شناسهٔ خبر: 65123 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک‌مسکن خبر داد

تکمیل پرونده تسهیلات‌دهی به زلزله‌زدگان کرمانشاه/انعقاد قرارداد با ۱۰۰ درصد پرونده‌های معرفی شده از سوی بنیاد مسکن

دومين سفر وزير راه و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده استان كرمانشاه رئیس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک‌مسکن با اعلام این مطلب که پرونده تسهیلات‌دهی به زلزله‌زدگان کرمانشاه تکمیل شده است، گفت: مطابق با معرفی ارجاع شده از سوی بنیاد مسکن به شعب بانک‌مسکن، تاکنون قرارداد ۱۰۰ درصد پرونده‌های معرفی شده منعقد شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نداکسری کرمانشاهی رییس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک‌مسکن به اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این بانک برای ساماندهی زلزله‌زدگان استان کرمانشاه طی یک سال گذشته، عنوان کرد: طی بازه زمانی یکسال گذشته مجموع تعهدات پیش‌بینی برای بانک‌مسکن جهت پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان استان کرمانشاه انجام شده است. در این راستا نیز مجموعا ۵۹ هزار و ۲۵۴ واحد مسکونی جهت اخذ تسهیلات به شعب بانک‌مسکن معرفی شده‌اند که از این تعداد تاکنون به ۵۹ هزار و ۲۷۱ واحد مسکونی نیز تسهیلات پرداخت شده است.

به گفته وی مابه‌التفاوت میان تعداد پرونده‌های معرفی شده و پرونده‌هایی که روند اخذ تسهیلات آنها به اتمام رسیده به پرونده‌هایی مربوط می‌شود که مالکان آن در اثر حادثه زلزله فوت شده و پروسه انحصار وراثت آنها به اتمام نرسیده است.

وی با بیان اینکه مرجع معرفی پرونده‌های واحدهای مسکونی تخریب‌شده یا خسارت دیده مربوط به زلزله استان کرمانشاه به طور انحصاری در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دارد، گفت: مطابق با معرفی ارجاع شده از سوی بنیاد مسکن به شعب بانک مسکن، تاکنون قرارداد ۱۰۰ درصد پرونده‌های معرفی شده منعقد شده است.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک‌مسکن در عین حال به بخشی از پرونده‌های معرفی شده به شعب بانک اشاره کرد که روند پرداخت تسهیلات به آنها به پایان رسیده اما به دلیل پس‌لرزه‌های رخداده پس از زلزله بزرگ سال گذشته مجددا دچار آسیب یا تخریب شده‌اند. از این رو بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با منابع درونی خود اقدام به بازسازی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده کرده است.

کرمانشاهی با تقدیر از همراهی و اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازسازی واحدهای مسکونی استان کرمانشاه، تصریح کرد: در جریان بازدید بیش از ۳۳ هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده در استان کرمانشاه مشاهده شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای ساماندهی عملیات بازسازی واحدهای مسکونی در همکاری دوطرفه با خیرین، علاوه بر بازسازی واحدها اقدام به تامین برخی لوازم اولیه زندگی در واحدهای مسکونی تعمیر شده کرده است.

وی ادامه داد: بخش مهمی از عملیات بازسازی واحدهای آسیب دیده در استان کرمانشاه انجام شده اما به دلیل ترس، بخش زیادی از آسیب‌دیدگان حاضر به استقرار در واحدهای مسکونی بازسازی شده نیستند و همچنان در کانکس‌های تهیه شده مستقر هستند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، وی به روند بازپرداخت تسهیلات پرداخت شده به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون هیچ‌یک از مشترهای شعب بانک مسکن که از تسهیلات بانک استفاده کرده‌اند حاضر به گرفتن کارت قسط تسهیلات نیستند و خواستار امهال دو ساله تسهیلات اخذ شده هستند.

نظر شما