شناسهٔ خبر: 70200 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بانک مرکزی اعلام کرد؛

افزایش ۱۰۴ درصدی قیمت خرید و فروش مسکن در پایتخت/ اجاره بهای مسکن در تهران ۲۳ درصد افزایش یافت/کاهش ۶۰ درصدی معاملات مسکن در خرداد ۹۸ نسبت به سال قبل

شهر تهران بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران را در خردادماه امسال (۱۳۹۸) منتشر کرد که این گزارش نشان دهنده کاهش حدود ۶۰ درصدی معاملات خرید و فروش مسکن در خرداد ۹۸ نسبت به خرداد۹۷ است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران را در خردادماه امسال (۱۳۹۸) منتشر کرد.

بر اساس گزارش منتشر شده بانک مرکزی، خردادماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین درخردادماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران بالای ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۹ و ۱۰۴.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  

این گزارش حاکی است که از مجموع ۵۹۸۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹.۷ درصدی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند و در عین حال، بیشترین تعداد معاملات در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران متعلق به منطقه ۵ شهری تهران با ۱۵ درصد بوده است.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در خصوص اجاره بهای مسکن نیز حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن اجاره ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری در خردادماه امسال به ترتیب ۲۳ و ۲۰.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

گزارش کامل بانک مرکزی را اینجا بخوانید