شناسهٔ خبر: 79042 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان:

صادرات کالا از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان به مرز ۲ میلیون تن رسید

صادرات پایانه های مرزی.jpg مدیر کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان از صادرات یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۴۹ تن کالا در ۱۱ ماهه سال جاری از پایانه های مرزی این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان، ایوب کرد سیمان، گاز مایع، هیدروکربن و میلگرد را عمده کالاهای صادر شده در ۱۱ ماهه سال جاری از طریق پایانه های مرزی میلک و میرجاوه عنوان کرد و افزود: صادرات این مدت از پایانه مرزی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با یک میلیون و ۵۶۳ هزار و ۶۷۶ تن رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد.

وی افزود: پایانه مرزی میرجاوه با یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۸۹۶ تن کالا و رشد ۸۰ درصدی، پیشتاز در صادرات کالا این مدت در سیستان و بلوچستان بوده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۱۲۹ هزار و ۳۱۹ تن کالا نیز در این مدت از طریق پایانه مرزی میرجاوه وارد استان شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد رشد را نشان می دهد.

کرد تردد های مسافری ثبت شده در پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان را ۸۵۳ هزار و ۶۲۱ مسافر عنوان کرد و افزود: این تردد ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۶۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر، رشد ۳۹ درصدی نشان می دهد.

وی با بیان اینکه طرح مسائلی نظیر توسعه تجارت منطقه ای و بین المللی بدون توجه به مقوله حمل و نقل و ترانزیت عملاً بی ثمر خواهد بود، تصریح کرد: اصلی ترین قابلیت توسعه سیستان و بلوچستان به دلیل برخورداری از شرایط ممتاز ژئوپولتیک و استقرار در کنار آب های آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز، تجارت خارجی، ترانزیت و حمل و نقل است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان در پایان افزود: در این راستا رویکرد این اداره کل در حوزه پایانه های مرزی با توجه به نتایج ارزشمند صادرات و تجارت در کسـب درآمـد ارزی، ایجـاد فرصت هـای شـغلی جدیـد و افزایـش نفـوذ منطقه ای کشورمان، توسعه و ایجاد زیرساخت های لازم برای گسترش فعالیت های اقتصادی و حمل و نقل برنامه ریزی شده است.