شناسهٔ خبر: 81989 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل قیمت و اجاره مسکن به دو وزیر و رئیس کل بانک مرکزی/ تعدیل قیمت بازار با شروع گرفتن مالیات از خانه های خالی / سرعت گیری طرح اقدام ملی با بسته شدن پرونده مسکن مهر

بازدید وزیر راه و شهرسازی از مراحل ساخت واحدهای طرح اقدام ملی استان قم وزیر راه و شهرسازی از دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل قیمت و اجاره مسکن به دو وزیر و رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و اظهار داشت: طرح اخذ مالیات از خانه های خالی به موازات طرح اقدام ملی می تواند به تعدیل قیمت مسکن و اجاره کمک کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در جریان سفر به استان قم و حضور در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه آزادراه قم - سلفچگان - راهجرد - اراک درخصوص بحث گرانی مسکن و اجاره در روزهای اخیر و اینکه آیا دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه برنامه ای دارد، اظهار داشت: اجاره مسکن و گرانی آن متاثر از خود بخش مسکن نیست و تاثیر اتفاقات بازار و بازارهای موازی در مسکن است. 

وی ادامه داد: زمانی که درخصوص نرخ تورم صحبت می کنید، تمام خدمات و کالا خودش را انطباق می دهد تا شرایطی فراهم کند که جلوی ریزش ارزش پول را بگیرد و این مساله در سنوات گذشته هم بوده است. 

این عضو کابینه دولت دوازدهم درخصوص راه حل در نظر گرفته شده برای عبور از این شرایط، گفت: راه حل مهمی که داشته و داریم و به آن پایبند هستیم، شناخت جامعه هدف برای صاحبخانه شدن است و برای این منظور طرح اقدام ملی مسکن را شروع کردیم. طرحی که به دنبال آن هستیم تا در سطح کشور به یک نهضت خانه سازی تبدیل شود که خوشبختانه در همه شهرهای کشور شروع شده است. 

وی ادامه داد: در این زمینه از مردم ثبت نام گسترده داشته ایم و نیمی از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری که ثبت نام کردند یعنی ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط بوده و می‌توانند از پروژه های تعریف شده بهره‌مند شوند. 

وجود بیش از ۲ میلیون خانه خالی در کشور

وی افزود: در گام بعدی که شامل دو بخش است سامانه جامع املاک و اسکان آماده و در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته که از واحدهای مسکونی خالی مالیات دریافت کنند. اخذ این مالیات هم از زمان تصویب قانون بوده و برای صاحبان این خانه ها برگه مالیات فرستاده می شود. این مساله تحریک کننده جانب عرضه برای عرضه خانه های بلااستفاده است تا این سرمایه های ملی حبس شده و خانه های خالی که بیش از ۲ میلیون واحد در سطح کشور هستند، به فروش رفته یا اجاره داده شوند تا از این طریق شاهد یک تعدیل در بازار باشیم. 

ببینید|بازدید وزیر راه و شهرسازی از مراحل ساخت واحدهای طرح اقدام ملی استان قم

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به موازات این اتفاق شرایطی فراهم شده است تا کسانی که خانه آماده یا پروژه های نیمه تمام داشته یا زمین برای طرح اقدام ملی دارند، در سامانه ثبت نام کرده و به ازای آن زمین مرغوب به آن ها داده خواهد شد تا دوباره ساخت و ساز انجام دهند. به این شکل مولدسازی برای منابع مردم انجام شده و جریان ساخت مجددا شکل می گیرد. این دو، سه اقدام یک بسته به هم پیوسته بوده تا بتوانیم مردم فاقد مسکن را از این دغدغه ها رها کنیم. 

