شناسهٔ خبر: 79412 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

برنامه‌های معاونت مسکن و ساختمان در سال جهش تولید تشریح شد

تداوم سیاست خانه دار کردن اقشار هدف در سال جاری/ حمایت ویژه از بخش خصوصی در اقدام ملی تولید مسکن/ تسهیل حضور سازندگان در بازارهای سایر کشورها/ احتمال تغییر در سیاستگذاری مسکن در شرایط شیوع کرونا/ اجرای طرح اقدام ملی مسکن طبق زمانبندی قبلی

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان بخشی از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی را در سال جهش تولید در حوزه مسکن اعلام کرد و از احتمال ایجاد تغییرات در حوزه سیاستگذاری تا اجرای مسکن در شرایط بحران کرونا خبر داد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بخشی از برنامه‌های آن معاونت را در سال جدید، سال جهش تولید تشریح کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در راستای سیاست‌های تدوین شده وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن تمامی تلاش ما در سال گذشته آن بود تا تولید مسکن به شکل گسترده و پیوسته با اجرای طرح اقدام ملی مسکن به سرانجام برسد.

محمودزاده افزود: در اجرای طرح اقدام ملی، عرضه و تولید مسکن نهایت تلاش انجام شد تا نقش بخش خصوصی پررنگ شود، سیاست حضور بخش خصوصی در اجرای طرح اقدام ملی با توجه به نامگذاری امسال پررنگ تر سال گذشته دنبال می شود.

او خاطرنشان کرد: در شیوه‌نامه طرح اقدام ملی بخش هایی پیش‌بینی و در بهمن ماه سال گذشته به استان‌ ها ابلاغ شد. محتوای ابلاغیه این بود که در تمامی استان های کشور چنانچه بخش خصوصی زمین در اختیار دارد یا ساختمان نیمه کاره دارد می‌تواند وارد طرح اقدام ملی مسکن شود. به واقع با این روش تلاش شده است تا در قالب طرح اقدام ملی و تولید مسکن، هم منافع سازنده و سرمایه‌گذار و هم منافع مردم تامین شود. این موضوع در سال جهش تولید با شدت بیشتری دنبال می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: بررسی کمبودهای ساخت و ساز در سال‌های گذشته نشان از دو نگرانی برای سازندگان داشت که شامل نگرانی از فروش محصول و همچنین گران تمام شدن ساخت واحد مسکونی بود که تلاش شد تا این دو نگرانی برای سازندگان برطرف شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه در طرح اقدام ملی مسکن، مشارکت پایه اصلی ساخت و ساز است، ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن، خریدار واحد مشخص است و خریدار، به مرور بخشی از پول ساخت را همراه با تسهیلات مسکن در اختیار سازنده قرار می‌دهد که اینکار برای سازندگان ضریب اطمینان ایجاد کرده است. از سوی دیگر، خریدار نیز مطمئن است که واحد مسکونی خود را در زمان اعلام شده و با کیفیتی که مدنظر است دریافت می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان از دیگر موضوعات مورد پیگیری در سال جدید را صدور خدمات فنی- مهندسی برشمرد و گفت: تلاش فراوانی در حال انجام است تا بتوان بازارهایی غیر از داخل کشور، برای بخش خصوصی آماده شود. با توجه به میزان نیروی کاری که در کشور وجود دارد، بسترها فراهم است تا سرمایه‌گذارانی که علاقمند به سرمایه‌گذاری در کشورهای غیر از ایران هستند بتوانند در صورت تمایل اقدام کنند.

محمودزاده همچنین در خصوص طرح اقدام ملی مسکن یادآور شد: خوشبختانه ثبت نام های مرحله اول و دوم طرح اقدام ملی مسکن در اسفندماه به اتمام رسید که میزان مشارکت مردم متقاضی مسکن در این طرح، بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: تامین زمین ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن، طبق تعهد وزارت راه و شهرسازی، انجام شده است و امیدوار هستیم بعد از حل شدن مسائل بهداشتی، شاهد سرعت‌گیری و جهش تولید در حوزه مسکن به شکل ویژه در سال ۹۹ باشیم.

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که با توجه به بروز بحران کرونا و ضرورت تغییر نگرش در سیاستگذاری تا اجرا، برنامه‌های وزارتخانه در حوزه مسکن چه تغییرات احتمالی خواهد یافت؟، گفت: طبیعی است با توجه به مشکلات ایجاد شده، ضرورت تغییر نگرش در حوزه مسکن برای اجرای طرح‌های این حوزه در حال برنامه ریزی است. اما در عین حال تلاش می‌شود تا طرح‌های در دست اقدام در حوزه مسکن با سرعت لازم و البته دقت و رعایت بهداشت، در زمان خود به اتمام برسند.

وی خاطرنشان کرد: کمااینکه در مرحله دوم ثبت نام نیز تدابیری اندیشیده شد و ثبت نام اقدام ملی با دو روش سامانه اینترنتی tem.mrud.ir و سامانه پیامکی به سرشماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ انجام شد.

محمودزاده تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود با بروز شیوع کرونا و فراگیری آن در سطح کشور و البته دنیا، در حال برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در این زمینه هستیم که به محض جمع بندی، نتایج و شیوه اقدام، اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: امیدوار هستیم بتوانیم مانند سایر موضوعات در سطح کشور در موقع بحران، از این شرایط عبور کنیم و خدشه ای به جریان تولید وارد نشود.