توجه دائمی به مشکلات دارد تا مراسم اربعین سال آینده را بهتر و باشکوه تر برگزار کنیم.

تامین ارز ایرلاین ها

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص تامین ارز ایرلاین ها، خاطرنشان کرد: پیش از آمدن من به دولت، ایرلاین ها جلسه ای با معاون اول رییس جمهوری داشتند که دستوراتی از سوی جهانگیری صادر و همچنین جلسه ای با بانک مرکزی ترتیب داده شد و اکنون کارشان در دست بررسی است./

نظر شما