پرونده مسکن مهر استان قم بسته شد 

محمد اسلامی در جریان سفر یک روزه خود به استان قم با اشاره به آخرین وضعیت پروژه های مسکن مهر در این استان اظهار داشت: درخصوص تکمیل واحدهای مسکن مهر در استان قم امروز می توان اعلام کرد که پرونده این پروژه در این استان بسته شده و پایان آن را اعلام می کنیم. در همین خصوص ۴۳ هزار واحد در طرح مسکن مهر در استان قم بود  که از این تعداد تنها یک مجتمع ۲۵۰ واحدی مانده که مشکل قضایی داشته و پیشرفت ۹۵ درصدی دارد. امیدواریم با پیگیری های استاندار و بقیه مسئولان این پرونده هم هرچه زودتر حل شود. 

پیش بینی ۱۰ هزار واحد اقدام ملی در استان قم

وزیر راه و شهرسازی در ادامه حضور خود در شهر قم در جریان بازدید از پروژه اقدام ملی و ساخت واحدهای مربوط به این پروژه اظهار داشت: در این سفر همچنین این امکان فراهم شد تا بتوانیم در شهر مقدس قم بازدیدی از پروژه های اقدام ملی مسکن داشته باشیم و از نزدیک شاهد پیشرفت کار باشیم. در بحث اقدام ملی در استان قم ۱۰ هزار واحد پیش بینی شده که زمین های آن تعیین شده است. 

وی ادامه داد: در این پروژه ها که امروز از یکی از آن ها بازدید داشتیم آن بخشی که واجد شرایط هستند به این پروژه و دیگر پروژه ها متصل خواهند شد و خوشبختانه روند آماده سازی زمین و تجهیز کارگاه ها در این چند ماه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. 

وی افزود: به زودی با تشکیل پرونده این افراد به بانک معرفی شده تا با افتتاح حساب بتوانند منابع لازم را برای سرعت گرفتن پروژه ها تزریق کنند. در این مسیر مهمترین نکته تامین زمین در نقاط مرغوب بود که زندگی در آن ها جریان داشته و امکانات زیربنایی و روبنایی فراهم باشد.  

این مقام مسئول ادامه داد: در این خصوص در استان قم با همکاری استانداری، بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان هماهنگی های لازم به وجود آمده و کار با تحرک مناسبی پیش می رود. قطعا با اتمام مسکن مهر در استان قم در ادامه شاهد تحرک و سرعت بالا در طرح اقدام ملی باشیم. تمام این موارد همان طور که گفته شد برنامه هایی برای پاسخ به نیاز مردم در مسیر ایجاد یک نهضت خانه سازی است که وعده آن به مردم داده شده بود. وعده ای که شکل گرفته و در جریان است و در سراسر کشور همه پروژه ها تعیین و در مراحل مختلف قرار دارند. 

دغدغه رئیس جمهور شرایط تورم حباب گونه در قیمت خانه است

محمد اسلامی در ادامه درخصوص جلسه امروز خود به همراه وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی با معاون اول رئیس جمهور در بحث مسکن در پاسخ به این سوال که آیا این جلسه به سرعت بخشی به پروژه اقدام ملی کمک خواهد کرد، گفت: امروز قبل از رفتن به مجلس در خدمت آقای رئیس جمهور بودیم و درخصوص وضعیت موجود یک گزارش به ایشان ارائه شد. 

وی افزود: این شرایط تورمی حباب گونه ای که در قیمت و اجاره خانه اتفاق افتاده دغدغه دولت و شخص آقای رئیس جمهور است و به همین خاطر ایشان از بنده، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی در حضور معاون خواستند تمهیداتی اتخاذ شود که این وضعیت کنترل شود تا برای این دغدغه سنگینی که برای جامعه به وجود آمده پاسخی داشته باشیم.

نقش مالیات بر خانه های خالی در تعدیل حباب و جریان روانی بازار مسکن

این عضو  کابینه دولت دوازدهم بیان داشت: در این جلسه یکی از پیشنهادهایی که وزارت راه و شهرسازی ارائه داد این بود که هرچه زودتر سازمان امور مالیاتی با استفاده از سامانه املاک و اسکان از خانه های خالی مالیات دریافت کند. این مساله در کنار طرح اقدام ملی کمک می کند این حباب شکل گرفته و این جریان روانی به موازات این دو طرح تعدیل شود.