شناسهٔ خبر: 67382 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان در جمع هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان قم:

نظام‌مهندسی ساختمان در ایجاد کار و اشتغال، نقش‌آفرینی می‌کند/ در حوزه ساخت و ساز نیازمند باز نواندیشی هستیم/ تاکید بر بهره‌مندی از توان داخلی در ساخت و سازها

مازیار حسینی مازیار حسینی با اعلام اینکه نظام مهندسی ساختمان در ایجاد کار و اشتغال به جای قرار گرفتن در حاشیه وارد متن شود و نقش آفرینی کند، گفت: نیازمند یک نوع باز نو اندیشی هستیم که این باز نو اندیشی باید در محملی تحت‌عنوان نظام ملی ساخت و ساز خود را نشان دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مازیار حسینی معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که از روز گذشته به منظور بازدید از پروژه‌های شهر قم  و جلسه با هیات مدیره نظام مهندسی استان قم و همچنین کاشان به استان های قم و اصفهان سفر کرده است در جلسه دیدار با هیات مدیره سازمان نظام مهندسی قم، بر اینکه شورای مرکزی سازمان های نظام مهندسی ساختمان باید عصاره نظام مهندسی کشور باشند تاکید کرد.

حسینی در جلسه فوق با تاکید بر اینکه تمامی نظرات شنیده می‌شود، گفت: اعظای نظام مهندسی ساختمان‌ها به عنوان موتور محرک، خلاق و توسعه‌گر باید نقش‌آفرینی‌های خود را داشته باشند و تصمیماتی که در نظام مهندسی‌ها اخذ می‌شود با جمع‌آوری تمامی نظرات اعضا اعم از پیشکسوتان و جوانان انجام خواهد شد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه جوان‌گرایی در وزارتخانه جزو سیاست‌های کلی است که دنبال می‌شود، اعلام کرد: در مقررات ملی ساختمان، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و دیگر ارکان، جوان‌گرایی و بهره‌مندی از خلاقیت و تولید فکر نیروی جوان مدنظر است که البته در این راه، همراهی پیشکسوتان به عنوان مشاور نیز جزو اولویت‌هایی است که دنبال می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در وزارتخانه راه و شهرسازی بیشتر انتصاب‌ها، مربوط به دهه پنجاه است و البته دهه شصتی نیز وجود دارد که موید مشی و سیاست وزارتخانه در استفاده از نیروهای جوان و خلاق است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، پیشکسوتان را مشاوران امین وزارتخانه راه و شهرسازی برشمرد و افزود: استفاده از نیروهای جوان و خلاق نیز در سازمان های نظام مهندسی ساختمان، جزو اولویت‌ها باشد و در انتخابات پیش رو این مهم مدنظر قرار بگیرد.

نظام مهندسی ساختمان در متن قرار بگیرد و نقش‌آفرینی کند

حسینی با تاکید بر اینکه نظام مهندسی تشکلی است که باید جایگاه واقعی خود را بیابد و از مسائل سطح پایین و کم اهمیت دوری کند، تصریح کرد: نظام مهندسی ساختمان در متن قضایا قرار بگیرد و نقش آفرینی کند.

وی همچنین یادآور شد: کشور در حال حاضر در شرایط دشواری قرار دارد. به همین دلیل همه باید بپذیریم که سرباز این نظام و کشور هستیم و باید در یک جبهه بجنگیم که همان جنگ اقتصادی و نبرد با تروریست اقتصادی است که علیه، نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم و حاکمیت، تحریم‌های دشواری را تحمیل کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برعکس تصور استکبار جهانی، هرچقدر مشکلات بیشتر شود، انسجام و اتحاد درونی ملت ایران بیشتر می شود. زیرا ملت ایران، اهل تحمل زور نیست. شاهد این مدعا نیز حمله مغول به کشور است که ایران در همان زمان توانست آن حمله را تبدیل به فرصت کند. حمله مغول منجر به خلق آثاری در معماری و تمدن کشور شد که آن را به یکی از دوران به یادماندنی تبدیل کرد.

تهاجم را به فرصت تبدیل می‌کنیم

حسینی تصریح کرد: ملت ایران با صبوری و پشتکار، تهاجم را به فرصت تبدیل می‌کند. مطمئن هستیم که مردم ایران با همدلی، همسویی و تحمل سختی‌ها، از این مرحله عبور خواهد کرد.

وی درعین حال یادآور شد: در شرایط تحریم‌های ظالمانه، تنها حوزه‌ای که می‌تواند پرچم کار و اشتغال را بالا نگه دارد، حوزه ساختمان است. در این حوزه فعالانه‌تر وارد عمل شویم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز رسالت جامعه مهندسی در یک نقطه حساس خود قرار دارد و همه باید تلاش کنیم تا بدون ضعف، پرچم کار و اشتغال را بالا نگه داریم.

به گفته وی، خوشبختانه برای حوزه ساختمان نیازی به خارج از کشور وجود ندارد. زیرا بر اساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت فولاد را می توان ۲و نیم برابر افزایش داد. همچنین در حوزه سیمان نیز نیاز کشور با تولید داخلی برطرف می شود.

