شناسهٔ خبر: 81701 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خبر داد

انجمن‌های کارگری و کارفرماهای زیرمجموعه وزارت تعاون، ملزم به تامین زمین برای احداث مسکن کارگری هستند/ساخت واحدهای مسکونی کارگری در ایوانکی، مهرگان قزوین و اشتهارد کرج

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: در اجرای تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تامین مسکن بخشی از کارگران، انجمن‌های کارگری و کارفرماهای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ملزم به تامین زمین برای احداث مسکن کارگری هستند.

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازوکارهای ساخت مسکن کارگری و ویژگی‌های آن را که در توافق با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کارگران و بازنشستگان این بخش به امضای دو وزارتخانه راه و کار رسید و در روزهای گذشته در اتاق تعاون نیز تصمیماتی برای آن گرفته شد را اعلام کرد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در قالب تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت راه و شهرسازی تعهد کرده است تا در حوزه مسکن کارگری در خصوص تجهیز منابع و تجهیز زمین، اقدام کند.

اصلانی ادامه داد: در قالب تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اولویت تامین زمین با انجمن‌های کارگری و کارفرماهای ذیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. روند کار بدین‌ترتیب است که تعاونی‌های ساخت مسکن در اتاق تعاون تشکیل و اعضایی که عضو این تعاونی‌ها می‌شوند اعضایی هستند که توان پرداخت در قالب آورده را که معمولا ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است و بعدها تسهیلات بانکی نیز به آن افزوده می‌شود، دارند. این تعاونی‌ها دسته‌بندی می‌شوند و به زمین‌هایی که در قالب تفاهم‌نامه مشترک، شناسایی و احصاء می‌شوند، متصل خواهند شد.

این مسئول در وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: مقرر است تا در ساخت مسکن تفاهم‌شده کارگران و بازنشستگان آنها، هم مدل‌های تامین منابع مالی و تجهیز منابع وزارت راه و شهرسازی و هم منابعی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های ذیل آن وزارتخانه می‌آورند به کمک آورده متقاضیان این نوع مسکن بیاید.

اصلانی یادآور شد: مسکن کارگری موضوع تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اکنون در حال اجرایی شدن است. در حال حاضر به شکل نمونه در سه نقطه در حال انجام است که اولین منطقه در ایوانکی در جنوب‌شرق تهران قرار دارد. در این منطقه به دلیل تجمع شهرک‌های صنعتی شهر جدید ایوانکی تامین زمین ۵۶۴ واحد انجام شده است. همچنین در شهرک مهرگان قزوین به دلیل انباشتی از شهرک های صنعتی ، تعدادی مسکن نیمه تمام به اجرای این تفاهم نامه اختصاص یافته و برای ۷۰۲ واحد مسکونی در مهرگان قزوین، برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است.

به گفته وی، رایزنی برای احداث تعدادی واحد مسکونی در اشتهارد کرج نیز  در حال انجام است و بخشی از واحدهای مسکونی کارگری موضوع تفاهم نامه در این منطقه به عنوان نمونه، احداث خواهد شد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: مسکن کارگری قرار است در مناطقی احداث شود که کمترین فاصله را با شهرک های صنعتی داشته باشد و در عین حال واجد امکانات زیربنایی و روبنایی باشد.

وی اعلام کرد: زمین های تخصیص یافته در ایوانکی و مهرگان قزوین از زمین های وزارت راه و شهرسازی است که در حال عملیاتی و اجرایی شدن است.

اصلانی در عین حال اعلام کرد: در ساخت مسکن کارگری مقرر است از ظرفیت تعاونی هایی که سابقه درخشانی دارند استفاده شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به سابقه نه چندان درخشان تعاونی ها در تولید مسکن، راهکارهای نظارت بر عملکرد تعاونی های غیرفعال به چه شیوه ای خواهد بود، اعلام کرد: با تاکید وزارت راه و شهرسازی، تعاونی های خوشنام و خوش عملکرد با تایید شورای مسکن استان در اجرای مسکن کارگری مشارکت می کنند. ضمن آنکه اشکالات و چالش هایی را که تعاونی ها در دوره های قبل داشتند رفع شده است.

وی تصریح کرد: تعاونی ها به هیچ عنوان اجازه اینکه پول را از متقاضیان بگیرند و در حساب خود نگه دارند نخواهند داشت. این پول ها در حساب مسدودی مردم می رود و تعاونی تنها اجازه اعلام برداشت و تزریق به پروژه را دارد. همچنین، تعاونی ها حتما باید حسابرس داشته باشند.

اصلانی تاکید کرد: واریز وجوه به نام خود متقاضیان در حساب مسدودی که در بانک مسکن افتتاح می کنند و لحاظ یک حسابرس، مشکلات کنونی تعاونی‌ها را حل می‌کند.