شناسهٔ خبر: 78721 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وضعیت بازار مسکن تهران در سه ماه آذر، دی و بهمن ۹۸ مثبت شد

معاملات مسکن در پایتخت ۲۴ درصد رشد کرد/ متوسط قیمت یک مترمربع ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان

بنگاه معاملات املاک آمار منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد که روند معاملات مسکن در شهر تهران در بهمن نسبت به ماه گذشته ۲۴.۷ درصد رشد داشته، این در حالی است که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در بهمن ماه نسبت به دی و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳.۸ و ۴۳.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، وضعیت بازار مسکن شهر تهران را در ماه های فرودین تا بهمن ماه سالجاری اعلام کرد.

این گزارش حاکی است که در ۱۰ ماهه سالجاری (فروردین تا دی) ۷۴ هزار و ۶۵۹ مبایعه نامه به ثبت رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۱۷ هزار و ۳۶۳ مبایعه نامه بوده با کاهش ۳۶.۴ درصدی همراه شده است. همچنین، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در ۱۰ ماهه امسال، ۱۳ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان بوده که این میزان در مقایسه با سال گذشته که هر مترمربع واحد مسکونی ۷ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان معامله شده، افزایش ۶۴.۲ درصدی داشته است.

این گزارش می‌افزاید، پروانه های ساختمانی صادره در ۱۰ ماهه سالجاری ۵۴ هزار و ۹۱۰ بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که معادل ۶۳ هزار و ۵۰۷ واحد بوده کاهش ۱۳.۵ درصدی یافته است. همچنین، تعداد مبایعات در بهمن امسال ۱۳ هزار و ۵۵۰ مبایعه‌نامه، ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۹ هزار و ۵۳۱ واحد ثبت شد، ۴۲.۲ درصد و نسبت به دیماه امسال ۲۴.۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در ماه‌های آذر و دی امسال تعداد مبایعات روند رو به رشدی را طی کرده است، روندی که در فرودین تا آبان همواره با رشد منفی همراه بوده است.

در خصوص قیمت یک مترمربع واحد مسکونی نیز متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان معامله شده که این رقم در مقایسه با بهمن سال گذشته که بیش از ۱۰ میلیون تومان را ثبت کرده، ۴۳.۱ درصد افزایش یافته است و نسبت به دی ماه امسال نیز افزایش ۳.۸ درصدی را نشان می‌دهد. روند افزایش قیمت هر مترمربع در ماه‌های آذر تاکنون سرعت گرفته است.

مقایسه متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران در بهمن سالجاری حکایت از آن دارد که بیشترین قیمت ها مربوط به منطقه ۳ تهران با متوسط هر مترمربع ۲۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، منطقه یک با ۲۹ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان، و منطقه ۲ با ۲۱ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان بوده است. کمترین قیمت های خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را نیز منطقه ۱۸ با ۶ میلیون و ۹۰۷ هزار تومان، منطقه ۲۰ با ۷ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان و منطقه ۱۷ با ۷ میلیون و ۵۷۴ هزار تومان به خود اختصاص داده است.

بیشترین خرید و فروش نیز همانند ماه های گذشته به منطقه ۵ شهرداری تهران با ۲ هزار و ۱۶۱ اختصاص یافته است. همچنین منطقه ۲ شهرداری تهران با یکهزار و ۱۸۸و منطقه ۴ با یکهزار و ۱۴۵ بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند. کمترین میزان خرید و فروش نیز به ترتیب به مناطق ۱۹ با ۸۱، منطقه ۱۶ با ۱۷۱ و منطقه ۲۰ با ۱۸۶ مبایعه‌نامه اختصاص یافته است.