حسینی افزود: در سیاست‌های زمین نیز به تمامی استان‌ها و همچنین سازمان ملی زمین و مسکن ابلاغ شده است تا در مناطق مستعد ساخت و ساز که کارهای کارشناسی نیز در حوزه های مرتبط با ساخت و ساز را پشت سر گذاشته اند، زمین تخصیص یابد.

وی احداث ساختمان‌های ویلایی و نه بلندمرتبه را سیاست کلی وزارتخانه راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه از نظر زمین، مشکلی در کشور وجود ندارد، سیاست احداث ساختمان‌های کوتاه در دستور کار است. زیرا تبعات ساخت و ساز آنها از نظر طبیعی کمتر است و در عین حال نیاز کشور را به خارج کمتر می‌کند.  

حسینی خاطرنشان کرد: از ظرفیت‌های موجود داخلی استفاده بهره ببریم و به جای، دنبال کردن افتراق به نقاط اشتراک بپردازیم و با اولویت بندی و صبر، مشکلات را حل کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: بنده به تبعیت از سیاست‌های وزارتخانه راه و شهرسازی از نظرات تمامی افرادی که پرچم جمهوری اسلامی ایران را قبول داشته باشند و تابع ولایت فقیه باشند، در جایگاه حقوقی که هم اکنون دارم، استفاده خواهم کرد.

دیدار با نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در دستور کار

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود به تداوم سفرهای استانی خود و دیدار با هیات‌مدیره‌ها و اعضای نظام مهندسی ساختمان در استان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در اصلاحاتی که در بازگشت به قانون نظام‌مهندسی ساختمان و به ویژه در بخشنامه‌های اجرایی نظام مهندسی ساختمان شکل گرفت، تاکید بر این داریم که مصادره به منعت شخصی نشود.

حسینی خاطرنشان کرد: در اخذ تصمیم ها در حوزه نظام مهندسی ساختمان ودیگر حوزه ها به دنبال خرد جمعی هستیم و گواه این مدعا نیز اینکه، ظرفیت های قانونی شورای توسعه نظام مهندسی را احیا کردیم.

وی با تاکید بر اینکه قانون در تمامی موارد و اخذ تصمیم‌ها، ملاک‌عمل قرار می‌گیرد، گفت: در حوزه مسکن به اندازه کافی و لازم قانون وجود دارد. به عنوان نمونه در قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن در ماده یک، تدوین  نظامات و مقررات ملی ساخت و ساز آمده است.  

حسینی افزود: به نظر می‌رسد نیازمند یک نوع باز نو اندیشی هستیم که این باز نو اندیشی باید در محملی تحت‌عنوان نظام ملی ساخت و ساز خود را نشان دهد. قطعا یک شبه این باز نو اندیشی انجام نمی‌شود. به همین دلیل از هم اکنون آماده شویم تا نسبت به آنچه  که باید باشیم، گام های اساسی برداریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ساختمان حق عمومی جامعه است و باید نسبت به این حق مهم مسئولیت پذیرفته و نسبت به آن بی تفاوت نبود، گفت: مقررات ملی ساختمان باید ضوابط و مقرراتی باشند که در اقصانقاط کشور قابلیت اجرا داشته باشد و اقتضائات اقتصادی و اجتماعی ساختمان های معمولی را نیز پاسخ دهند.

حسینی با اعلام اینکه آیین‌نامه ۲۸۰۰ باید قابل فهم باشد، گفت: به دستور مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی که سابقه ۳۰ ساله در فعالیت های اجرایی دارند، همچنین تحصیلات مهندسی در رشته عمران نیز داشته اند، باید مقررات و آیین‌نامه‌های ساخت و ساز تجدیدنظر شوند. البته این تجدید نظر به معنای بازگشت نیست بلکه به نوع نگاه و سیاستگذاری مربوط است.

وی در عین حال افزود: به اندازه کافی و وافی قانون در حوزه ساخت و ساز وجود دارد در این مورد باید به دنبال دستورالعمل باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در بخشی از صحبت های خود با اشاره به اینکه باید اختیارات با حفظ مسئولیت ها تفویض شوند، گفت: مخالف تمرکزگرایی هستیم و هرچقدر که لازم باشد اختیارات را به استان ها با حفظ مسئولیت ها تفویض خواهیم کرد.

حسینی همچنین بحث انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان را موضوع مهمی برشمرد و گفت: هیات مدیره ها که از آنها شورای مرکزی سازمان های نظام مهندسی ساختمان انتخاب می شود عصاره نظام مهندسی هستند. توصیه ام این است که در انتخابات پیش رو به دنبال انتخاب افراد اصلح باشیم. به دنبال انتخاب افرادی باشیم که جامعه مهندسی و جنس مهندسی را می‌شناسند و به دنبال سیاسی کاری نیستند.

وی خاطرنشان کرد: سیاست در جایگاه های تخصصی، سمی مهلک است. این مورد نه فقط در نظام مهندسی که در وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر و نظایر آن مصداق دارد. بنابراین در انتخابات پیش رو به این مهم توجه بیشتری نشان دهیم.