شناسهٔ خبر: 77742 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

آخرین وضعیت خرید، فروش و اجاره واحدهای مسکونی در دی ۹۸ بررسی شد

رشد ۱۲ درصدی معاملات پایتخت/ منطقه ۵ تهران پیشتاز ثبت معاملات تهران

انبوه سازی، چهره دیگری از کلانشهر تهران آمار منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد که روند معاملات مسکن در شهر تهران در دی‌ماه نسبت به ماه گذشته رشد ۱۲ درصدی داشته، این در حالی است که قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران در ماه دی و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب افزایش ۳ و ۴۲ درصدی یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دفتر اقتصاد مسکن در گزارشی روند بازار معاملات مسکن را در دیماه سالجاری اعلام کرد.

این گزارش حاکی است که در ۱۰ ماهه نخست سالجاری تعداد ۶۱ هزار و ۱۰۹ مبایعه نامه ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ واحد بود، کاهش بیش از ۴۳ درصدی در تعداد معاملات رخ داده است. همچنین، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ۱۰ ماهه سالجاری حدود ۱۳ میلیون معامله شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل که رقم هفت میلیون و ۷۸۲ هزارتومان بود افزایش ۶۶.۹ درصدی یافته است.  

این گزارش حاکی است که در دی‌ماه سال جاری ۱۰۸۶۲ مبایعه‌نامه ثبت شده که نسبت به ماه گذشته ۱۲.۴ درصد رشد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۸.۲ درصد رشد داشته است. همچنین، ارزش ریالی مبایعات ۱۱۹.۲ هزار میلیاردریال تخمین زده شده که ارزش ریالی نسبت به ماه گذشته ۱۴.۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱۱.۳ درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان برآورده شده که در مقایسه با ماه گذشته که متوسط قیمت خرید و فروش هر واحد مسکونی ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان بوده، شاهد افزایش ۳ درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۴۲ درصدی در قیمت واحدهای مسکونی معامله شده هستیم. در عین‌حال، علاوه بر افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی، تعداد مبایعات ثبت شده نیز رشد به تعداد ۱۹۷ مبایعه نامه نسبت به ماه قبل داشته است.

منطقه ۵ تهران پیشتاز ثبت معاملات پایتخت

بر اساس آمار ارایه شده، بیشترین تعداد معاملات در منطقه پنج شهر تهران رخ داده که علاوه بر رشد نسبت به ماه گذشته تعداد مبایعات ثبت شده در دی ۹۸، یک‌هزار و ۶۶۱ مبایعه نامه بود و هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه پنج با متوسط ۱۶ میلیون و ۴۳۹ هزار تومان معامله شد. کمترین معاملات ثبت شده در دی‌ماه نیز به منطقه ۱۹ تهران با ۷۲ مبایعه نامه اختصاص یافت که در عین حال هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه با متوسط قیمت هشت میلیون تومان، معامله شد.

قطب بیشترین و کمترین قیمت معامله شده در منطقه ۱ و ۲۰ تهران

بیشترین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز به روال ماه‌های گذشته به منطقه یک تهران اختصاص داشت که در این منطقه متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در حدو ۳۰ میلیون و ۲۱۸ هزار تومان خرید و فروش شد. منطقه ۳ تهران نیز با ۲۴ میلیون و ۹۶۷ هزار تومان رتبه دوم افزایش قیمتی را به خود اختصاص داد. همچنین کمترین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران مربوط به منطقه ۲۰ شهر تهران با هفت میلیون و ۱۸۲ هزار تومان و بعد از آن منطقه ۱۷ با هفت میلیون و ۱۹۰ هزار تومان اختصاص یافت.

همچنین بازار اجاره بها در مناطق ۲۲ گانه تهران نیز حاکی از افزایش قیمت ها و همچنین تعداد اجاره‌بها دارد. بر اساس گزارش ارایه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در د‌ی‌ماه سال جاری ۹۴۴۹ تعداد اجاره‌نامه به ثبت رسید که این رقم نسبت به ماه قبل که تعداد اجاره ۹۱۷۰ بوده است افزایش را نشان می‌دهد.