شناسهٔ خبر: 75732 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

از ۱۳ تا ۱۶ آذرماه انجام می‌شود

ثبت‌نام مسکن اقدام ملی در ۶۰ شهر ۵ استان

پرند جزئیات ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در پنج استان پایانی فاز نخست؛ همدان، یزد، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان و کرمانشاه که شامل ۶۰ شهر می‌شود، اعلام شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان طرحی پیشنهادی از سوی دولت دوازدهم با تاکید بر نقش دولت در تسهیل‌گری برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه در فاز نخست خود بعد از بررسی‌های انجام شده در خصوص زمین و سایر موارد به مرحله ثبت‌نام رسید.

بنا بر وعده های وزارت راه و شهرسازی، ثبت نام فاز اول طرح فوق به صورت پایلوت در استان کرمان انجام شد و پس از آن در اقدامی سراسری ثبت نام از ۲۱ آبان تا ۲۳ آبان ۹۸ با ثبت‌نام از متقاضیان در پنج استانِ سیستان و بلوچستان، قم، خراسان جنوبی و خراسان شمالی کار خود را آغاز کرد. ثبت نام در استان‌های بعدی نیز که شامل استان‌های کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان بودند از تاریخ ۲۵ آبان آغاز شده و به مدت سه روز ادامه یافت. اما بعد از آن به دلیل اختلالاتی که در شبکه اینترنت ایجاد شد، انجام ثبت نام به تعویق افتاد.

بر اساس آخرین آمار و اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، با راه‌اندازی مجدد اینترنت ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن بار دیگر از سرگرفته خواهد شد و ساکنان استان‌های باقیمانده فازنخست این طرح، یعنی پنج استانِ همدان، یزد، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان و کرمانشاه می‌توانند طی سه روز ثبت‌نام  انجام دهند.

دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرده است که ثبت نام برای پنج استان نامبرده از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۱۳ آذر آغاز و تا ساعت ۲۴، شانزدهم آذرماه ادامه خواهد یافت.

این گزارش می‌افزاید، ثبت نام در استان همدان برای ۱۰ شهرستانِ همدان، ملایر، نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، بهار، جورقان، کبودرآهنگ، گیان و سرکان انجام می شود. در استان یزد نیز در ۱۸ شهرستان استان از جمله یزد، میبد، اردکان، بافق، مهریز، احمدآباد، ابرکوه، تفت، نیر، شاهدیه، زارچ، ندوشن، مهردشت، خضرآباد، اشکذر، هرات، مروست و بهاباد، ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن بنا بر ساعت و تاریخ اعلام شده انجام خواهد شد.

ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در استان چهارمحال‌و‌بختیاری نیز در ۱۵ شهرستان استان که شاملِ شهرکرد، بروجن، فرخ‌شهر، فارسان، لردگان، نقنه، بلداچی، هفشجان، کیان، سورشجان، باباحیدر، جونقان، اردل، سامان و بن انجام می‌شود. در استان خوزستان نیز شهرستان‌های اهواز، ایذه، دزفول، بندرماهشهر، اندیمشک، بهبهان، شوشتر، شوش، سوسنگرد، حمزه، سالند، شهرامام، میانرود، شرافت، شاوور و آغاجاری جزو ۱۵ شهر خوزستان در برنامه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن قرار دارند.

در عین‌حال در استان کرمانشاه نیز ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در شهرهایِ کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، کنگاور، سنقر، جوانرود، صحنه، قصرشیرین، گیلانغرب، تازه‌آباد، پاوه و روانسر طی ۳ روز از روزهای ۱۳ تا ۱۶ آذرماه انجام می‌شود.

گفتنی است، طرح اقدام ملی مسکن طرحی است که در آن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طی امسال و سال آتی احداث می شود که از این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده شهرها و توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و توسط شرکت عمران شهرهای جدید احداث خواهد شد.