شناسهٔ خبر: 77790 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

آمار منتشر شده از سوی بانک مسکن نشان می‌دهد

پرداخت ۱۹۱ میلیاردتومان تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز یکم برای ساخت مسکن/بهره‌برداری سازندگان مسکن از تسهیلات مسکن یکم

بانک مسکن بانک مسکن اعلام کرد: جمع ریالی اصل و سود تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم در دوره زمانی ۹ ماهه اول امسال برای ساخت مسکن ۱۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آمارهای مربوط به دوره زمانی ۹ ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد تمام تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم صرف خرید مسکن نشده است بلکه بخشی از آن از سوی سازنده‌های مسکن و متقاضیان ساخت واحدهای مسکونی دریافت شده است. این آمار بیانگر آن است که در کنار خانه‌اولی‌ها، سازندگان و تولیدکنندگان مسکن هم با تسهیلات صندوق یکم ارتباط برقرار کردند و از این تسهیلات برای عرضه مسکن مختص خانه اولی ها بهره بردند.

به این ترتیب، صندوق پس‌انداز مسکن یکم نه تنها در پرداخت تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط خرید مسکن فعال است و اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کند بلکه منابع و تسهیلات این صندوق در جهت ساخت و ساز واحدهای مسکونی نیز از سوی متقاضیان به کار گرفته می‌شود.

به این ترتیب در ۹ ماهه اول سال جاری از میان تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم تعداد ۲ هزار و ۱۱۸ فقره تسهیلات به بخش ساخت مسکن اختصاص یافته است. به این معنا که در دوره ۹ ماهه منتهی به پایان آذرماه سال جاری معادل ۲ هزار و ۱۱۸ واحد مسکونی با پوشش تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ساخته شده است.

حجم ریالی اصل و سود تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم در دوره زمانی اشاره شده-۹ ماهه اول سال ۹۸-برای ساخت مسکن نیز رقمی معادل حدود ۱۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

در ۹ ماهه اول سال جاری مجموعا بیش از ۹۷ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن در قالب تسهیلات مشارکت مدنی از سوی بانک مسکن به سازنده‌ها و متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.حجم ریالی اصل و سود این تسهیلات نیز بر اساس آمارهای اعلام شده رقمی معادل حدود ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

در آذرماه سال جاری نیز بخشی از تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس‌انداز مسکن به ساخت مسکن اختصاص یافته است.

در آخرین ماه از فصل پاییز امسال،مجموعا ۲۵۸ فقره از میزان کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان از محل صندوق پس انداز مسکن یکم صرف ساخت‌و‌ساز مسکن شده و به متقاضیان واجد شرایط برای ساخت مسکن پرداخت شده است.

اصل و سود تسهیلات پرداخت شده از این محل در آذرماه نیز مطابق با گزارش اعلامی از سوی بانک مسکن رقمی در حدود ۲۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

به گزارش هیبنا در آذرماه امسال مجموعا حدود ۱۱ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن در قالب تسهیلات مشارکت مدنی به سازنده ها پرداخت شده است. اصل و سود کل تسهیلات پرداخت شده برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی در قالب تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده به سازنده ها در آذرماه سال جاری رقمی معادل حدود ۸۶۵ میلیارد تومان برآورد می شود.

براساس این گزارش و بنا بر ضوابط تعیین شده و ابلاغ شده از سوی بانک مسکن، صندوق پس انداز مسکن یکم علاوه بر پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واجد شرایط برای استفاده به منظور تامین مالی پروژه های ساخت مسکن نیز کاربرد دارد. در صورتی که مطابق با ضوابط تعیین شده برای سپرده گذاری و دریافت تسهیلات از این صندوق،فرد متقاضی واجد شرایط تشخیص داده شود استفاده از این تسهیلات به منظور پوشش بخشی از هزینه های ساخت مسکن بلامانع و امکانپذیر است.