شناسهٔ خبر: 81831 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن خبر داد

پرداخت تسهیلات بافت فرسوده به ۱۲ هزار و ۱۷۳ واحد از سال ۹۸ تاکنون

بانک مسکن رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن، گفت: گزارش عملکرد مدیریت شعب بانک مسکن در سراسر کشور مربوط به تسهیلات پرداختی در حوزه بافت فرسوده نشان می‌دهد از ابتدای سال گذشته تا دهم خردادماه امسال مجموعا ۱۲ هزار و ۱۷۳ واحد به مرحله انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات رسیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، رضا صالحی‌شهرابی ییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن با اشاره به افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی در بافت فرسوده شهرها از سوی این بانک در دو مرحله طی شش ماه گذشته، به پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، گفت: بانک مسکن در جهت حمایت از نوسازی محدوده های قدیمی شهرها یکبار در دی ماه سال گذشته و یکبار نیز در ابتدای سال جاری اقدام به افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی در محدوده بافت فرسوده کرده به طوریکه امسال حداکثر سقف این نوع تسهیلات به ۲۵۰ میلیون تومان برای شهر تهران رسیده است.

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن با بیان اینکه شیوع و فراگیری ویروس کرونا بر تمامی فعالیت های اقتصادی طی ماه‌های گذشته اثرگذار بوده است، ادامه داد: این موضوع بر آغاز پروژه‌های ساختمانی نیز اثرگذار بوده با این حال تصمیم به افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده در انتهای سال گذشته و ابتدای امسال توانست به عنوان محرک خوبی برای سازندگان این محدوده عمل کند.

وی ادامه داد: آمار تسهیلات پرداختی به متقاضیان ساخت و ساز در این محدوده نشان می‌دهد تا حدودی واکنش‌ها نسبت به افزایش سقف تسهیلات مثبت بوده است.

وی در عین حال به کارنامه تسهیلات پرداختی در بافت فرسوده سراسر کشور اشاره و عنوان کرد: گزارش عملکرد مدیریت شعب بانک مسکن در سراسر کشور مربوط به تسهیلات پرداختی در حوزه بافت فرسوده نشان می‌دهد از ابتدای سال گذشته تا دهم خردادماه امسال مجموعا ۱۲ هزار و ۱۷۳ واحد به مرحله انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات رسیده اند.

صالحی‌شهرابی به حجم تسهیلات پرداختی از سوی این بانک به متقاضیان بافت فرسوده اشاره کرد و به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: مبلغ کل تسهیلات منعقد شده برای بافت فرسوده در این بازه زمانی معادل ۷۱۷ میلیارد و ۴۹۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که از این رقم تا هفدهم خردادماه امسال مجموعا رقمی معادل ۴۶۹ میلیارد و ۷۲۵ میلیون و ۶۱۲ هزار تومان تسهیلات پرداخت شده است.

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی همچنین با اشاره به پنج استان پیشرو در پرداخت تسهیلات بافت فرسوده، تصریح کرد: از میان استان های کشور، استان تهران با ۳ هزار و ۳۷۲ واحد، خراسان رضوی با ۸۷۶ واحد، استان آذربایجان شرقی با ۷۷۰واحد، استان اردبیل با ۷۶۱ واحد و استان مازندران با ۶۹۶ واحد، بیشترین پرونده های تسهیلات منعقده در حوزه بافت فرسوده را طی بازه زمانی مذکور داشته اند.

وی همچنین یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ تسهیلات مشارکت مدنی بافت فرسوده را پیشرفت فیزیکی حداقل ۲۰ درصدی پروژه عنوان کرد و گفت: پروژه های ساختمانی در بافت فرسوده، برای دریافت تسهیلات مشارکت مدنی باید به مرحله ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده باشند.

گفتنی است، بیشترین افزایش سقف تسهیلات ساخت بافت فرسوده ویژه سازندگان حرفه‌ای که از تکنولوژی‌های نوین استفاده می‌کنند، پیش‌بینی شده است. سقف تسهیلات ساخت برای این گروه از سازندگان در بافت فرسوده پایتخت از ۱۷۰ میلیون تومان در سال گذشته به ۲۵۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر از ۱۴۰ میلیون تومان به ۲۲۰ میلیون و در سایر شهرها از ۱۳۰ میلیون به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.